AAA Auto: Nie SUV-y, a używane vany zdrożały najbardziej | MOTOFAKTOR

AAA Auto: Nie SUV-y, a używane vany zdrożały najbardziej

person Adrian Januszkiewicz 28/07/2022

Powszechne przekonanie o tym, że najbardziej drożeją SUV-y na wtórnym rynku, zmienia najnowsza analiza AAA Auto.

Dane pochodzące z analizy AAA Auto wykazały, że mediana ceny samochodów typu van na wtórnym rynku wzrosła z 28 900 zł w czerwcu 2021 roku do 35 670 zł w czerwcu br., czyli o 23,4%. Jednocześnie okazuje się, że używane vany mają najwyższe przebiegi, ale też – zaraz za SUV-ami – mają najmniej lat. Mediana przebiegu używanych vanów w czerwcu 2022 roku wynosiła 220 000 km, a mediana wieku 9,6 lat.

 

Zaraz za vanami najwyższy wzrost cen zanotowały na rynku wtórnym nie SUV-y, lecz sedany. Mediana ceny wzrosła o 19,6% z 20 900 zł w czerwcu 2021 roku do 24 999 zł w czerwcu br. Niestety, sedany są też najstarsze na rynku wtórnym, ponieważ ich mediana wieku wyniosła w czerwcu 14,4 lat.

 

Dopiero na miejscu trzecim pod względem wzrostu cen uplasowały się SUV-y. Od czerwca ubiegłego roku ich mediana ceny na wtórnym rynku zwiększyła się o 18,6%, z 47 900 zł do 56 800 zł w czerwcu tego roku. Z analizy AAA Auto wynika, że używane SUV-y to także najmłodsze auta na rynku oraz z najmniejszym przebiegiem. Mediana wieku w czerwcu 2022 roku wynosiła 8,3 lata, a mediana przebiegu – 140 000 km.

 

Używane vany wykorzystywane są w transporcie małych towarów, w tym przesyłek kurierskich, która to branża przeżywa od dwóch lat olbrzymi rozwój, ze względu na zmianę zachowań konsumenckich wywołanych pandemią i obowiązkiem stosowania dystansu społecznego. Wszyscy zaczęliśmy robić zakupy za pośrednictwem internetu z dostawą towaru do domu, co wpłynęło na wzrost liczby kurierów, którzy dostarczają przesyłki lekkimi samochodami dostawczymi, vanami. Natomiast, z drugiej strony vany stały się przedmiotem coraz częstszej przebudowy na minikampery, które w czasie pandemii i obecnie, służą do spędzania wolnego czasu oraz wakacji w dowolnie wybranym miejscu, bez konieczności zakupu paliwożernych i drogich kamperów – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w czerwcu 2022 roku w Polsce oferowano 217 849 aut z drugiej ręki. Oznacza to spadek o 18 462 aut używanych w stosunku do maja 2022 roku, kiedy to w ofercie znajdowało się 236.311 samochodów. Natomiast wzrosła mediana ceny o 1 600 złotych, czyli do 24 500 złotych z 22 900 złotych w maju 2022 roku.

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).