Średnia pensja a auto używane – porównanie AAA AUTO | MOTOFAKTOR

Średnia pensja a auto używane - porównanie AAA AUTO

AAA AUTO na podstawie nowych danych GUS nt. średniego wynagrodzenia w Polsce porównało, w których województwach najtaniej i najdrożej można kupić auto używane.

Według informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w kwietniu tego roku wynosiło 8 271,99 zł. Zauważono istotne zróżnicowanie wynagrodzeń między województwami, chociażby w porównaniu najwyższego wynagrodzenia, które odnotowano w województwie mazowieckim (9 568,24 zł), z najniższym wynagrodzeniem w województwie podlaskim (6 820,03 zł). Specjaliści z firmy AAA AUTO przeprowadzili analizę porównującą dane GUS z medianami cen samochodów używanych w poszczególnych województwach i doszli do wniosku, że najbardziej korzystne ceny aut z drugiej ręki można znaleźć w województwie lubelskim.

Według raportu Barometr AAA AUTO z maja 2024 r., cena aut na rynku wtórnym w Polsce wynosiła średnio 34 900 zł, co było o 7 600 zł wyższe niż cena aut używanych w województwie lubelskim. Raport ten bazuje na analizie danych z sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO
Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Fot. AAA AUTO

„Zakup samochodów używanych, których mediana cen wynosi poniżej mediany cen dla całego rynku wtórnego, jest obarczony sporym ryzykiem pod względem technicznym i prawnym. Chociaż rynek samochodów używanych w Polsce jest już w lepszej kondycji niż 10 lat temu, zwłaszcza jeśli chodzi o cofanie liczników przebiegu lub kradzieże, oszustwa są teraz znacznie bardziej wyrafinowane i aby je wykryć, potrzeba coraz więcej wysiłku, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Rośnie liczba samochodów będących przedmiotem różnych oszustw podatkowych, zwłaszcza przy imporcie. Częste są przypadki sprowadzania do Polski samochodów całkowicie zniszczonych, na przykład w wyniku powodzi. Odsetek samochodów, które odrzucamy w AAA AUTO na etapie odkupu od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym poziomie, około 65-70%. Samochodów takich nikt nie chce przyjąć, więc próbuje się je sprzedać głównie przez ogłoszenia albo na giełdach samochodowych, co jest najbardziej ryzykownym sposobem nabycia używanego samochodu. Kupujący nie mają wtedy prawie żadnych szans, żeby wykryć jakiekolwiek oszustwa czy machinacje“ – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Analizując mediany cen aut używanych w różnych województwach, można zauważyć, że najbardziej przystępną cenę mają samochody w lubelskim – 27 300 zł. Kolejne miejsca zajmują: kujawsko-pomorskie (28 000 zł), warmińsko-mazurskie (28 500 zł), dolnośląskie i zachodnio-pomorskie (29 500 zł). Natomiast najwyższe ceny aut używanych notowano w mazowieckim, gdzie mediana w maju br. wyniosła 41 999 zł, czyli aż o 14 699 zł więcej niż w lubelskim.

Źródło: AAA AUTO

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).