AAA Auto: Inflacja uderza także w rynek aut używanych | MOTOFAKTOR

AAA Auto: Inflacja uderza także w rynek aut używanych

person Adrian Januszkiewicz 13/07/2022

Dane AAA Auto wskazują, że inflacja jest również wyraźnie odczuwalna na rynku aut używanych.

Ekonomiści nie mają dobrych wiadomości, ponieważ wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) wciąż jest wysoki. W czerwcu wzrósł o 15,6% w ujęciu rocznym. Wzrost cen w Polsce jest najwyższy od 24 lat. Ceny żywności wzrosły o 14% w porównaniu z majem ubiegłego roku, koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośnikami energii urosły o 22%, w tym opał aż o 101%, a gaz o 46%. Z kolei, według danych AAA Auto, wzrost mediany cen samochodów na rynku wtórnym w ciągu roku wyniósł 20%. Są jednak modele aut, które przez ostatnie dwanaście miesięcy zdrożały niewiele.

 

Dane AAA Auto dowodzą, że wśród samochodów ogłaszanych do sprzedaży na wtórnym rynku, których było co najmniej 1 000 sztuk w ofercie w maju br., najmniej zdrożały Audi A4 i Opel Insignia. Oba modele, które miały zbliżone mediany wieku oraz przebiegu w maju 2021 roku i maju 2022 roku zdrożały tylko o 3,2%. Trzecie miejsce zajął Mercedes E, którego mediana ceny zwiększyła się tylko o 3,3%.

 

Najpierw pandemia oraz ograniczona podaż nowych aut, a następnie rosnąca inflacja spowodowały, że samochody używane, które jeszcze dwa lata temu długo czekały na nabywcę, obecnie zyskują na wartości. Brak dostępności nowych aut powoduje presję na używane auta, co z kolei wpływa na wzrost ich cen. Ponadto, mniejsza liczba transakcji na rynku nowych samochodów powoduje niedobór używanych aut, ponieważ potencjalni nabywcy nie sprzedają swoich starych pojazdów. Te problemy z zaopatrzeniem zarówno nowych, jak i używanych samochodów, będą z nami jeszcze przez jakiś czas – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Samochody używane o zbliżonych parametrach, oferowane na rynku wtórnym w maju 2021 roku i maju 2022 roku, których mediana ceny wzrosła najmniej

W czerwcu wraz z upałami stopniała liczba samochodów ogłaszanych do sprzedaży na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w czerwcu 2022 roku w Polsce oferowano 217 849 aut z drugiej ręki. Oznacza to spadek o 18 462 aut używanych w stosunku do maja 2022 roku, kiedy to w ofercie znajdowało się 236 311 samochodów. Natomiast wzrosła mediana ceny o 1 600 złotych, czyli do 24 500 złotych z 22 900 złotych w maju 2022 roku.

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).