A co, jeśli nie wymienię filtra? | MOTOFAKTOR

A co, jeśli nie wymienię filtra?

person Redakcja 25/11/2021

PZL Sędziszów przedstawił możliwe konsekwencje dla osób, które nie zdecydują się na wymianę filtra o czasie.

Powodów, dla których odkłada się w czasie okresową wymianę filtrów jest wiele. Czasem takiego procederu dopuszcza się sam mechanik. Czasem robi to na polecenie klienta. Oto najpopularniejsze motywy takiego postępowania:

 

  • Oszczędność czasu. Klient i tak nie zorientuje się, że zostały stare filtry, przegląd będzie trwał krócej, zarobek będzie większy, a jeśli podczas jednego przeglądu nie zostaną zamontowane nowe filtry, to przecież nic wielkiego silnikowi się nie stanie.
  • Oszczędność pieniędzy. Klient prosi o pozostawienie starych filtrów i np. wymienia tylko olej.
  • Uproszczenie pracy. Do filtra jest trudny dostęp, więc mechanik rezygnuje z wymiany (może tym razem zostanie tak jak jest, a męczyć się z jego wymianą będziemy za pół roku).
  • Problem z odnalezieniem lokalizacji filtra lub brak świadomości o jego istnieniu (dotyczy zwłaszcza filtrów paliwa).
Wnętrze filtra LPG po przebiegu 20 tys. km

Nie wymieniam filtra oleju…

Filtr oleju wraz z upływem kilometrów zaczyna się zatykać. Na warstwie filtracyjnej osiadają drobiny metalu powstałe w wyniku ścierania się współpracujących elementów silnika, zwęglone cząstki oleju, osady wypłukane przez olej i inne zanieczyszczenia, takie jak np. sadza. W efekcie wzrasta ciśnienie na wejściu do filtra i spada na wyjściu z niego. Pogarsza się jakość smarowania. W zależności od rodzaju filtra można spodziewać się trzech możliwych konsekwencji:

 

  • spadnie ciśnienie smarowania
  • dojdzie do rozszczelnienia filtra
  • olej zacznie płynąć z pominięciem filtracji przez zawór przeciążeniowy filtra.

 

W każdym z przypadków przyspiesza się zużycie silnika.

Nie wymieniam filtra paliwa…

Wymiana filtra paliwa bywa wymagająca, a to potrafi zniechęcić zarówno mechanika jak też użytkownika pojazdu. W przypadku silników wysokoprężnych niezbędne może okazać się np. odpowietrzenie układu paliwowego. W przypadku silników benzynowych problematyczny bywa dostęp do filtra (lokalizacja pod samochodem, w zbiorniku paliwa itp.).

 

Pozostawienie starego filtra kończy się zwykle wyraźnym spadkiem ciśnienia paliwa i objawia nierównomierną pracą silnika na wyższych obrotach.

 

Eksploatacja samochodu ze starym filtrem paliwa prowadzi także do uszkodzeń układu wtryskowego. Zwiększone opory przepływu skracają żywotność pompy paliwa.

Nie wymieniam filtra powietrza

Niskie ceny filtrów powietrza oraz ich (na ogół) bezproblemowa lokalizacja sprawiają, że mało kto lekceważy tę wymianę. Zdarza się jednak, że zamiast wymiany filtr jest wytrzepywany lub przedmuchiwany sprężonym powietrzem. Oczywiście trafiają się przypadki całkowitej ignorancji wymogu okresowej wymiany filtra – nikt nawet nie zagląda do kasety, w której się on znajduje.
Zdarza się, że latami niewymieniany filtr zostaje w końcu… wciągnięty do silnika, powodując jego dewastację. Takie przypadki najczęściej odnotowuje się w modelach dostawczych z dużymi, doładowanymi silnikami wysokoprężnymi, które mają siłę do tego, aby „wciągnąć” niedrożny filtr.

 

Niedrożność filtra może spowodować anomalie w pracy silnika.

 

Warto w tym miejscu odnieść się do samodzielnego czyszczenia filtra. Jeżeli już ktoś się decyduje na taki krok, powinien jedynie wytrzepać filtr. Podanie sprężonego powietrza (zwłaszcza w kierunku odwrotnym niż konstrukcyjny) zatyka pory w włókninie filtrującej. Wówczas, choć wygląda na czystą i tak stawia zbyt duże opory przepływu powietrza.

Nie wymieniam filtra kabinowego

Teoretycznie, pozostawienie starego filtra kabinowego jest najmniej szkodliwe dla samochodu. Jednak nie oznacza to, że w niczym nie przeszkadza. Stary, niedrożny filtr zwiększa obciążenie dmuchawy nawiewu powietrza do kabiny i tym samym przyspiesza jej zużycie. Wyjęcie zatkanego filtra (co też jest praktykowane) powoduje bardzo szybkie zanieczyszczenie instalacji wentylacyjnej wnętrza. Postępując w taki sposób można np. doprowadzić do tego, że do dmuchawy dostaną się liście i podczas użycia będzie pracować bez porównania głośniej. Naprawa może wymagać rozebrania deski rozdzielczej.

 

Nie można oczywiście zapominać, że stary filtr kabinowy jest siedliskiem bakterii i grzybów, które wydzielają przykre zapachy i mogą być przyczyną reakcji alergicznych.

Wymiana realnie się opłaca

PZL Sędziszów przypomina: w każdym z wymienionych przypadków lekceważenie okresowej wymiany filtrów może generować kosztowne usterki techniczne. Ich usunięcie zazwyczaj jest nieporównywalnie droższe niż wymiana filtrów.

 

Źródło: PZL Sędziszów

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).