70% Polaków boi się wypadku samochodowego | MOTOFAKTOR

70% Polaków boi się wypadku samochodowego

person Januszkiewicz Adrian 21/07/2021

Ponad 40% Polaków uważa za możliwy udział w wypadku samochodowym, a 70% boi się jego skutków – wynika z raportu pt. "Mapa ryzyka Polaków".

Wypadki samochodowe to na „Mapie ryzyka Polaków” (stworzonej przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) oraz Deloitte) 8. najistotniejsza obawa na 40 zbadanych ryzyk.

 

70% Polaków obawia się wypadku samochodowego, a 43% uważa go za zdarzenie prawdopodobne w ich życiu. Wypadków samochodowych bardziej boją się kobiety, osoby młode oraz z mniejszych miejscowości. U osób powyżej 46 roku życia lęk ten znajduje się poza pierwszą dziesiątką.

 

9 na 10 wypadków powodują kierowcy. Grupą, która powoduje najwięcej wypadków w Polsce w stosunku do swojej populacji są młodzi kierowcy. Spośród wszystkich zbadanych przez PIU grup wiekowych, ta najbardziej nie docenia prawdopodobieństwa wypadku w swoim życiu. Dla kontrastu – osoby w wieku 26-35 lat oceniają możliwość uczestniczenia w zdarzeniu drogowym za najbardziej prawdopodobne ze wszystkich grup wiekowych.

 

Według danych PIU[1] co trzeci kierowca uznaje przekraczanie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym za bezpieczne. 22% uważa, że przekraczanie prędkości w mieście o 30 km/h jest bezpieczne. Ponad połowa respondentów twierdzi, że „szybka jazda może być bezpieczna”, a blisko 40 proc. dość liberalnie podchodzi do wyprzedzania na podwójnej ciągłej.

W latach 2011-2020 ubezpieczyciele zlikwidowali 18,5 mln szkód komunikacyjnych i wypłacili 116 mld zł odszkodowań. Niezmiennie pozostajemy w czołówce Europy, jeśli chodzi o śmiertelne ofiary wypadków. Od lat proponujemy powiązanie stawek za OC komunikacyjne z mandatami i punktami karnymi. To przełożyłoby się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo część kierowców, jeżdżących niebezpiecznie, zmieniłaby swoje nawyki, mając w głowie perspektywę zapłaty wyższej składki z OC. Jan Grzegorz Prądzyński prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Czego jeszcze boją się Polacy?

PIU przeprowadziło badanie[2], w którym respondenci byli pytani o 40 negatywnych zdarzeń mogących pojawić się w życiu. Przy każdym z tych zdarzeń otrzymywali dwa pytania:

 

  1. Jak bardzo się tego boisz?
  2. Jak bardzo uznajesz to za prawdopodobne w swoim życiu?
Polacy boją się o zdrowie swoje i najbliższych. Martwi ich brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób i na starość. Rosną obawy związane z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Polacy boją się też wypadków samochodowych i pożarów, choć to ryzyko w dużym stopniu zależy od naszego zachowania. Jan Grzegorz Prądzyński

 

Wnioski:

 

  • Ósmą najistotniejszą obawą Polaków są wypadki samochodowe.
  • Skutki wypadku mogą być ubezpieczone polisami OC, AC, Assistance i NNW.
  • 83% Polaków uważa, że ubezpieczenia są przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy.

"Mapa ryzyka Polaków" – co zmieniła pandemia?

PIU tworząc „Mapę ryzyka Polaków”, przeprowadziła dwie fale badania. Po raz pierwszy Izba zapytała Polaków o ich największe obawy w lutym 2020 r., na kilka tygodni przed pierwszym lockdownem. Po raz drugi – rok po ogłoszeniu pandemii, w lutym 2021 r.

To pozwoliło nam nie tylko zbadać najważniejsze obawy i troski respondentów, ale również sprawdzić, jak zmieniły się one w czasie pandemii. Julia Patorska partner w Deloitte

 

Wnioski:

 

  • Podczas pandemii znacząco zwiększył się procent respondentów bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.)
  • Zwiększyły się obawy, dotyczące kradzieży telefonu i kradzieży pieniędzy przez Internet (odpowiednio o 5 i 4 pkt. proc.)
  • Czas pandemii wzmocnił przekonanie o przydatności ubezpieczeń. W lutym 2021 r., 83% respondentów zgadzało się ze stwierdzeniem, że „ubezpieczenie jest przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy”. Rok wcześniej było to 78%.
Badania potwierdzają zaufanie Polaków do ubezpieczeń, natomiast to zaufanie powinno bardziej przekładać się na skłonność do ubezpieczania się. Z jednej strony deklarujemy obawy o ciężkie choroby, życie najbliższych osób, brak pieniędzy na leczenie i na starość. Z drugiej strony wciąż większość z nas nie oszczędza długoterminowo, a na ochronne polisy na życie, zwłaszcza w formie indywidualnej, wydajemy wciąż mniej niż średnia w UE. Jan Grzegorz Prądzyński
"Mapa ryzyka Polaków" - dziesięć głównych obaw

[1] Badanie „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”, zrealizowane przez SW Research dla PIU od 20.01.2020 r. do 02.02.2020 r. Próba 1509 kierowców, Próba badawcza została dobrana w taki sposób, aby uzyskać obraz kierowców, posiadających prawo jazdy kategorii B, którzy prowadzą samochód co najmniej 1-2 razy w tygodniu.

[2] Badania do raportu „Mapa ryzyka Polaków” przeprowadziła firma SW Research. Badania odbywały się w lutym 2020 r. oraz w lutym 2021 r. Każde z nich na próbie 2000 respondentów. Badania przeprowadzono metodą CAWI. Głównym celem badania było zidentyfikowanie kluczowych czynników ryzyka dla Polaków pod kątem oceny obawy i prawdopodobieństwa.

 

Źródło: PIU/Deloitte

user photo

Autor

Januszkiewicz Adrian

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).