7 porad Continental dla podróżujących kamperami | MOTOFAKTOR

7 porad Continental dla podróżujących kamperami

person Adrian Januszkiewicz 30/07/2020

Continental zaleca stosowanie w kamperach specjalnych opon typu "Camping Pneu" uwzględniające specyficzne wymagania tych pojazdów.

Ze względu na istotne różnice w prowadzeniu pojazdu rekreacyjnego i typowego samochodu osobowego, a także ze względu na to, że kształt i obciążenie aut rekreacyjnych mają wpływ na ich stabilność dynamiczną, dobór odpowiednich opon w kamperach jest szczególnie ważny dla bezpieczeństwa.

 

Continental zaleca stosowanie w pojazdach rekreacyjnych specjalnych opon, przeznaczonych właśnie do nich. W przypadku kamperów, czyli samochodów kempingowych, najlepszym rozwiązaniem ma być zakup opon oznaczonych jako “Camping” lub “Camping Pneu” (CP).

 

Ogumienie z tym symbolem, określane też nieraz jako “turystyczne”, ma specjalną konstrukcję, która utrudnia odkształcanie. Opony kampingowe są więc bardziej odporne od zwykłych i przystosowane do postoju przez dłuższy czas, w jednej pozycji z dużym obciążeniem. Opony turystyczne, podobnie jak opony do przyczep kempingowych, mają w konstrukcji zazwyczaj dodatkowy oplot kordowy, który podnosi ich nośność i wzmacnia brzegi.

 

Dzięki temu, ogumienie typu CP mają lepiej radzić sobie z nierównomiernymi obciążeniami wynikającymi np. z położenia zbiornika na wodę w kamperze. W porównaniu z tradycyjnymi oponami o tym samym rozmiarze, opony kempingowe mogą przyjmować znacznie większy nacisk na tylnej osi i oferują podobne osiągi, ale przy obciążeniach do 300 kg wyższych.

Według zapewnień producenta, opony kempingowe Continental są przystosowane do postoju przez dłuższy czas, w jednej pozycji z dużym obciążeniem

Wraz z większymi rezerwami bezpieczeństwa, korzyści ze stosowania opon typu CP obejmować mają lepszą stabilność na zakrętach i mniejsze zużycie. Solidniejsza konstrukcja tych opon sprawiać ma, że są one lepiej dopasowane do przejścia z okresów mobilności do dłuższego postoju.

 

Podczas dłuższych przejazdów autostradowych z pełnym obciążeniem konwencjonalne opony samochodowe wykazują wyraźny wzrost temperatury. Następnie, po zaparkowaniu w miejscu przeznaczenia, w miarę ochładzania się opon, mogą one ulec punktowej deformacji – to tzw. zjawisko “flat spot”. Opony klasy CP są bardziej odporne na takie objawy.

Continental Vanco Camper

Opona letnia Continental Vanco Camper

Opona letnia Continental Vanco Camper spełnia normę “CP” i jest przeznaczona właśnie specjalnie do kamperów, także o masie pow. 3,5 tony. Zapewniać ma ona bardzo dobre podparcie poprzeczne dla tylnych osi, co gwarantuje zwiększoną stabilność przy jeździe kamperem z obciążonym tyłem.

 

Opona Vanco Camper ma też wzmocnione ściany boczne dla ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami – np. otarciami – w trakcie podróży, mocną konstrukcję karkasu, chroniącą oponę przed odkształceniami na postoju, a także zwiększone ciśnienie maksymalne dla lepszej stabilności opony w trakcie jazdy i pokonywania zakrętów przy pełnym załadunku.

 

Opona Continental Vanco Camper charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, przeciążenie i uderzenia, co czynić ma ją wyjątkowo trwałą – nawet w trudnych warunkach kempingowych i przy długich postojach. Continental Vanco Camper zapewniać ma także wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki poprawionej przyczepności i skróconej drodze hamowania na mokrej nawierzchni.

 

W ofercie Continental są także letnie, zimowe i całoroczne opony do samochodów dostawczych, z szeroką gamą bieżników i mieszanek gumowych pasujących do różnych ciężkich i lekkich, dużych i małych kamperów oraz przyczep turystycznych. W przyszłym sezonie na rynku polskim ma być także oficjalnie dostępny nowy, ulepszony model całorocznej opony Continental przeznaczonej do kamperów – VanContact Camper.

Warto pamiętać, że przed każdą podróżą, a także codziennie podczas jazdy i co najmniej raz w miesiącu, gdy kamper jest na postoju, należy sprawdzić ciśnienie w oponach swojego pojazdu. Właściwe ciśnienie w oponach wpływa nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale także na oszczędność energii, co może zwiększyć przebieg Łukasz Kusiak Product Manager w Continental Opony Polska

Na co warto zwrócić uwagę, zanim ruszysz w drogę kamperem?

  1. Zakręć zawory od gazu i wody, zwiń zewnętrzne kable i przewody.
  2. Złóż łóżka i leżanki – w kamperze wolno podróżować tylko na miejscach do siedzenia.
  3. Złóż i zamocuj zewnętrzny osprzęt – np. roletę przeciwsłoneczną, antenę TV/Sat, etc.
  4. Opróżnij toaletę chemiczną i zbiornik zużytej wody, jeśli kamper jest w nie wyposażony.
  5. Zabezpiecz i zamocuj przedmioty w kabinie i w tzw. „garażu” kampera, czyli luku bagażowym oraz zamknij i zablokuj wewnętrzne drzwi i przegrody, szuflady i schowki.
  6. Zdemontuj spod kół i schowaj podkładki antypoślizgowe, kliny najazdowe i podpory poziomujące.
  7. Sprawdź ciśnienie w oponach i ich stan – nie mogą być odkształcone.

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).