5 wskazówek Oponeo.pl jak przygotować auto do zimowych podróży | MOTOFAKTOR

5 wskazówek Oponeo.pl jak przygotować auto do zimowych podróży

person Adrian Januszkiewicz 20/12/2021

Oponeo.pl przypomina, że aby jazda była tak płynna i bezpieczna, warto odpowiednio przygotować nasze auta i opony na zimowe wyjazdy.

1. Sprawdź stan ogumienia

Niezależnie od pory roku przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Istotne jest, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta pojazdu – konkretne wartości znajdują się m.in. na słupku przy drzwiach kierowcy. Zbyt niskie, tak samo jak zbyt wysokie ciśnienie sprawi, że ogumienie nie będzie oferowało pełni swoich właściwości.

 

Obowiązkowo należy też przyjrzeć się oponom, sprawdzając, czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń, a bieżnik nie jest zużyty. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak rekomenduje się, aby w przypadku opon używanych zimą było to nie mniej niż 3-4 mm. Poniżej tej wartości drastycznie spada przyczepność, a droga hamowania znacząco się wydłuża w porównaniu do nowego kompletu.

2. Pamiętaj, że opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo

Wymiana opon na zimowe to jedna z najważniejszych czynności, jakie można zrobić, aby w chłodnych miesiącach zwiększyć swoją mobilność, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Nawet najcieńsza warstwa lodu lub śniegu może przyczynić się do utraty kontroli nad kierunkiem jazdy oraz wydłużenia drogi hamowania. Opony zimowe wpływają na panowanie kierowcy nad pojazdem.

 

Do produkcji opon zimowych używa się specjalnych mieszanek gumowych, które w niskich temperaturach nie twardnieją, jak ma to miejsce w przypadku modeli letnich. Kluczowa jest również rzeźba bieżnika, z licznymi nacięciami i lamelami. Z jednej strony zwiększają one przyczepność auta na ośnieżonej nawierzchni, a z drugiej pomagają usuwać spod kół wodę czy błoto pośniegowe, zmniejszając ryzyko wpadnięcia w poślizg. Wszystko to przekłada się na nasze bezpieczeństwo – mówi Michał Pawlak z OPONEO.PL.

3. Sprawdź pióra wycieraczek i światła

Zimą wcześnie robi się ciemno, więc upewnij się, że oświetlenie działa prawidłowo. Wymień przepalone żarówki i zaopatrz się w zapasowe. Na wszelki wypadek do schowka włóż działającą latarkę. Wymień również stare pióra wycieraczek, aby mieć pewność, że będą działać, gdy będziesz ich potrzebować.

4. Skontroluj poziom płynów

Kontrola poziomu płynów w aucie to podstawa. Napełnij zbiornik spryskiwacza szyb płynem, który nie zamarznie, gdy temperatura spadnie. Zadbaj o płyn hamulcowy i odpowiedni płyn chłodzący przeciw zamarzaniu. Upewnij się również, że wymieniasz olej silnikowy i filtr zgodnie z zaleceniami producenta. W miesiącach zimowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj używanych produktów.

5. Zrób listę niezbędnych rzeczy

Nie daj się zaskoczyć i zanim wyruszysz w podróż, przygotuj się na wszelkie ewentualności. Wyposaż się m.in. w kable rozruchowe – niska temperatura może wpłynąć na pracę akumulatora, unieruchamiając auto. Aby temu zapobiec, przed wyjazdem sprawdź, w jakim stanie jest urządzenie.

 

W samochodzie nie powinno też zabraknąć akcesoriów takich jak szczotka do ośnieżania oraz skrobaczka do szyb. Tę drugą możesz zastąpić dobrej jakości odmrażaczem. Przydatny może okazać się również płyn, który poradzi sobie z zamarzniętym zamkiem.

 

Jeżdżąc zimą, nawet na niedalekich dystansach, zawsze warto zabierać ze sobą kurtkę, a w bagażniku trzymać koc. Awarie często występują się w chwilach najmniej spodziewanych, a przyjazd pomocy drogowej może się przedłużać.

 

Więcej porad znajdziesz na blogu oponeo.pl.

 

Źródło: Oponeo.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).