5 sposobów na zrównoważony rozwój warsztatu | MOTOFAKTOR

5 sposobów na zrównoważony rozwój warsztatu

person Redakcja 5/06/2020

Joachim Hinz, Spies Hecker Brand Manager na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, omawia znaczenie zrównoważonego rozwoju.

Środowisko naturalne – klucz do zrównoważonego rozwoju – musi stawić czoła coraz większemu zagrożeniu, jakie stanowią zmiany klimatyczne. To oznacza, że branża lakiernicza musi szukać równowagi pomiędzy rozwojem biznesowym, dbałością o środowisko i odpowiedzialnością społeczną. Co więcej, klienci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie ekologii.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym. By w oczach współczesnych klientów - coraz bardziej zainteresowanych kwestiami ekologii - pozostać zyskownym i atrakcyjnym partnerem, firmy muszą wykazać się odpowiedzialnością w zakresie ochrony środowiska. Dlatego przedstawiamy warsztatom pięć konkretnych sposobów na to, aby kompleksowo wyjść naprzeciw tym wymaganiom. Joachim Hinz

Ocena

Pierwszym krokiem na drodze do zrównoważonego rozwoju jest całościowa ocena obecnych praktyk biznesowych.

Lakiernicy powinni przyjrzeć się swoim produktom i akcesoriom, a także wszystkim procedurom – od prac lakierniczych po utylizację niebezpiecznych odpadów. Czy pracownicy stosują najwydajniejsze metody i ograniczają zużycie materiałów i zasobów? Czy są odpowiednio przeszkoleni oraz wyposażeni, aby korzystać z najnowszych, energooszczędnych systemów? Czy na rynku dostępne są nowsze, bardziej ekologiczne rozwiązania? Czy przestrzegane są procedury utylizacji odpadów niebezpiecznych? Gdy właściciel uzyska już jasny obraz sytuacji, będzie mógł łatwo określić, gdzie wprowadzić zmiany. Joachim Hinz

Produkty energooszczędne

Kolejnym krokiem na drodze do bardziej zrównoważonego funkcjonowania warsztatu jest stosowanie produktów umożliwiających szybkie i wydajne przeprowadzanie renowacji. Dobrym przykładem są produkty z serii Speed-TEC marki Spies Hecker, które umożliwiają uzyskanie świetnego efektu szybko i przy niskim zużyciu energii.

Po przeprowadzeniu oceny następny krok jest prosty – wystarczy wybrać odpowiednie produkty. Joachim Hinz

 

Produkty z serii Speed-TEC marki Spies Hecker umożliwiają skrócenie czasu naprawy o połowę oraz suszenie w temperaturze zaledwie 20°C, zamiast typowych 65°C, co przekłada się na obniżenie zużycia energii o 70%.

Tak niska temperatura suszenia pozwala znacznie ograniczyć wpływ na środowisko naturalne oraz jednocześnie zmniejszyć rachunki za prąd. Joachim Hinz

Szkolenie

O potrzebie ochrony środowiska powinni wiedzieć wszyscy pracownicy warsztatu. I choć dobór łatwych w użyciu i energooszczędnych systemów lakierniczych jest kluczowy, nie mniej ważne są szkolenia dla lakierników w zakresie ich stosowania.

Trzeci krok to minimalizacja odpadów. Im mniej odpadów generuje warsztat, tym lepiej dla środowiska i finansów danej firmy. Właściwe przeszkolenie lakierników znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, bo wszelkie braki w wiedzy lub umiejętnościach przekładają się na błędy i niepotrzebne marnowanie materiałów. Joachim Hinz

 

Właśnie dlatego Spies Hecker udostępnia 53 nowoczesne obiekty szkoleniowe w Europie, w których podczas specjalistycznych kursów i szkoleń lakiernicy uczą się szybko i wydajnie stosować produkty i systemy Spies Hecker.

Ograniczenie i utylizacja odpadów

Czwartym krokiem na drodze do zrównoważonego funkcjonowania jest właściwa utylizacja odpadów niebezpiecznych. Warsztaty lakiernicze mają obowiązek przestrzegać krajowych i unijnych przepisów w zakresie utylizacji zużytych produktów. Warto pamiętać, że jest to istotne nie tylko ze względu na zdrowie pracowników, lecz także ochronę środowiska.

Wszystkie produkty, np. ściereczki lub rękawiczki, zanieczyszczone lakierami są niebezpieczne. Niewłaściwie opróżnione pojemniki również mogą stanowić odpad niebezpieczny, podczas gdy w pełni opróżnione są uznawane za odpad kontrolowany. Jedne i drugie trzeba trzymać z dala od odpływów i cieków wodnych oraz utylizować zgodnie z przepisami. Nasze etykiety na produktach i karty charakterystyki dostarczają ważne informacje na temat utylizacji. Joachim Hinz

Właściwy partner

Piątym i ostatnim krokiem na drodze do zrównoważonego funkcjonowania warsztatu jest dobór odpowiednich partnerów i dostawców.

 

Według Joachima Hinza warto zwracać uwagę na to, czy dana firma podziela nasze wartości i sposób myślenia.

O warsztacie świadczy nie tylko jakość pracy, lecz także klasa jego dostawców. Dlatego też lakiernicy powinni współpracować z partnerami wspierającymi ich wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Obecnie nawet najmniejsze firmy nie unikną już kwestii dbania o środowisko naturalne. Joachim Hinz

 

Wniosek? Dobór odpowiednich produktów, partnerów i procedur to jedyny sposób, aby branża lakiernicza przyczyniła się do wysiłków na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Źródło: Axalta

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).