5 oznak, że czas na wymianę piór wycieraczek | MOTOFAKTOR

5 oznak, że czas na wymianę piór wycieraczek

person Redakcja 4/12/2019

Valeo tłumaczy po jakich 5 oznakach rozpoznać, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek.

Pióro wycieraczki to akcesorium, któremu większość z nas nie poświęca zbyt wiele uwagi. Tymczasem słaba widoczność jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku drogowego. Inwestycja w wysokiej jakości pióra oraz ich regularna wymiana pozwoli Ci zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny na drodze. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasowej pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Oto 5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek, a także garść wskazówek dotyczących właściwego doboru nowych wycieraczek do samochodu.

1. Przeskakiwanie

Jeśli pióro wycieraczki „przeskakuje” po szybie zamiast płynnie zgarniać z niej wodę, nie oznacza to wcale zużycia, a niewłaściwe przyleganie. Częstą przyczyną tego zjawiska jest suchy i gorący klimat — pióro „zastyga” w jednym położeniu pod wpływem promieni słonecznych i nie odwraca się, gdy wycieraczka zmienia kierunek.

 

W takim przypadku konieczna będzie wymiana piór. Valeo zaleca wybranie wycieraczek, których pióra składają się z połączenia kauczuku naturalnego i syntetycznego zamiast piór wykonanych w całości z kauczuku naturalnego. W porównaniu z kauczukiem naturalnym jego syntetyczna odmiana jest bardziej odporna na uszkodzenia spowodowane przez promienie słoneczne oraz „utwardzanie”.

2. Smugi

Wycieraczki, które zostawiają smugi na szybie, mogą zwyczajnie wymagać wyczyszczenia miękką ściereczką. Jednak jeśli pomimo usunięcia nagromadzonego brudu pióra nadal zostawiają ślady, oznacza to zużycie elementu gumowego, a co za tym idzie konieczność wymiany. Z tego typu defektem mamy najczęściej do czynienia przy wycieraczkach szkieletowych, gdzie docisk do powierzchni szyby przestaje być równomierny.

 

Jeśli pióra zostawiają smugi, Valeo zaleca wymianę na płaski model taki jak  Valeo Silencio  – z dedykowanym mocowaniem wysokiej jakości, identycznej z tą stosowaną w nowych samochodach, lub też Hydroconnect z wymiennymi adapterami, dedykowany dla rynku wtórnego.

 

Podczas gdy klasyczne pióra wycieraczek mają tylko od czterech do ośmiu punktów docisku, pióra płaskie takie jak  Valeo Silencio mają setki takich punktów. Oznacza to równomierne przyleganie na całej długości pióra.

 

Rezultatem jest płynniejsza, cichsza i bardziej równomierna praca, w szczególności przy większych prędkościach jazdy oraz w warunkach intensywnego użytkowania.

3. Piszczenie

Piszczenie wycieraczek jest nie tylko denerwujące, ale również może oznaczać, że wycieraczki są źle dobrane. Możliwe przyczyny to nieprawidłowe zamocowanie lub wadliwa praca ramienia wycieraczki. W tych przypadkach pióro przywiera do szyby nierównomiernie, co uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie.

 

W pierwszej kolejności warto skontrolować docisk ramienia wycieraczek i jeśli to możliwe odpowiednio je wyregulować. Jeśli pomimo tego wycieraczki nadal piszczą, nadszedł czas na wymianę piór na te o lepszych parametrach pracy.

4. Rozmazywanie

Powodem rozmazywania może być zabrudzenie szyby zanieczyszczeniami zbyt trudnymi do usunięcia przez element gumowy, takimi jak przyschnięte owady lub tłuste plamy — tego typu obiekty uniemożliwiają prawidłowy kontakt pióra ze szkłem, przez co określone obszary szyby pozostają brudne, a widoczność jest ograniczona.

 

Jeśli jednak efekt rozmazywania utrzymuje się pomimo wyczyszczenia szyby, oznacza to najprawdopodobniej stałą deformację części elementu gumowego i nie obędzie się bez wymiany wycieraczek.

5. Uszkodzenie

Podobnie jak wymienione powyżej defekty również wszelkie uszkodzenia piór będą pogarszały wydajność wycieraczek oraz widoczność. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na uszkodzenia elementów gumowych np. wyszczerbienie spowodowane pracą na zlodowaconej szybie lub też odklejenie mechaniczne, oderwanie elementu gumowego pióra od elementu nośnego. Ważna jest również sama konstrukcja nośna — tego typu wygięte lub uszkodzone elementy wymagają niezwłocznej wymiany.

Co i gdzie kupować?

Firma Valeo Service dysponuje bogatym asortymentem przednich i tylnych piór wycieraczek dostępnych w różnych grupach produktowych np. wspomniane wcześniej Valeo Hydroconnect czy Valeo First, a także najwyższej klasy wycieraczki Valeo Silencio z segmentu oryginalnego wyposażenia.

 

W ofercie Valeo Service znaleźć można odpowiednie pióra wycieraczek do wszystkich potrzeb.

 

Dobór odpowiedniego zamiennika jest bardzo łatwy: na każdym zestawie piór Valeo Service znaleźć można jasne informacje o markach i modelach pojazdów, do których produkt jest przeznaczony.

 

Narzędzia takie jak wyszukiwarka online, czy też aplikacja MyValeoParts pomagają w doborze wycieraczki do każdego samochodu w różnych segmentach cenowych.

 

Pióra wycieraczek Valeo można nabyć w wielu sklepach z częściami motoryzacyjnymi, warsztatach samochodowych albo przez internet.

 

Aby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę internetową Valeo.

 

Źródło: Valeo

 

 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).