5 faktów, które warto wiedzieć o oponach ciężarowych | MOTOFAKTOR

5 faktów, które warto wiedzieć o oponach ciężarowych

person Redakcja 7/03/2019

Continental przygotował 5 wskazówek dotyczących opon ciężarowych.

Opony do pojazdów ciężarowych przeznaczone są do ciężkiej pracy. Duże przebiegi i obciążenie są dla ogumienia poważną próbą, w końcu jest to jedyny punkt styku pojazdu z nawierzchnią drogi. Dobrej jakości, odpowiednio dobrane i użytkowane opony dla firm transportowych to źródło oszczędności, a dla uczestników ruchu poprawy bezpieczeństwa na drogach.

1. Wybór opon

W pracy każdego zarządcy floty przychodzi moment, w którym staje przed wyborem opon. Szeroki wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań daje wiele możliwości. Jasno zdefiniowane potrzeby i oczekiwania to najlepszy sposób na odnalezienie się w świecie opon ciężarowych. Poszukiwania dobrze jest zacząć od zastanowienia się, po jakich nawierzchniach i z jakim obciążeniem będzie poruszać się pojazd. W ten sposób uzyskujemy podpowiedź, na jakie właściwości ogumienia powinniśmy zwrócić uwagę. Continental ma w swoim portfolio specjalne linie produktów do przewozu ludzi, transportu towarów oraz dla branży budowlanej. W przypadku opon do transportu dalekobieżnego jednym z ważniejszych kryteriów jest redukcja oporów toczenia, na dalszy plan schodzi kwestia przebiegów. Inaczej jest z ogumieniem do transportu regionalnego, gdzie to przebiegi są najważniejsze, a dopiero później niskie zużycie paliwa. Przy zapotrzebowaniu na opony do zastosowań mieszanych istotne będą wytrzymałość oraz odporność na odpryski, wykruszenia i przecięcia.

2. Oznaczenia

Skąd wiadomo, jakie parametry ma dana opona? Podstawowe informacje można znaleźć na ścianie bocznej. Z wyrażonego ciągiem cyfr i liter szyfru można odczytać szerokość opony, wysokość profilu, rodzaj konstrukcji oraz średnicę obręczy. W przypadku opon ciężarowych istotne są dwa zależne od siebie parametry – indeks nośności oraz prędkości. Pierwszy informuje o tym, jakie maksymalne obciążenie może wytrzymać opona, podczas jazdy z największą dopuszczalną prędkością, którą natomiast wskazuje drugi. Ze względów bezpieczeństwa w obu tych przypadkach lepiej trzymać się zaleceń producenta pojazdu, które można zaleźć w instrukcji. Należy też zwracać uwagę na typ opon pod względem jej umiejscowienia na osi pojazdu. Continental posiada w ofercie opony na oś przodową z oznaczeniem S, napędową (D) oraz oś naczepy (T), które charakteryzują się określonymi właściwościami i wzorem bieżnika. Właściwie dobrane pod tym względem ogumienia wpływa na prowadzenie pojazdu, stabilność jazdy czy hamowanie.

3. Eksploatacja

Podstawą bezpieczeństwa oraz efektywności floty jest prawidłowy stan opon. Kluczową rolę odgrywa tu ciśnienie, które wpływa na właściwości jezdne, ale też zużycie paliwa. Dlatego tak istotna jest systematyczna kontrola stanu ogumienia. Ułatwieniem są cyfrowe systemy takie jak ContiPressureCheck i ContiConnect, które monitorują na bieżąco ciśnienie i temperaturę opon, a także zbierają i analizują te dane. Tym samym dają zarządcy floty pełną kontrolę nad stanem ogumienia, pomagając w ten sposób zachować sprawność floty, zapobiegać ewentualnym usterkom oraz ograniczać do minimum czas potrzebny na ich usunięcie. Dla firm transportowych oznacza to podwójną korzyść – z jednej strony obniża koszty utrzymania, z drugiej zaś zwiększa wydajność floty.

4. Oszczędności

Zakup opon to zaledwie 5% kosztów prowadzenia działalności transportowej. Biorąc pod uwagę to, że ogumienie wpływa także m.in. na koszty paliwa, napraw i utrzymania pojazdów, co stanowi kolejne 35% wydatków, właściwe zarządzanie oponami pozwala zoptymalizować blisko połowę kosztów operacyjnych floty. Prewencyjne podejście do zarządzania oponami pozwala wygenerować realne oszczędności – prawidłowe ciśnienie zmniejsza opory toczenia, a tym samym redukuje zużycie paliwa. Dobrej jakości, odpowiednio dobrane i użytkowane opony to także większa żywotność, mniej kosztownych awarii w trasie oraz szansa na to, że karkas będzie można poddać bieżnikowaniu. Ponowne wykorzystanie karkasu oszczędza energię oraz zużycie potrzebnych surowców naturalnych – recyklingowi poddawane jest blisko 75% materiałów.

5. Bezpieczeństwo

Opony ze względu na swoją funkcję i umiejscowienie w pojeździe mają duży wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Od ich właściwości zależą m.in. skuteczność hamowania czy sprawność systemów wspomagających kierowcę. Choć coraz większe możliwości w tym zakresie dają nowe technologie, to wciąż podstawą jest wiedza i umiejętności kierowcy. Zasady doboru i kontroli stanu ogumienia do ciężarówek były jednym z tematów poruszanych przez ekspertów Continental podczas cyklu szkoleń realizowanych w ramach III edycji akcji “Profesjonalni Kierowcy”. Dzięki wspólnej inicjatywie przedstawicieli branży transportowej kolejnych 300 kierowców uzyskało certyfikat potwierdzający ich profesjonalne przygotowanie do bycia zawodowym kierowcą. Wiedza i umiejętności zdobyte pod okiem instruktorów w zakresie ogumienia pozwolą im w przyszłości pewnie wykonywać swoją pracę, co wpłynie na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).