4 niesamowite cechy napędu Lexusa LF-30 Electrified | MOTOFAKTOR

Lexus już od dłuższego czasu zapowiada ekspansję na rynku bezemisyjnych samochodów. Marka, która wprowadziła do segmentu premium napęd hybrydowy, w kwestii dalszej elektryfikacji początkowo stawiała bardziej na samochody na wodór. Teraz jednak Lexus wraz z całym koncernem Toyota zamierza podbić szturmem rynek, niemal jednocześnie wprowadzając nowe modele ze wszystkimi napędami, które mają cokolwiek wspólnego z prądem. Do 2025 roku każdy model Toyoty i Lexusa będzie dostępny jako hybryda (HEV), hybryda plug-in (PHEV), auto elektryczne na baterie (BEV) albo samochód elektryczny na wodorowe ogniwa paliwowe (FCV).

 

Lexus wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy samochód elektryczny na baterie jeszcze w tym roku. Będzie to crossover UX, który obecnie jest oferowany w wersji hybrydowej i benzynowej. UX 300e ma montowany z przodu silnik elektryczny o mocy 204 KM i baterię litowo-jonową o pojemności 54,3 kWh, które zapewnią mu przyspieszenie do setki w 7,5 s, zasięg 300 km (wg WLTP) i czas ładowania minimum 50 minut.

 

Szybkie opracowanie nowego elektrycznego modelu w oparciu o wieloletnie doświadczenia z technologią hybrydową nie przeszkodziło Lexusowi w tym samym czasie wybiec myślami daleko w przyszłość i zaprezentować zupełnie nowe podejście do projektowania samochodów elektrycznych. Koncepcyjny LF-30 Electrified stanowi zapowiedź przyszłych BEV-ów luksusowej marki z Japonii.

Cztery silniki elektryczne przy każdym z kół

Lexus buduje swoje auta elektryczne na podstawie ogólnej koncepcji Lexus Electrified, której podstawową zasadą jest integracja silników, układu kierowniczego, zawieszenia i układu hamulcowego w jeden system. Dobrym przykładem jest właśnie LF-30 Electrified, który ma co prawda napęd na cztery koła, ale nie potrzebuje do tego wału napędowego ani blokady mechanizmu różnicowego, bo przy każdym kole ma zamontowany osobny silnik elektryczny.

 

To rozwiązanie w pełni ujawnia swój potencjał, kiedy uświadomimy sobie, ile różnych urządzeń potrzebuje konwencjonalny samochód 4×4! Natomiast kiedy każde koło jest napędzane niezależnie własnym silnikiem elektrycznym, a ich pracą steruje komputer, w każdej chwili auto może być napędzane na przód, na tył, na cztery koła, a także na trzy koła, dwa boczne lub dwa przeciwległe – co tylko zapewni najlepszą stabilność i przyczepność w danej sytuacji. Tak właśnie działa Lexus Advanced Posture Control.

 

Czterosilnikowy napęd dostarcza 544 KM (400 kW) mocy i rozpędza auto do setki w 3,8 s. 700 Nm momentu obrotowego dostępnego w pełnym zakresie prędkości sprawia, że samochód jest niewiarygodnie zrywny.

Elektroniczny układ kierowniczy

Komputer steruje także układem kierowniczym typu steer-by-wire, który sprawia, że między kierownicą a kołami nie ma żadnego mechanicznego połączenia. Takie rozwiązanie daje bardziej elastyczną kontrolę skręcania w zależności od warunków i precyzyjne wyczucie pojazdu.

Baterie litowo-jonowe ze stałym elektrolitem

Lexus LF-30 Electrified Concept to kolejny dowód, że Toyota poważnie traktuje swoją obietnicę, by wprowadzić na rynek baterie ze stałym elektrolitem około 2025 roku. Wcześniej firma zapowiedziała, że samochód z tym nowatorskim akumulatorem trakcyjnym będzie atrakcją tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

 

W specyfikacji czytamy, że baterie LF-30 będą miały 110 kWh pojemności i zapewnią ponad 500 km zasięgu. Ich ładowanie ma trwać 50 minut szybką ładowarką DC 50 kW (do 80%). Bateria została umieszczona płasko na podłodze.

 

Najciekawsza jest jednak specyfika baterii ze stałym elektrolitem. Są to baterie litowo-jonowe, ale w odróżnieniu od tych, które masowo zasilają nasze telefony i laptopy, nie tylko ich elektrody są ciałami stałymi, lecz również elektrolit, który normalnie występuje w postaci płynu lub żelu. To obiecujące rozwiązanie ma potencjał, by umożliwić szybkie przejście z samochodów spalinowych na elektryczne – jego atutem ma być bowiem znacząco większa pojemność energetyczna i maksymalnie skrócony czas ładowania.

Bezprzewodowe ładowanie

Ładowarka indukcyjna zamontowana w podłodze garażu sprawi, że samochód elektryczny stanie się bezobsługowy, jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora. Co więcej, przepływ energii między domem a samochodem w koncepcji LF-30 Electrified ma się odbywać w obie strony i być zarządzany przez sztuczną inteligencję. To oznacza, że w przypadku awarii dostaw prądu, samochód stanowiłby zapasowe źródło zasilania, które włączyłoby się automatycznie, bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji domowników.

 

Źródło: Toyota

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).