212 mld zł na pomoc firmom i gospodarce | MOTOFAKTOR

212 mld zł na pomoc firmom i gospodarce

person Adrian Januszkiewicz 18/03/2020

Na posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z epidemią koronawirusa.

Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2, ma obejąć 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

 

Tarcza antykryzysowa obejmie 5 filarów:

 

 • Bezpieczeństwo pracowników – o wartości 30 mld zł.
 • Finansowanie przedsiębiorstw – o wartości 74 mld zł.
 • Ochrona zdrowia – o wartości 7,5 mld zł.
 • Wzmocnienie systemu finansowego – o wartości 70,3 mld zł.
 • Program inwestycji publicznych – o wartości 30 mld zł.

 

Najważniejsze działania pakietu antykryzysowego:

 

Wsparcie w wypłacie wynagrodzeń pracowników w firmach z problemami.

 • Państwo pokryje połowę wynagrodzenia pracownika.
 • Limit dopłaty wyniesie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r.

 

Odroczenie płatności składek na ZUS o 3 miesiące.

 • Późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty.
 • Odroczenie i rozłożenie na raty składek ZUS – bez opłat.

 

Wypłata z ZUS jednorazowego świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł brutto.

 • Dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (zlecenia, dzieło).
 • Dla osób samozatrudnionych.

 

Mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł.

 

Rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm.

 • Podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc

 

Wsparcie w leasingu dla firm z problemami.

 • Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych.

 

Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że kryzys związany z epidemią koronawirusa jest bardzo mocny, ale państwo jest do tego dobrze przygotowane. Podkreślił, że system bankowy jest stabilny i dobrze zaopatrzony w kapitał. “Mamy gotówkę w rezerwie” – zapewnił.

 

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że z wypłaty świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł będzie mogło skorzystać ok. 2,2 mln osób, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie ok. 9 mld zł.

 

Szefowa resortu rozwoju podkreśliła także, że pożyczka 5 tys. zł przeznaczona będzie dla małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 pracowników. Jak dodała, pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez najbliższe 6 miesięcy.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że świadczenia wprowadzone przez rząd, takie jak “500+”, będą w pełni realizowane. Poinformowała także, że ok. 600 mln zł zostanie przeznaczone na pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Wsparcie obejmie również osoby niepełnosprawne, które pozostają w domach i wymagają szczególnej opieki.

 

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że o miesiąc lub dwa przesunięte zostaną terminy składania deklaracji podatkowych. “Ich późniejsze składanie nie będzie się łączyło z żadnymi kosztami” – wyjaśnił. Jak dodał, pobór podatku od sprzedaży detalicznej zostanie odroczony do końca roku.

 

Minister finansów zaznaczył także, że 80 proc. potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na ten rok jest już sfinansowanych, a sytuacja finansów publicznych jest stabilna.

 

Prace nad projektem mają być kontynuowane na spotkaniu roboczym członków rządu w formie wideokonferencji.

 

Źródło: premier.gov.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).