1,4 mln opon sprzedanych w I półroczu 2018 na Oponeo.pl | MOTOFAKTOR

1,4 mln opon sprzedanych w I półroczu 2018 na Oponeo.pl

person Joanna Piszcz 16/08/2018

W I półroczu 2018 roku Grupa Oponeo.pl sprzedała o 16,1% więcej niż analogicznym okresie poprzedniego roku.

W pierwszej połowie 2018 roku Grupa Kapitałowa Oponeo.pl wygenerowała przychody wielkości 352,3 mln zł, z czego 273,4 mln zł uzyskała ze sprzedaży na polskim rynku. Przychody z tytułu sprzedaży krajowej wzrosły o 24,7% zaś przychody z działalności zagranicznej o 2,1%.

 

Głównym elementem przychodów były przychody ze sprzedaży opon, które wzrosły o 15% w stosunku do I półrocza 2017 roku. Wyniosły one 319,2 mln zł i przedstawiały 91% całości przychodów ze sprzedaży Grupy.

Wyniki sprzedaży Grupy Oponeo.pl są tym bardziej zadawalające, gdy rynek oponiarski w Europie odnotowuje spadki we wszystkich segmentach sprzedaży opon Dariusz Topolewski Prezes Zarządu Oponeo.pl

 

Według danych ETRMA w I półroczu 2018 roku sprzedaż opon osobowych spadła o 0,7%, ciężarowych o 0,5%, rolniczych o 10,9% i motocyklowych o 4,7%. W Polsce sprzedaż opon do samochodów osobowych, suv i dostawczych spadła o 5%.

 

Grupa Oponeo.pl natomiast umocniła swoją pozycję na krajowym rynku sprzedaży opon, przy jednoczesnym zrównoważonym rozwoju w segmencie zagranicznym i sprzedała w sumie 1,4 mln opon, tj. o 16,1% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ilość sprzedanych opon w Polsce wzrosła o 17,1%, natomiast za granicą o 12,1% w relacji do I półrocza 2017 roku.

 

Na różnicę między uzyskanym wzrostem przychodów z rynków zagranicznych a ilością sprzedanych towarów za granicą wpływ miały dwa czynniki; wzrost sprzedaży opon z segmentu budżetowego oraz ukształtowanie się kursu walut, w których Spółka dokonuje transakcji.

 

Odnotowano także wzrost w zakresie sprzedaży felg. W I półroczu tego roku Grupa Oponeo.pl sprzedała 0,4 mln felg (zarówno aluminiowych jak i stalowych), czyli o 10,4% więcej niż w I półroczu 2017 roku.

 

Ponadto w przychodach Grupy ujęte zostały przychody spółki zależnej Dadelo S.A. wielkości 15,4 mln zł. Przychody Dadelo S.A. nie podlegały konsolidacji w I połowie 2017 roku.

 

Wzrostowi sprzedaży towarzyszył wzrost wskaźnika rentowności sprzedaży brutto. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 73,2 mln zł i wzrósł o 23,7% w relacji do I półrocza 2017 roku. Tym samym wskaźnik rentowności sprzedaży brutto ukształtował się na poziomie 20,8% wobec 20% w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

W I półroczu 2018 roku Grupa Kapitałowa Oponeo.pl wypracowała zysk brutto w wysokości 9,3 mln zł wobec 8,5 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Zysk netto w wysokości 7,3 mln zł zmalał o 17,9% w stosunku do wyniku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Niższy wynik netto to efekt odmiennego niż w I półroczu 2017 roku ukształtowania się rozliczeń z tytułu podatku dochodowego.

 

W najbliższym okresie Zarząd Oponeo.pl zamierza kontynuować rozpoczęte projekty, co oznacza dalszy rozwój sprzedaży ogumienia i felg na rynku krajowym i optymalizację sprzedaży na rynkach zagranicznych.

 

Źródło: Oponeo.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).