10 lat współpracy Hankook z DTM | MOTOFAKTOR

10 lat współpracy Hankook z DTM

person Adrian Januszkiewicz 9/11/2020

W miniony weekend zakończyła się kolejna era w historii serii DTM oraz 10 sezon jej współpracy partnerskiej z firmą oponiarską Hankook.

Od chwili debiutu w DTM w 2011 roku, firma Hankook nieustannie opracowuje swoje opony typu slick w czterech etapach. Już w roku 2012 producent ten zaprezentował opony drugiej generacji — większe i szersze, przystosowane do nowych bolidów DTM. W roku 2013 opracowała dodatkową oponę, jako uzupełnienie modelu slick. Wyposażone w supermiękką mieszankę zapewniały bardzo krótkie czasy okrążeń, zanim uległy degradacji, zgodnie z założeniem konstrukcyjnym. Czwarty, a więc ostatni, etap ewolucji opon Ventus Race, które wprowadzono w 2017 roku, wykorzystuje nieco miększą mieszankę. Jako że zasada zabraniająca wstępnego ogrzewania opon typu slick została wprowadzona w tym samym czasie co nowa opona, zdolność kierowcy do zarządzania oponami stała się kluczowym czynnikiem dla DTM.

 

Pomimo wszelkich innowacji i rozwoju technologicznego, ten partner serii DTM w zakresie opon zawsze stara się zapewniać wysoką jakość jej teamom. Wsparcie na miejscu ze strony inżynierów firmy Hankook sprawia, że wszyscy kierowcy DTM mogą wykorzystywać cały potencjał opon Ventus Race, co przekłada się na widowiskowe zawody. Na końcu sezonu 2014 Manfred Sandbichler, dyrektor ds. sportów motorowych w Europie w firmie Hankook oświadczył:

Od debiutu w serii DTM ukończyliśmy 40 wyścigów bez ani jednej przebitej opony. To czyste konto to również wynik dobrej współpracy między producentami samochodów i opon z inżynieriami i kierowcami. Manfred Sandbichler

 

W następnym roku seria DTM podkręciła tempo. Zamiast jednego wyścigu kwalifikacyjnego i właściwego na rundę, każdy weekend zawodów obejmował dwie sesje kwalifikacyjne i dwa wyścigi. Sprawność opon wyścigowych firmy Hankook pozostała bez zmian. W sezonie 2018, po raz pierwszy w historii DTM odbyły się dwa nocne wyścigi. Opony Ventus Race ponownie imponowały swoją jakością w Misano (Włochy), zarówno na rozgrzanym torze w ciągu dnia, jak i podczas nocnej ulewy.

Byłem zaskoczony, widząc, jak niesłychanie spójne są wyniki opon wyścigowych Hankook we wszystkich w warunkach. Inżynierowie Hankook wykonali kawał dobrej roboty. Alessandro Zanardi były kierowca Formuły 1, uczestniczący w zawodach gościnnie , który ukończył drugi wyścig w Misano na piątym miejscu

 

Na jesieni 2018 roku DTM, wraz z firmą Hankook, celebrowała 11. wspólny wyścig na słynnym torze w Nürburgring.

 

Sezon 2019 stanowił duże wyzwanie dla firmy Hankook. Samochody DTM zostały wyposażone w nowy silnik z turbodoładowaniem, co zapewniło im nawet 100 KM mocy więcej niż poprzedni model — opony Hankook pozostały te same. Pomimo tego, przy znacząco wyższej mocy turbodoładowanego silnika i nieliniowym modelu przekładni, wyniki opon Ventus Race pozostały niezmiennie wysokie. Tak oto wypowiedział się Jens Marquardt, dyrektor BMW Motorsport po finale w Hockenheim:

Nowe, potężniejsze silniki z turbodoładowaniem były wyzwaniem dla każdego, ale firma Hankook spisała się na medal, tak jak zwykle. Nie było żadnego problemu z oponami. Kierowcy szybko dostosowali się do nowych samochodów, pokonując całą trasę wyścigu przy zaledwie dwóch zmianach. Nadal utrzymujemy świetną współpracę z Hankook. Jens Marquardt

Nagroda Hankook Best Pit Stop Award została w tym roku wręczona po raz dziesiąty. Od chwili zaangażowania się w wyścigi DTM w 2011 roku, nagrodą tą firma Hankook wyróżnia drużynę, która wykonała najszybszą zmianę opon w całym sezonie. Na koniec każdego weekendu wyścigowego przyznawane są punkty za najszybszą wymianę opon w obu wyścigach, zgodnie z punktacją DTM. Ta wysoce ceniona nagroda nie tylko potwierdza profesjonalizm zwycięskiego teamu (co staje się coraz ważniejsze w tej międzynarodowej serii zawodów o dużym stopniu rywalizacji).

 

Dzięki nagrodzie Best Pit Stop Award firma Hankook zwiększa także powszechną świadomość tego, jak istotną i decydującą o wynikach pracę wykonują wszystkie teamy na pasie serwisowym. Tytułu mistrzowskiego bronił w tym sezonie Audi Sport Team Phoenix, który wcześniej zdobył hat-trick’a, a w ubiegłym roku zdobył już czwarte zwycięstwo. Nazwy pięciu pozostałych teamów można znaleźć na trofeum: Audi Sport Team Phoenix (2011, 2017 – 2019), BMW Team MTEK (2016), Audi Sport Team Abt (2012, 2015), Mercedes-AMG Team HWA (2014) oraz BMW Team Schnitzer (2013).

 

W dziesiątym roku zawodów współpraca partnerska firmy Hankook z DTM nadal przynosi owoce. Pomimo kryzysu wokół koronawirusa, fani wyścigów nadal mogli z ekscytacją śledzić wydarzenia sportowe.

 

Źródło: Hankook

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).