E-katalogi

AKTUALNOŚCI


PZPM: Polacy odwracają się od Diesla

2017-07-28 10:09:43   Autor: Adrian Januszkiewicz


PZPM: Polacy odwracają się od Diesla Raport "Branża motoryzacyjna 2017/2018" przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pokazuje, że Polacy coraz rzadziej kupują samochody z silnikiem Diesla.

"Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2016 roku samochody z silnikami benzynowymi stanowiły 45 proc. odnotowanych w bazie aut. Udział pojazdów zasilanych olejem napędowym to 39 proc. Na końcu rankingu znalazły się auta z LPG (16 proc.) oraz inne napędy (1 proc.)" – czytamy w raporcie przygotowanym przez PZPM.


"W 2016 roku diesel wciąż tracił na atrakcyjności – liczba rejestracji aut z silnikami wysokoprężnymi wzrosła co prawda o 10,5 proc., ale przy 17-proc. wzroście całego rynku udział diesla w rejestracjach zmalał do 31,6 proc. To niemal o 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej" – podkreślają autorzy raportu "Branża motoryzacyjna 2017/2018".


W tym czasie zwiększyła się popularność samochodów z silnikami benzynowymi – udział w rejestracjach wzrósł w 2016 roku do 64,3 proc., co oznacza zwiększenie udziału w stosunku do 2015 roku na poziomie 19,2 proc.


Eksperci PZPM podkreślają, że samochody z napędem hybrydowym również wyraźnie zyskały na popularności wśród Polaków. Liczba rejestracji tych samochodów sięgnęła w 2016 roku 10,1 tys. sztuk i była o 76,5 proc. większa niż w 2015 roku. Udział hybryd w całości rejestracji wynosi 2,4 proc. i jest o blisko 1 punkt procentowy większy od samochodów z fabryczną instalacją LPG. Liderem tej części rynku w Polsce niezmiennie jest Toyota i Lexus – marki te sprzedały w 2016 roku ponad 8,3 tys. samochodów z takim napędem, a w pierwszym półroczu bieżącego roku zarejestrowano już ponad 7,9 tys. hybryd obu japońskich marek (92,8 proc. całego rynku aut z napędem hybrydowym).


Hybrydy plug-in liczone razem z elektrycznymi pojazdami zanotowały 100-procentowy przyrost liczby rejestracji – ich liczba jest jednak wciąż niewielka i wynosi w sumie 561 zarejestrowanych w 2016 roku sztuk.Według danych CEP samochody w wieku do 4 lat mają w większości przypadków (58 proc.) napęd benzynowy. Dodatkowo, liczba tych aut zwiększyła się w ciągu roku o 2 punkty procentowe. Równocześnie technologia Diesla straciła 2 punkty procentowe, uzyskując udział w rynku na poziomie 37 proc. Układy LPG również nie są popularne wśród najmłodszej floty – mają tylko 4 proc. rynku. Pojazdy hybrydowe zdobyły natomiast 1 proc. tego segmentu.


W grupie samochodów starszych – w wieku od 5 do 10 lat – wciąż najpopularniejszą wersją silnikową jest diesel (52 procent udziału), ale i w tym przypadku można zauważyć spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do zeszłego roku. Na 2. miejscu (39 proc. segmentu) znalazły się modele benzynowe, zyskując rok do roku 1 punkt procentowy, natomiast auta z LPG utrzymują się na poziomie 8 proc.


Wśród samochodów w wieku od 11 do 20 lat największy udział (44 proc.) mają auta z silnikami benzynowymi. Na drugim miejscu znalazły się Diesle (37 proc.). Samochody zasilane LPG stanowią natomiast 18 proc.


Również wśród samochodów starszych niż 20 lat najpopularniejsze były silniki benzynowe, stanowiące 47 proc. całości. Na drugim miejscu – tu zmiana w stosunku do powyższych przedziałów – znalazło się LPG (27 proc.). Samochody z silnikami wysokoprężnymi znalazły się na 3. miejscu z udziałem na poziomie 22 proc. Inne rodzaje paliwa stanowiły 4 procent parku – czytamy w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.


Źródło: newsrm.tv

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Bilstein: zawieszenie DampTronic w nowym BMW serii 5

  Na dostawcę opcjonalnego zawieszenia Dynamic Damper Control dla nowego BMW serii 5 został wybrany Bilstein.
 • Northvolt : w Szwecji rośnie konkurencja dla fabryki akumulatorów Tesli

  Firma Northvolt wpólnie z dwoma gminami szwedzkimi wybuduje największą w Europie fabrykę baterii samochodowych.
 • NSK: nowe opakowania serii ProKIT

  NSK zmienia opakowania serii ProKIT - łożysk piast kół - oraz zapowiada poszerzenie oferty.
 • Bridgestone: 194 mln euro na inwestycje w Polsce

  Planowane inwestycje mają zwiększyć możliwości produkcyjne fabryk, poszerzyć ofertę produktową Bridgestone oraz udoskonalić obsługę klienta.
 • Exact Systems: mniej produkcyjnych optymistów w Polsce niż rok temu

  36 proc. reprezentantów automotive spodziewa się wzrostu produkcji w II półroczu 2017 - wynika z raportu "MotoBarometr 2017. Nastroje w automotive".
 • SKF: kolejne modyfikacje w zestawach piast kół marki

  Firma SKF, lider segmentu piast kół, wprowadziła w nich w ostatnim czasie kilka ważnych modyfikacji.
 • Auto Partner SA: filmowa relacja z Wielkiego Finału AP EXPERT 2017

  Spółka Auto Partner opublikowała pełny materiał filmowy z Wielkiego Finału promocji AP EXPERT 2017.
 • Sogefi: technologie filtracyjne marki w silniku roku 2017

  Tytuł silnika roku 2017 został przyznany po raz drugi silnikowi Ferrari 3.9 twin-turbo V8 z modułem filtracji oleju Sogefi.
 • ZF Friedrichshafen AG: grupa podkreśla znaczenie polskiego rynku aftermarketowego

  Dział ZF Aftermarket przygotowuje się na nowe wyzwania, jakie czekają całą Grupę ZF w najbliższej przyszłości, m.in. na polskim rynku.
 • DT Spare Parts: katalog części do pojazdów Scania

  Nowy katalog DT Spare Parts to około 700 nowych produktów dla pojazdów Scania serii P-/G-/R-/T-.
 • Autos: odwiedź z Hengst fabrykę AMG

  Sieć Autos zaprasza do udziału w akcji, w której główną nagrodą jest wyjazd do fabryk Hengst i AMG oraz muzeum Mercedesa.
 • Liqui Moly: konkurs Nakręcamy Wiedzę rozstrzygnięty

  Konkurs ,,Nakręcamy wiedzę" zorganizowany przez Liqui Moly wygrał Zespół Szkół im. Ziemi Dobrzyńskiej w Naddrożu.
 • Auto Partner SA: wielka pogoń Butvilasa

  Dominykas Butvilas i Kamil Heller zajęli 4. miejsce w Rajdzie Śląska, ostatniej tegorocznej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
 • Schaeffler: bogatszy program szkoleń technicznych

  Pod swoją marką serwisową Repxpert Schaeffler opracował nowy rozszerzony program szkoleń technicznych.
 • Hella: nowy katalog Behr Hella Service

  Najnowszy katalog Behr Hella Service obejmuje części układu chłodzenia do aut osobowych i dostawczych.
 • SDCM: wciąż trwają zapisy na XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

  SDCM informuje, że lista gości XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego jest wciąż otwarta. Kongres odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Warszawie.
 • Moto-Profil: nowa marka w ofercie dystrybutora

  Oferta firmy Moto-Profil została poszerzona o filtry marki Alpha Filter.
 • Goodyear: producent partnerem Land Rover Experience Tour po Peru

  Opony Goodyear Wrangler DuraTrac zostały oficjalnym ogumieniem Land Roverów, które startują w ekspedycji Land Rover Experience Tour 2017.
 • Tomex: przygotowania do Warsaw Moto Show 2017

  Podczas zbliżających się targów Warsaw Moto Show 2017 firma Tomex zaprezentuje swoją pełną ofertę.
 • P.Robak: w ciągu 10 lat karoserie aut z wydruku 3D

  Rozwój technologii druku 3D może pomóc w niedalekiej przyszłości w produkcji karoserii samochodowych. KOMENTARZE: