E-katalogi

AKTUALNOŚCI


PZPM: Polacy odwracają się od Diesla

2017-07-28 10:09:43   Autor: Adrian Januszkiewicz


PZPM: Polacy odwracają się od Diesla Raport "Branża motoryzacyjna 2017/2018" przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pokazuje, że Polacy coraz rzadziej kupują samochody z silnikiem Diesla.

"Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2016 roku samochody z silnikami benzynowymi stanowiły 45 proc. odnotowanych w bazie aut. Udział pojazdów zasilanych olejem napędowym to 39 proc. Na końcu rankingu znalazły się auta z LPG (16 proc.) oraz inne napędy (1 proc.)" – czytamy w raporcie przygotowanym przez PZPM.


"W 2016 roku diesel wciąż tracił na atrakcyjności – liczba rejestracji aut z silnikami wysokoprężnymi wzrosła co prawda o 10,5 proc., ale przy 17-proc. wzroście całego rynku udział diesla w rejestracjach zmalał do 31,6 proc. To niemal o 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej" – podkreślają autorzy raportu "Branża motoryzacyjna 2017/2018".


W tym czasie zwiększyła się popularność samochodów z silnikami benzynowymi – udział w rejestracjach wzrósł w 2016 roku do 64,3 proc., co oznacza zwiększenie udziału w stosunku do 2015 roku na poziomie 19,2 proc.


Eksperci PZPM podkreślają, że samochody z napędem hybrydowym również wyraźnie zyskały na popularności wśród Polaków. Liczba rejestracji tych samochodów sięgnęła w 2016 roku 10,1 tys. sztuk i była o 76,5 proc. większa niż w 2015 roku. Udział hybryd w całości rejestracji wynosi 2,4 proc. i jest o blisko 1 punkt procentowy większy od samochodów z fabryczną instalacją LPG. Liderem tej części rynku w Polsce niezmiennie jest Toyota i Lexus – marki te sprzedały w 2016 roku ponad 8,3 tys. samochodów z takim napędem, a w pierwszym półroczu bieżącego roku zarejestrowano już ponad 7,9 tys. hybryd obu japońskich marek (92,8 proc. całego rynku aut z napędem hybrydowym).


Hybrydy plug-in liczone razem z elektrycznymi pojazdami zanotowały 100-procentowy przyrost liczby rejestracji – ich liczba jest jednak wciąż niewielka i wynosi w sumie 561 zarejestrowanych w 2016 roku sztuk.Według danych CEP samochody w wieku do 4 lat mają w większości przypadków (58 proc.) napęd benzynowy. Dodatkowo, liczba tych aut zwiększyła się w ciągu roku o 2 punkty procentowe. Równocześnie technologia Diesla straciła 2 punkty procentowe, uzyskując udział w rynku na poziomie 37 proc. Układy LPG również nie są popularne wśród najmłodszej floty – mają tylko 4 proc. rynku. Pojazdy hybrydowe zdobyły natomiast 1 proc. tego segmentu.


W grupie samochodów starszych – w wieku od 5 do 10 lat – wciąż najpopularniejszą wersją silnikową jest diesel (52 procent udziału), ale i w tym przypadku można zauważyć spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do zeszłego roku. Na 2. miejscu (39 proc. segmentu) znalazły się modele benzynowe, zyskując rok do roku 1 punkt procentowy, natomiast auta z LPG utrzymują się na poziomie 8 proc.


Wśród samochodów w wieku od 11 do 20 lat największy udział (44 proc.) mają auta z silnikami benzynowymi. Na drugim miejscu znalazły się Diesle (37 proc.). Samochody zasilane LPG stanowią natomiast 18 proc.


Również wśród samochodów starszych niż 20 lat najpopularniejsze były silniki benzynowe, stanowiące 47 proc. całości. Na drugim miejscu – tu zmiana w stosunku do powyższych przedziałów – znalazło się LPG (27 proc.). Samochody z silnikami wysokoprężnymi znalazły się na 3. miejscu z udziałem na poziomie 22 proc. Inne rodzaje paliwa stanowiły 4 procent parku – czytamy w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.


Źródło: newsrm.tv

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Magneti Marelli: wrześniowe szkolenia techniczne

  Firma Magneti Marelli zaprasza na szkolenia techniczne, które odbędą się we wrześniu 2017.
 • Mercedes-Benz: jest zgoda na budowę fabryki silników w Jaworze

  Spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland otrzymała pozwolenie na budowę fabryki silników w Jaworze.
 • SKF: trzylitrowy potwór w roli pomocy naukowej

  Sześć cylindrów, 211 KM mocy oraz jeden pasek rozrządu długości trzech metrów. Właśnie dlatego eksperci firmy SKF silnik V6 ESL wybrali do roli demonstratora układu rozrządu.
 • Nokian: kierowcy uważają opony premium za bardziej bezpieczne

  Badanie przeprowadzone przez Nokian Tyres pokazuje, że 58 proc. kierowców z Polski uznało opony klasy premium za bardziej bezpieczne.
 • KYB: nowa odsłona strony internetowej

  KYB Europe wprowadza nową wersję strony internetowej.
 • ExxonMobil: ulepszone formulacje olejów Mobil Delvac MX ESP

  ExxonMobil zmienił formulacje dwóch olejów Mobil DelvacTM do pojazdów ciężarowych.
 • Magneti Marelli: patronat nad warsztatami Formuły Student

  Firma Magneti Marelli objęła patronatem technicznym tegoroczne II Ogólnopolskie Warsztaty Formuła Student 2017, które odbędą się 17 września. 
 • Bosch: cyberpokolenie za kółkiem

  Bosch zbadał, jaką rolę odgrywają nowe technologie w życiu polskich 25-latków. Producent obchodzi właśnie 25. rocznicę rozpoczęcia działalności w Polsce.
 • bilstein group: zmiana szaty graficznej KM Auto Technik

  KM Auto Technik oferuje sprzęgła do prawie wszystkich modeli samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych.
 • ProfiAuto: kierowcy bardziej dbają o wygląd niż o stan techniczny aut

  Raczej nie dbamy o ustawienie świateł i nie sprawdzamy stanu opon, ale za to bardzo często myjemy karoserię - to wnioski z sondażu przeprowadzonego wśród właścicieli używanych samochodów.
 • Meyle: nowy film instruktażowy mechaników Meyle

  Najnowszy materiał wideo "Mechaników Meyle" dotyczy diagnozowania uszkodzonych amortyzatorów.
 • To był tydzień (32)

  Najważniejsze wydarzenia w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej w dniach 7-13 sierpnia 2017 roku. 
 • Bizol: od wizji po globalną markę

  Bizol to jedna z najdynamiczniej rozwijających się marek wśród producentów olejów silnikowych i środków smarnych, która właśnie wchodzi na polski rynek.
 • Solaris: elektryczne autobusy spółki na rumuńskich drogach

  Firma Solaris Bus & Coach S.A. podpisała kolejny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych, tym razem z rumuńskim miastem Kluż-Napoka.
 • Oponeo.pl: dwucyfrowy wzrost sprzedaży w H1 2017

  Grupa Kapitałowa Oponeo.pl w I półroczu roku 2017 utrzymała dwucyfrowy wzrost sprzedaży, który wyniósł 1,2 mln opon czyli o 28 proc. więcej niż rok temu.
 • BPW: bezpłatne szkolenia Infomobil 2017

  W dniach 28.08-7.09.2017 r. firma BPW będzie organizować cykl bezpłatnych szkoleń Infomobil 2017 dla branży pojazdów ciężarowych.
 • Auto Partner SA: nowa marka w ofercie dystrybutora

  Auto Partner SA wprowadził do swojej oferty produkty marki Beru.
 • Goodyear: opony dla nowego VW Arteona

  Opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 klasy Ultra-High Performance, wyposażone w najnowszą technologię SealTech, zostały wybrane przez VW jako oryginalne wyposażenie nowego Arteona.
 • DT Spare Parts: Katalog części do pojazdów Volvo

  Nowy katalog DT Spare Parts to ponad 200 nowych produktów dla pojazdów Volvo F/FL/N 10/12/16.
 • Nexus: warsztaty Nexus Auto już w Polsce

  Nexus Automotive Central Europe (N!ACE) informuje o uruchomieniu pierwszych warsztatów sieci NexusAuto w Polsce.KOMENTARZE: