E-katalogi

AKTUALNOŚCI


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości

2017-05-17 12:28:13   Autor: Adrian Januszkiewicz


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według niej ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Bosch pokazuje w swoim nowym pojeździe koncepcyjnym, co dokładnie oznaczać będzie samochód jako trzecia sfera życia człowieka i jak w przyszłości będzie wyglądała jazda takim samochodem. Zautomatyzowane i połączone z internetem funkcje w samochodzie nie tylko sprawią, że podróż nim będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, ale sam samochód stanie się asystentem na czterech kołach.


"Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem" – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

 

 

W pojeździe koncepcyjnym Boscha kamera monitorująca (tzw. Driver Monitor Camera) rozpozna kierowcę i odpowiednio do jego potrzeb ustawi koło kierownicy, lusterka i temperaturę we wnętrzu. Automatycznie ustawiana będzie kolorystyka zestawu wskaźników, aktualizowane będą terminy w kalendarzu, wyświetlać się będzie ulubiona muzyka, najnowsze podcasty i cel jazdy w nawigacji, którą kierowca zaprogramuje będąc jeszcze w kuchni. Kamera czuwać będzie także podczas jazdy, zwłaszcza gdy powieki kierowcy będą ciężkie. Wykryje ona poziom zmęczenia i rozpozna to czy kierowca zasypia. Zmęczenie kierowcy jest bowiem bardzo często przyczyną poważnych wypadków. Takie oznaki można zazwyczaj wykryć wcześnie poprzez badanie ruchu powiek kierowcy. System określi zdolność kierowcy do koncentracji i stopień zmęczenia oraz, w razie potrzeby, wyśle ostrzeżenie. To sprawi, że jazda będzie jeszcze bezpieczniejsza. Co więcej, system wykrywania zmęczenia będzie stale monitorować zachowanie kierowcy, dzięki czemu będzie mógł bezpośrednio interweniować w przypadku gwałtownych ruchów kołem kierownicy.

 

 

Interaktywny interfejs użytkownika typu HMI (ang. Human Machine Interface) przekształci samochód w osobistego asystenta na 4 kołach. Ten interfejs dostarczy kierowcom w odpowiednim momencie ważne informacje i w każdej sytuacji będzie uważnym obserwatorem. W przyszłości, dzięki bardziej zindywidualizowanej komunikacji, zautomatyzowane i podłączone do internetu funkcje będą obsługiwane intuicyjne, wygodnie i bezpiecznie, a kierowcy będą mogli dostosować je do indywidualnych wymagań – zarówno podczas stania w korkach, poruszając się w ruchu miejskim czy na rodzinnym wyjeździe. W pojeździe koncepcyjnym zaprezentowano technologię umożliwiającą sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą gestów i poprzez dotyk. Takie rozwiązane będzie możliwe dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych, które wytwarzają wyczuwalny opór, gdy kierowca wykonuje gest dokładnie w obszarze rejestrowanym przez kamerę. To sprawi, że sterowanie gestami będzie jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe dla kierowców, bo będą mogli zmieniać informacje na wyświetlaczu, przyjmować połączenia telefoniczne lub wywołać nową playlistę, bez dotykania wyświetlacza. Za każdym razem, gdy kierowca dotknie ekranu wyświetlacza, wyczuje pod palcami wibrację przez co może łatwiej zarządzać informacjami, które są wyświetlane, bez odwracania wzroku od drogi.


W koncepcji Boscha samochód i dom będą ze sobą połączone za pośrednictwem sieci internetowej. Mykie, asystent kuchni Bosch, będzie mógł w samochodzie zaproponować przepisy kulinarne online. Rzut oka z samochodu do wnętrza podłączonej do sieci lodówki i już będzie wiadomo czy są w niej niezbędne składniki spożywcze. Dzięki połączeniu sieciowemu pomiędzy samochodem i domem, kierowca będzie mógł zdalnie sprawdzić czy zamknął okno lub drzwi wejściowe. Wystarczyć będzie gest lub przycisk palca na wyświetlaczu, aby automatycznie zamknąć dom i monitorować jego stan. Ponadto podłączony do internetu samochód będzie połączony również z warsztatem. Powiadomi on kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, na żądanie wyznaczy termin wizyty w warsztacie i będzie mógł zapewnić, że niezbędne części zamienne będą na niego czekały w serwisie.

 


Źródło: Bosch

Więcej na ten temat:

AFTERMARKET

  Mechanik Roku 2014 - relacja Motofaktor.pl
  Zmiana pokoleniowa w polskich warsztatach
  Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe 'Młodych kadr'
  McLaren F1 z części aftermarketowych

AKTUALNOŚCI

  Bosch: układy kierownicze zapewniające wsparcie kierowcy i oszczędność paliwa
  Bosch: jubileusz elektrycznych pomp paliwowych
  Bosch: współpraca z Nikola nad opracowaniem napędu dla ciężarówek
  Bosch: rozwiązania przyszłości na targach IAA
  Bosch: aktualizacja oprogramowania auta dzięki chmurze

WARSZTAT 24/7

  Układ kierowniczy ze wspomaganiem elektrycznym Servolectric
  Ewolucja konstrukcji świecy zapłonowej
  Zestawy rozrządu do silników koncernu Fiat Chrysler
  Zestawy rozrządu
  Zadbaj o czystość powietrza w samochodzie

PRODUKTY

  Auto Land: próbnik wtryskiwaczy Common Rail Bosch
  Bosch: wycieraczki Aerotwin Plus z nowym systemem adapterów
  Bosch: regenerowane wtryskiwacze Common Rail
  Bosch: rozrusznik HEF109-L
  Polcar: czujniki ABS od Boscha


PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • GAP: sieć EuroWarsztat liderem konkursu Bezpieczny Warsztat

  EuroWarsztat OSKP Rosiak uzyskał najwyższy wynik w konkursie Bezpieczny Warsztat.
 • Motogama: cena specjalna Total

  Olej silnikowy w promocyjnej cenie.
 • Ursus: protoryp elektrycznego samochodu dostawczego już gotowy

  W trakcie II edycji Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego w pełni polskiego elektrycznego samochodu dostawczego ELVI.
 • AD Polska: nowa marka w ofercie dystrybutora

  Firma AD Polska wzbogaciła swoją ofertę o produkty marki Starline.
 • Będą kary za cofanie licznika w autach

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić proceder "przekręcania" liczników w używanych pojazdach.
 • Magneti Marelli: grudniowe szkolenia techniczne

  Firma Magneti Marelli zaprasza na szkolenia techniczne, które odbędą się w grudniu 2017 roku.
 • Auto Partner SA: wyniki finansowe Q3 2017

  Przychody Grupy Auto Partner w III kwartale 2017 były wyższe o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
 • Motogama: cena specjalna Yato

  Zestaw narzędziowy w promocyjnej cenie.
 • Polska branża motoryzacyjna szybko rośnie w siłę

  W całym 2017 roku wartość produkcji sprzedanej przez polską branżę automotive może przekroczyć 150 mld zł, a liczba zatrudnionych w niej osób jest bliska 200 tys.
 • DT Spare Parts: katalog części do pojazdów ciężarowych Renault Serii D i Midlum

  Nowy katalog DT Spare Parts to około 1,2 tys. produktów dla ciężarówek Renault Serii D oraz Midlum.
 • Texa: firma z certyfikatem IATF 16949: 2016

  Texa jest jedną z pierwszych firm na świecie, która przeszła na nowy standard jakości IATF 16949: 2016, znacznie bardziej rygorystyczny, niż poprzedni.
 • PE: systemy wspomagające kierowcę obowiązkowe w nowych autach

  Parlament Europejski przyjął 14 listopada rezolucję nakazującą obowiązkowy montaż systemów wspomagających kierowcę w nowych autach produkowanych w UE.
 • Hella: adaptacyjne reflektory LED

  Podczas premiery nowego Mercedesa klasy E na targach w Detroit zaprezentowane zostały również jego nowoczesne reflektory adaptacyjne LED, które nagrodzono za design.
 • LS Cable: budowa fabryki w Dzierżoniowie

  Koreańska firma LS Cable & System (LSCW) uruchomi w Dzierżonioweie fabrykę podzespołów do akumulatorów.
 • Federal-Mogul: Polaku Nie Jedź Na Zderzaku - kampania społeczna

  Ruszyła kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę kierowców na m.in. utrzymanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
 • Inter-Team: kolejna edycja kampanii reklamowej O.K. Serwis

  Z początkiem listopada ruszyła ogólnopolska kampania reklamowa sieci O.K. Serwis Warsztaty Godne Zaufania.
 • Castrol: producent przedłuża współpracę z Volvo Car Group

  Za sprawą nowej umowy naukowcy firmy Castrol i inżynierowie Volvo podjęli współpracę mającą na celu zmniejszenie zużycia paliwa.
 • SDCM: podsumowanie XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

  Prezentacje w trzech salach równolegle w ciągu dwóch dni - XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego zgromadził ponad 800 uczestników.
 • Czy polski sąd poprowadzi postępowanie związane z Dieselgate - decyzja za dwa tygodnie

  Warszawski Sąd Okręgowy 13 listopada miał rosztrygnąć czy przyjąć pozew zbiorowy złożony przez Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen w Polsce. Decyzję poznamy 27 listopada. 
 • Texa: kalibracja Night Vision w Texa CAR 65

  Dzięki nowej funkcji w oprogramowaniu Texa CAR 65 możliwa jest diagnostyka oraz kalibracja systemu Night Vision w pojazdach marki Mercedes-Benz.KOMENTARZE: