E-katalogi

AKTUALNOŚCI


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości

2017-05-17 12:28:13   Autor: Adrian Januszkiewicz


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według niej ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Bosch pokazuje w swoim nowym pojeździe koncepcyjnym, co dokładnie oznaczać będzie samochód jako trzecia sfera życia człowieka i jak w przyszłości będzie wyglądała jazda takim samochodem. Zautomatyzowane i połączone z internetem funkcje w samochodzie nie tylko sprawią, że podróż nim będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, ale sam samochód stanie się asystentem na czterech kołach.


"Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem" – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

 

 

W pojeździe koncepcyjnym Boscha kamera monitorująca (tzw. Driver Monitor Camera) rozpozna kierowcę i odpowiednio do jego potrzeb ustawi koło kierownicy, lusterka i temperaturę we wnętrzu. Automatycznie ustawiana będzie kolorystyka zestawu wskaźników, aktualizowane będą terminy w kalendarzu, wyświetlać się będzie ulubiona muzyka, najnowsze podcasty i cel jazdy w nawigacji, którą kierowca zaprogramuje będąc jeszcze w kuchni. Kamera czuwać będzie także podczas jazdy, zwłaszcza gdy powieki kierowcy będą ciężkie. Wykryje ona poziom zmęczenia i rozpozna to czy kierowca zasypia. Zmęczenie kierowcy jest bowiem bardzo często przyczyną poważnych wypadków. Takie oznaki można zazwyczaj wykryć wcześnie poprzez badanie ruchu powiek kierowcy. System określi zdolność kierowcy do koncentracji i stopień zmęczenia oraz, w razie potrzeby, wyśle ostrzeżenie. To sprawi, że jazda będzie jeszcze bezpieczniejsza. Co więcej, system wykrywania zmęczenia będzie stale monitorować zachowanie kierowcy, dzięki czemu będzie mógł bezpośrednio interweniować w przypadku gwałtownych ruchów kołem kierownicy.

 

 

Interaktywny interfejs użytkownika typu HMI (ang. Human Machine Interface) przekształci samochód w osobistego asystenta na 4 kołach. Ten interfejs dostarczy kierowcom w odpowiednim momencie ważne informacje i w każdej sytuacji będzie uważnym obserwatorem. W przyszłości, dzięki bardziej zindywidualizowanej komunikacji, zautomatyzowane i podłączone do internetu funkcje będą obsługiwane intuicyjne, wygodnie i bezpiecznie, a kierowcy będą mogli dostosować je do indywidualnych wymagań – zarówno podczas stania w korkach, poruszając się w ruchu miejskim czy na rodzinnym wyjeździe. W pojeździe koncepcyjnym zaprezentowano technologię umożliwiającą sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą gestów i poprzez dotyk. Takie rozwiązane będzie możliwe dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych, które wytwarzają wyczuwalny opór, gdy kierowca wykonuje gest dokładnie w obszarze rejestrowanym przez kamerę. To sprawi, że sterowanie gestami będzie jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe dla kierowców, bo będą mogli zmieniać informacje na wyświetlaczu, przyjmować połączenia telefoniczne lub wywołać nową playlistę, bez dotykania wyświetlacza. Za każdym razem, gdy kierowca dotknie ekranu wyświetlacza, wyczuje pod palcami wibrację przez co może łatwiej zarządzać informacjami, które są wyświetlane, bez odwracania wzroku od drogi.


W koncepcji Boscha samochód i dom będą ze sobą połączone za pośrednictwem sieci internetowej. Mykie, asystent kuchni Bosch, będzie mógł w samochodzie zaproponować przepisy kulinarne online. Rzut oka z samochodu do wnętrza podłączonej do sieci lodówki i już będzie wiadomo czy są w niej niezbędne składniki spożywcze. Dzięki połączeniu sieciowemu pomiędzy samochodem i domem, kierowca będzie mógł zdalnie sprawdzić czy zamknął okno lub drzwi wejściowe. Wystarczyć będzie gest lub przycisk palca na wyświetlaczu, aby automatycznie zamknąć dom i monitorować jego stan. Ponadto podłączony do internetu samochód będzie połączony również z warsztatem. Powiadomi on kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, na żądanie wyznaczy termin wizyty w warsztacie i będzie mógł zapewnić, że niezbędne części zamienne będą na niego czekały w serwisie.

 


Źródło: Bosch

Więcej na ten temat:

AFTERMARKET

  Mechanik Roku 2014 - relacja Motofaktor.pl
  Zmiana pokoleniowa w polskich warsztatach
  Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe 'Młodych kadr'
  McLaren F1 z części aftermarketowych

AKTUALNOŚCI

  Bosch: systemy wspomagania kierowcy coraz bardziej popularne w Europie
  Bosch: testy systemów automatyzacji jazdy w Chinach
  Bosch: autonomiczna jazda z Daimlerem

WARSZTAT 24/7

  Zestawy rozrządu
  Zadbaj o czystość powietrza w samochodzie
  Fabrycznie regenerowane części
  Świece żarowe metalowe czy ceramiczne?
  Akumulatory Bosch

PRODUKTY

  Auto Land: próbnik wtryskiwaczy Common Rail Bosch
  Bosch: wycieraczki Aerotwin Plus z nowym systemem adapterów
  Bosch: regenerowane wtryskiwacze Common Rail
  Bosch: rozrusznik HEF109-L
  Polcar: czujniki ABS od Boscha


PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Bosch: elementy, które zautomatyzują jazdę samochodem

  Automatyzacja jazdy ma wpływ na cały samochód: układ napędowy, hamulce, układ kierowniczy, zestaw wskaźników, nawigację i czujniki oraz łączność sieciową wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.
 • Exact Systems: Polacy chcą samochodów z napędem alternatywnym

  Aż 40 proc. polskich kierowców chce w przyszłości jeździć samochodem z napędem hybrydowym lub elektrycznym - wynika z badania "AUTOwybory Polaków".
 • Kampania 'True Originals - Prawdziwe Oryginały' promuje części do samochodów użytkowych

  ZF Aftermarket ogłasza nową odsłonę wielokrotnie nagradzanej kampanii TRW "Prawdziwe Oryginały".
 • GM: pozew ws. manipulacji wynikami testów emisji spalin

  Do sądu w Detroit wpłynął pozew przeciw koncernowi General Motors w sprawie podejrzenia manipulacji przy testach emisji spalin w pick-up'ach koncernu.
 • Tenneco: technologia zawieszenia MTV w nowym Peugeocie 3008

  Zawieszenie Multi-Tuned Valve Tenneco znajdzie się na fabrycznym wyposażeniu najnowszego Peugeota 3008, który na tegorocznych targach w Genewie zyskał miano Europejskiego Samochodu Roku 2017.
 • To był tydzień (21)

  Najważniejsze wydarzenia w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej w dniach 22 - 28 maja 2017 roku.
 • AD Polska dołączy do Grupy Rhiag

  Grupa Autodis planuje sprzedaż swojej spółki zależnej AD Polska, będącej częścią Grupy od roku 2006, do Grupy Rhiag, należącej do amerykańskiej Grupy LKQ Corporation.
 • Textar: aplikacja mobilna Brakebook

  W katalogu marki Textar znajduje się ponad 16 tys. klocków i tarcz hamulcowych. W szybkim odnalezieniu właściwej referencji pomoże unikalna aplikacja Brakebook, którą można zainstalować m.in. na smartfonie.
 • Brembo: tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV na Autopromotec

  Podczas targów Autopromotec w Bolonii Brembo zaprezentowało tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV oraz poinformowało o planach związanych z produktem.
 • UFI Filters: katalogi UFI i Sofima 2017/2018

  UFI Filters opublikował 4 nowe katalogi w odświeżonej szacie graficznej, zawierające nowe, łatwe do odczytania symbole, wśród których są 472 nowe kody.
 • Buldożer wjechał na teren Centrum Dobra

  Dziś rano (26.05.2017) na teren warsztatu przy ul. Dobrej 32 w Warszawie wjechał buldożer, który zniszczył część budynku. Na miejscu interweniował policja.
 • Auto Partner SA: załoga AP Rally Team gotowa na Rajd Gdańsk Baltic Cup

  Już w ten weekend 26-28 maja 2017 zostanie rozegrana kolejna runda RSMP w Gdańsku, na której nie zabraknie załogi Auto Partner Rally Team.
 • Goodyear: producent wspiera budowę największego lotniska na świecie

  Goodyear dostarcza opony i pomoc techniczną ponad 3 tys. pojazdów wykorzystywanych na budowie największego lotniska na świecie.
 • ICCT: silniki Diesla trują bardziej niż pokazują oficjalne dane

  Silniki wysokoprężne emitują w rzeczywistości o 50 proc. więcej szkodliwych tlenków azotu niż wskazują badania laboratoryjne - wynika z danych Międzynarodowej Rady ds. Czystego Transportu (ICCT).
 • Ford: usługi serwisowe oraz części do samochodów innych producentów

  Autoryzowane serwisy Forda są gotowe na obsługę samochodów marek innych producentów dzięki wprowadzeniu nowej marki części zamiennych - Omnicraft.
 • Daimler: rewizja w siedzibie firmy

  W związku z podejrzeniem o manipulowanie wynikami pomiaru spalin w silnikach Diesla przez koncern Daimler AG, niemiecka policja przeszukała we wtorek biura i mieszkania jego pracowników.
 • PZPO: wzrost sprzedaży opon do osobówek w Q1 2017

  Pierwszy kwartał 2017 przyniósł wzrost sprzedaży opon w segmencie samochodów osobowych, w szczególności pojazdów segmentu SUV i VAN.
 • Wielton: producent przejmuje niemiecką spółkę Langendorf

  Firma Wielton podpisała dwie umowy ze spółką Langendorf, na mocy których przejmuje 100 proc. jej udziałów.
 • Fota: cenowy hit tygodnia

  Promocja filtrów powietrza Racer.
 • Texa: jubileusz firmy na targach Autopromotec 2017

  Podczas tegorocznych targów w Bolonii, Texa świętuje ćwierć wieku swojej działalności na rynku wyposażenia warsztatowego.KOMENTARZE: