E-katalogi

AKTUALNOŚCI


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości

2017-05-17 12:28:13   Autor: Adrian Januszkiewicz


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według niej ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Bosch pokazuje w swoim nowym pojeździe koncepcyjnym, co dokładnie oznaczać będzie samochód jako trzecia sfera życia człowieka i jak w przyszłości będzie wyglądała jazda takim samochodem. Zautomatyzowane i połączone z internetem funkcje w samochodzie nie tylko sprawią, że podróż nim będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, ale sam samochód stanie się asystentem na czterech kołach.


"Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem" – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

 

 

W pojeździe koncepcyjnym Boscha kamera monitorująca (tzw. Driver Monitor Camera) rozpozna kierowcę i odpowiednio do jego potrzeb ustawi koło kierownicy, lusterka i temperaturę we wnętrzu. Automatycznie ustawiana będzie kolorystyka zestawu wskaźników, aktualizowane będą terminy w kalendarzu, wyświetlać się będzie ulubiona muzyka, najnowsze podcasty i cel jazdy w nawigacji, którą kierowca zaprogramuje będąc jeszcze w kuchni. Kamera czuwać będzie także podczas jazdy, zwłaszcza gdy powieki kierowcy będą ciężkie. Wykryje ona poziom zmęczenia i rozpozna to czy kierowca zasypia. Zmęczenie kierowcy jest bowiem bardzo często przyczyną poważnych wypadków. Takie oznaki można zazwyczaj wykryć wcześnie poprzez badanie ruchu powiek kierowcy. System określi zdolność kierowcy do koncentracji i stopień zmęczenia oraz, w razie potrzeby, wyśle ostrzeżenie. To sprawi, że jazda będzie jeszcze bezpieczniejsza. Co więcej, system wykrywania zmęczenia będzie stale monitorować zachowanie kierowcy, dzięki czemu będzie mógł bezpośrednio interweniować w przypadku gwałtownych ruchów kołem kierownicy.

 

 

Interaktywny interfejs użytkownika typu HMI (ang. Human Machine Interface) przekształci samochód w osobistego asystenta na 4 kołach. Ten interfejs dostarczy kierowcom w odpowiednim momencie ważne informacje i w każdej sytuacji będzie uważnym obserwatorem. W przyszłości, dzięki bardziej zindywidualizowanej komunikacji, zautomatyzowane i podłączone do internetu funkcje będą obsługiwane intuicyjne, wygodnie i bezpiecznie, a kierowcy będą mogli dostosować je do indywidualnych wymagań – zarówno podczas stania w korkach, poruszając się w ruchu miejskim czy na rodzinnym wyjeździe. W pojeździe koncepcyjnym zaprezentowano technologię umożliwiającą sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą gestów i poprzez dotyk. Takie rozwiązane będzie możliwe dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych, które wytwarzają wyczuwalny opór, gdy kierowca wykonuje gest dokładnie w obszarze rejestrowanym przez kamerę. To sprawi, że sterowanie gestami będzie jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe dla kierowców, bo będą mogli zmieniać informacje na wyświetlaczu, przyjmować połączenia telefoniczne lub wywołać nową playlistę, bez dotykania wyświetlacza. Za każdym razem, gdy kierowca dotknie ekranu wyświetlacza, wyczuje pod palcami wibrację przez co może łatwiej zarządzać informacjami, które są wyświetlane, bez odwracania wzroku od drogi.


W koncepcji Boscha samochód i dom będą ze sobą połączone za pośrednictwem sieci internetowej. Mykie, asystent kuchni Bosch, będzie mógł w samochodzie zaproponować przepisy kulinarne online. Rzut oka z samochodu do wnętrza podłączonej do sieci lodówki i już będzie wiadomo czy są w niej niezbędne składniki spożywcze. Dzięki połączeniu sieciowemu pomiędzy samochodem i domem, kierowca będzie mógł zdalnie sprawdzić czy zamknął okno lub drzwi wejściowe. Wystarczyć będzie gest lub przycisk palca na wyświetlaczu, aby automatycznie zamknąć dom i monitorować jego stan. Ponadto podłączony do internetu samochód będzie połączony również z warsztatem. Powiadomi on kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, na żądanie wyznaczy termin wizyty w warsztacie i będzie mógł zapewnić, że niezbędne części zamienne będą na niego czekały w serwisie.

 


Źródło: Bosch

Więcej na ten temat:

AFTERMARKET

  Mechanik Roku 2014 - relacja Motofaktor.pl
  Zmiana pokoleniowa w polskich warsztatach
  Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe 'Młodych kadr'
  McLaren F1 z części aftermarketowych

AKTUALNOŚCI

  Bosch: aktualizacja oprogramowania auta dzięki chmurze
  Bosch: paliwa syntetyczne mogą zredukować emisję CO2
  Bosch: nowatorski układ napędowy do pojazdów elektrycznych
  Bosch: hamowanie w dwa mgnienia oka
  Bosch: smartfon jak kluczyk do samochodu

WARSZTAT 24/7

  Zestawy rozrządu do silników koncernu Fiat Chrysler
  Zestawy rozrządu
  Zadbaj o czystość powietrza w samochodzie
  Fabrycznie regenerowane części
  Świece żarowe metalowe czy ceramiczne?

PRODUKTY

  Auto Land: próbnik wtryskiwaczy Common Rail Bosch
  Bosch: wycieraczki Aerotwin Plus z nowym systemem adapterów
  Bosch: regenerowane wtryskiwacze Common Rail
  Bosch: rozrusznik HEF109-L
  Polcar: czujniki ABS od Boscha


PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Goodyear: Wrangler DuraTrac triumfuje po raz kolejny

  W tegorocznym głosowaniu czytelników czasopisma Off Road, opona Wrangler DuraTrac po raz piąty z rzędu została uznana za najlepsze ogumienie terenowe.
 • Auto Land: nowy punkt sprzedaży w Radomiu

  Filia położona jest przy głównym wjeździe do Radomia od Warszawy.
 • To był tydzień (38)

  Najważniejsze wydarzenia w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej w dniach 18 - 24 września 2017 roku.
 • Targi Inter Cars: konferencja zarządu - relacja filmowa

  Piątek 22 września był dniem prasowym na 16. Targach Inter Cars. Jednym z wydarzeń była konferencja prasowa zarządu spółki.
 • Goodyear: przejęcie Ventech Systems od Grenzebach Maschinenbau

  Goodyear Tire & Rubber Company przejmie od spółki Grenzebach Maschinenbau GmbH firmę Ventech Systems GmbH, lidera w dziedzinie technologii zautomatyzowanej kontroli stanu opon.
 • Exact Systems: 'Ambasador Jakości' na uczelniach technicznych

  Exact Systems uruchamia program ambasadorski skierowany do studentów największych uczelni technicznych w Polsce.
 • Schaeffler: dwa stoiska na 16. targach Inter Cars

  Firma Schaeffler przygotowała szereg atrakcji na swoich stoiskach, które będą dostępne w strefie ciężarowej i w strefie ogólnej.
 • Ruszają 16. Targi Inter Cars

  W piątek 22 września 2017 r. rozpoczyna się kolejna edycja Targów Inter Cars. Jak dojechać? Gdzie zaparkować? Kto będzie wśród wystawców? Motofaktor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
 • ZF Friedrichshafen AG: show ZF Services proTech podczas targów IC

  Podczas tegorocznej 16. edycji targów Inter Cars, eksperci ZF Services pro[Tech] przedstawią specjalny show poświęcony właściwemu smarowaniu profilu piasty sprzęgła.
 • Michelin: najnowsze opony i auta Macieja Dreszera na targach IC 2017

  Marka Michelin zaprasza gości 16. Targów Inter Cars na swoje stoisko.
 • ProfiAuto: odcinek specjalny Projektu Warsztat już w sobotę

  Adam Klimek na dobre dołącza do ekipy ProfiAuto i rozpoczyna tajemniczy projekt, którego szczegóły poznamy w sobotę w TVN Turbo.
 • Hutchinson: najnowszy katalog na Targach IC

  Podczas zbliżających się 16. Targów Inter Cars firma Hutchinson zaprezentuje m.in. swój najnowszy katalog rozrządu i akcesoriów.
 • Valeo: znamy finalistów Valeo Innovation Challenge 2017

  Firma Valeo przedstawiła siedem drużyn, które zmierzą się w finale IV edycji konkursu Valeo Innovation Challenge.
 • Goodyear: opony do Land Rovera Discovery SVX

  Goodyear zaprojektował opony koncepcyjne dla nowego modelu Land Rovera Discovery SVX.
 • Auto Partner SA: dokonania spółki w wersji filmowej

  Spółka Auto Partner podsumowuje swoje sukcesy z ostatnich kilku lat w nowym filmie korporacyjnym.
 • MANN-FILTER: filtry kabinowe na stoisku targowym producenta

  Na zbliżających się 16. Targach Inter Cars, MANN-FILTER zaprezentuje swoje filtry kabinowe, stanowiące skuteczną ochronę przed tlenkami azotu i drobnym pyłem.
 • Dayco: elementy układu rozrządu na Targach IC

  Podczas 16. Targów Inter Cars firma Dayco zaznajomi gości swojego stoiska ze swoją pełną ofertą produktową.
 • Filmowa zapowiedź 16. Targów Inter Cars

  Inter Cars przygotował wideo zapowiedź 16. Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów.
 • Magneti Marelli: październikowe szkolenia techniczne

  Firma Magneti Marelli zaprasza na szkolenia techniczne, które odbędą się w październiku 2017.
 • Osram: nowe trendy i aktualności z oferty na Targach IC 2017

  Nowości produktowe oraz nowoczesne rozwiązania oświetleniowe - to zaprezentuje firma Osram podczas 16. Targów Inter Cars.KOMENTARZE: