E-katalogi

AKTUALNOŚCI


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości

2017-05-17 12:28:13   Autor: Adrian Januszkiewicz


Bosch: prezentacja koncepcyjnego auta przyszłości Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według niej ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Bosch pokazuje w swoim nowym pojeździe koncepcyjnym, co dokładnie oznaczać będzie samochód jako trzecia sfera życia człowieka i jak w przyszłości będzie wyglądała jazda takim samochodem. Zautomatyzowane i połączone z internetem funkcje w samochodzie nie tylko sprawią, że podróż nim będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, ale sam samochód stanie się asystentem na czterech kołach.


"Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem" – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

 

 

W pojeździe koncepcyjnym Boscha kamera monitorująca (tzw. Driver Monitor Camera) rozpozna kierowcę i odpowiednio do jego potrzeb ustawi koło kierownicy, lusterka i temperaturę we wnętrzu. Automatycznie ustawiana będzie kolorystyka zestawu wskaźników, aktualizowane będą terminy w kalendarzu, wyświetlać się będzie ulubiona muzyka, najnowsze podcasty i cel jazdy w nawigacji, którą kierowca zaprogramuje będąc jeszcze w kuchni. Kamera czuwać będzie także podczas jazdy, zwłaszcza gdy powieki kierowcy będą ciężkie. Wykryje ona poziom zmęczenia i rozpozna to czy kierowca zasypia. Zmęczenie kierowcy jest bowiem bardzo często przyczyną poważnych wypadków. Takie oznaki można zazwyczaj wykryć wcześnie poprzez badanie ruchu powiek kierowcy. System określi zdolność kierowcy do koncentracji i stopień zmęczenia oraz, w razie potrzeby, wyśle ostrzeżenie. To sprawi, że jazda będzie jeszcze bezpieczniejsza. Co więcej, system wykrywania zmęczenia będzie stale monitorować zachowanie kierowcy, dzięki czemu będzie mógł bezpośrednio interweniować w przypadku gwałtownych ruchów kołem kierownicy.

 

 

Interaktywny interfejs użytkownika typu HMI (ang. Human Machine Interface) przekształci samochód w osobistego asystenta na 4 kołach. Ten interfejs dostarczy kierowcom w odpowiednim momencie ważne informacje i w każdej sytuacji będzie uważnym obserwatorem. W przyszłości, dzięki bardziej zindywidualizowanej komunikacji, zautomatyzowane i podłączone do internetu funkcje będą obsługiwane intuicyjne, wygodnie i bezpiecznie, a kierowcy będą mogli dostosować je do indywidualnych wymagań – zarówno podczas stania w korkach, poruszając się w ruchu miejskim czy na rodzinnym wyjeździe. W pojeździe koncepcyjnym zaprezentowano technologię umożliwiającą sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą gestów i poprzez dotyk. Takie rozwiązane będzie możliwe dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych, które wytwarzają wyczuwalny opór, gdy kierowca wykonuje gest dokładnie w obszarze rejestrowanym przez kamerę. To sprawi, że sterowanie gestami będzie jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe dla kierowców, bo będą mogli zmieniać informacje na wyświetlaczu, przyjmować połączenia telefoniczne lub wywołać nową playlistę, bez dotykania wyświetlacza. Za każdym razem, gdy kierowca dotknie ekranu wyświetlacza, wyczuje pod palcami wibrację przez co może łatwiej zarządzać informacjami, które są wyświetlane, bez odwracania wzroku od drogi.


W koncepcji Boscha samochód i dom będą ze sobą połączone za pośrednictwem sieci internetowej. Mykie, asystent kuchni Bosch, będzie mógł w samochodzie zaproponować przepisy kulinarne online. Rzut oka z samochodu do wnętrza podłączonej do sieci lodówki i już będzie wiadomo czy są w niej niezbędne składniki spożywcze. Dzięki połączeniu sieciowemu pomiędzy samochodem i domem, kierowca będzie mógł zdalnie sprawdzić czy zamknął okno lub drzwi wejściowe. Wystarczyć będzie gest lub przycisk palca na wyświetlaczu, aby automatycznie zamknąć dom i monitorować jego stan. Ponadto podłączony do internetu samochód będzie połączony również z warsztatem. Powiadomi on kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, na żądanie wyznaczy termin wizyty w warsztacie i będzie mógł zapewnić, że niezbędne części zamienne będą na niego czekały w serwisie.

 


Źródło: Bosch

Więcej na ten temat:

AFTERMARKET

  Mechanik Roku 2014 - relacja Motofaktor.pl
  Zmiana pokoleniowa w polskich warsztatach
  Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe 'Młodych kadr'
  McLaren F1 z części aftermarketowych

AKTUALNOŚCI

  Bosch: Europa z zakazem wjazdu do miast
  Bosch: rozwiązania dla zintegrowanej mobilności
  Bosch: zintegrowany transport w miastach przyszłości
  Bosch: zwycięzcy warszawskiej 7. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
  Bosch: mapa Radar Road Signature

WARSZTAT 24/7

  Zestawy rozrządu do silników koncernu Fiat Chrysler
  Zestawy rozrządu
  Zadbaj o czystość powietrza w samochodzie
  Fabrycznie regenerowane części
  Świece żarowe metalowe czy ceramiczne?

PRODUKTY

  Auto Land: próbnik wtryskiwaczy Common Rail Bosch
  Bosch: wycieraczki Aerotwin Plus z nowym systemem adapterów
  Bosch: regenerowane wtryskiwacze Common Rail
  Bosch: rozrusznik HEF109-L
  Polcar: czujniki ABS od Boscha


PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Inter-Team: produkty Valeo w ofercie dystrybutora

  Do oferty Inter-Team wprowadzono szeroką gamę produktów marki Valeo.
 • Inter Cars: 72. wydanie Wiadomości IC

  Nowości w asortymencie, porady ekspertów Inter Cars i najnowsze wydarzenia z życia spółki - to wszystko można znaleźć w najnowszym wydaniu Wiadomości IC.
 • Tomex: nowa strona internetowa firmy

  Firma Tomex Hamulce uruchomiła zmodernizowaną stronę internetową, opartą całkowicie na nowej, przyjaznej użytkownikowi technologii.
 • Delphi: innowacyjny wyświetlacz 3D tablicy rozdzielczej

  Multi-Layer Display zaprojektowany przez Delphi to wyświetlacz 3D tablicy rozdzielczej bez tradycyjnych pułapek obrazu 3D.
 • Knorr-Bremse: czy dojdzie do przejęcia firmy Haldex?

  Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w celu oceny proponowanego przejęcia firmy Haldex przez Knorr-Bremse.
 • O.K. Serwis: europejskie przepisy drogowe w jednym poradniku

  Biuro sieci O.K. Serwis - Warsztaty Godne Zaufania - we współpracy z partnerami opracowało praktyczny poradnik dla podróżujących po Europie.
 • Webasto: dach fastback dla nowej Mazdy MX-5

  Po raz kolejny Webasto opracowało dach dla Mazdy MX-5, tym razem dla jej czwartej generacji.
 • Fota: cenowy hit tygodnia

  Promocja wybranych produktów Kager, Bosch, Castrol i Champion.
 • Bosch: jak spędzać czas w samochodzie autonomicznym

  Ponad 60 proc. kierowców podczas jazdy autonomicznym samochodem obserwowałoby otoczenie i rozmawiało z pasażerami - wynika z badań Boscha.
 • Auto Partner SA: nowa filia w Słupsku

  Od dziś, 24 lipca, działa nowa filia Auto Partner S.A. w Słupsku.
 • Wielton: rozbudowa zakladu w Wieluniu

  Wielton otrzymał zgodę  na inwestycję w Podstrefie Wieluń ŁSSE, polegającą na szerokiej rozbudowie zakładu.
 • Exact Systems: współpraca z Dacią

  Exact Systems został autoryzowanym dostawcą usług kontroli jakości dla Dacii.
 • KE: zmowa niemieckich koncernów motoryzacyjnych?

  Komisja Europejska bada sprawę niemieckich producentów aut podejrzewanych o utworzenie kartelu, który kształtował m.in. ceny podzespołów.
 • To był tydzień (29)

  Najważniejsze wydarzenia w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej w dniach 17 - 23 lipca 2017 roku.
 • Magneti Marelli: nowy katalog oddzieży technicznej

  Magneti Marelli opublikowało swój najnowszy katalog odzieży roboczej z linii Checkstar.
 • Axalta: nowe rozwiązania dla lakierów elektroforetycznych

  Podczas 29. konferencji SURCAR Axalta zaprezentowała najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie lakierów elektroforetycznych.
 • Ursus: spółka rozpoczyna współpracę z Politechniką Monachijską

  Ursus S.A. podpisał porozumienie z Politechniką Monachijską - celem jest realizacja budowy Centrum Inteligentnego Przemysłu w Lublinie.
 • Hella: wzrost zysków w roku finansowym 2016/2017

  W roku finansowym 2016/2017 producnt odnotował 4,3 proc. wzrostu wartości sprzedaży.
 • AD Polska: kierunek Andaluzja

  Narzekasz na monotonię w pracy? Pomyśl o udziale w tygodniowym szkoleniu w Punta Umbria nad Oceanem Atlantyckim!
 • ElectroMobility Poland: finaliści konkursu na karoserię polskiego auta elektrycznego

  ElectroMobility Poland ogłosiło 9 finalistów pierwszego etapu konkursu na polski samochód elektryczny.KOMENTARZE: