E-katalogi

AFTERMARKET


M. Oleksowicz: dwa sukcesy za jednym razem

2017-06-01 09:14:33   Autor: Redakcja


M. Oleksowicz: dwa sukcesy za jednym razem Maciej Oleksowicz od najmłodszych lat jest związany z branżą motoryzacyjną. Kierowca rajdowy, uczestnik Rajdowych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata SWRC. Od roku 2000 jest zatrudniony w Inter Cars. Odpowiadał za efektywne wdrażanie systemów informatycznych i logistycznych dla całej Grupy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady Nadzorczej spółki, od 2015 roku kierował obszarem nowych technologii oraz IT. Od 1 maja 2017 pełni funkcję Prezesa Zarządu Inter Cars SA.

Uczestniczył Pan w Rajdowych Mistrzostwach Europy i w Mistrzostwach Świata SWRC. Prezesura Inter Cars to jednak inny rodzaj wyzwania. Wie Pan, jak wygrywa się w biznesie?

W rajdach samochodowych spędziłem sporo czasu, z czego 3 lata właśnie w Mistrzostwach Europy i Świata. Startując w zawodach stworzyłem również sprawnie działającą firmę, która zajmowała się organizacją serwisu i logistyki z tym związanej. Wyprawy w takie zakątki świata jak Nowa Zelandia, Turcja, Madera nauczyły nas planowania, organizacji i przykładania uwagi do najmniejszych detali. Jeśli chodzi o osiągane rezultaty w sporcie i biznesie, to widzę sporo podobieństw. Główna sprawa to odpowiednie przygotowanie. Sukces w sporcie osiąga się w dużej mierze dzięki ciężkiej pracy na treningach. To, co widzimy w późniejszych relacjach, to tylko efekt tej ciężkiej pracy. Podobnie jest w biznesie. W rajdach i w biznesie wierzę w sukces pracy zespołowej.
Valeo 22.10.2017
REKLAMAWspółtworzy Pan teraz dobry zespół?

Jestem o tym przekonany. Inter Cars praktykuje bardzo skuteczny, demokratyczny model zarządzania strategicznego w biznesie. Nie kreujemy jednego, nieomylnego lidera, ale do każdego z kluczowych obszarów dobieramy małe 2-3 osobowe zespoły, które podejmują najważniejsze decyzje w toku dyskusji. Chociaż trzeba przyznać, że w niektórych obszarach cały czas mój ojciec - Krzysztof - jest dla wielu osób w firmie takim liderem, "duchowym przywódcą".

Czym wyróżnia się, Pana zdaniem, zespół Inter Cars?

Ja cenię przede wszystkim otwartość tych ludzi. Większość z nas nie ma problemu z tym, aby powiedzieć otwarcie, że się z czymś nie zgadza. I nie mają tu znaczenia stanowiska. Oczywiście ta otwartość często wydłuża dyskusję, ale wierzę, że dzięki temu podejmujemy znacznie lepsze decyzje. Zespół jest bardzo zaangażowany i emocjonalnie związany z tym, co robi. W pracy mam nie tylko współpracowników, ale również kolegów i przyjaciół.

A jak określi Pan swoją rolę w tym zespole? Zamierza Pan zrewolucjonizować firmę? Nastąpią zmiany, sięgnie Pan po trudniejsze wyzwania?


Owszem, Inter Cars w licznych obszarach biznesu rewolucjonizuje rynek. Ale spółka sama w sobie nie funkcjonuje w modelu rewolucyjnym, lecz ewolucyjnym: rozwijamy naszą działalność, umacniamy wartościowe obszary i inicjatywy, a następnie zmierzamy dalej. Proszę popatrzeć na naszą ekspansję terytorialną. Nie ma tu spektakularnych ruchów, ale stopniowa ekspansja. Moja rola w tym zespole jest bardzo podobna do roli pozostałych członków zarządu oraz menedżerów: stanowię element efektywnego mechanizmu, który pomaga Inter Cars rozwijać się w sposób przede wszystkim mądry, chociaż czasem z odrobiną "szaleństwa". Główne obszary mojej działalności to IT, logistyka oraz spółki zagraniczne. Teraz dochodzi jeszcze trochę obowiązków reprezentacyjnych i kontaktów z instytucjami finansowymi i dostawcami. Wobec zmian, jakie na nas czekają w przyszłości, za główny cel stawiam wykształcenie w organizacji umiejętności ciągłej adaptacji i uczenia się.

A co ze zmianami i wyzwaniami?

Zmiany są cały czas. Tak jak widzicie zmienia się chociażby skład zarządu. Ostatnio doszły do nas dwie osoby Tomas Kastil, który jest odpowiedzialny za tworzenie naszego biznesu w wielu spółkach zagranicznych oraz Piotr Zamora – dyrektor finansowy. Nie brakuje również nowych obszarów, którymi się zajmujemy. Od mniejszych tematów, np. części do łodzi i wypożyczalnia samochodów, poprzez wejście na rynek B2C oraz nowe rynki geograficzne. Równocześnie zajmujemy się zmianami wewnętrznymi: bardzo gruntowna przebudowa głównych systemów informatycznych, nasze nowe "Europejskie Centrum Logistyczne" w Zakroczymiu oraz sporo zmian organizacyjnych, które przygotowują nas na dalszy wzrost.

Myślałem, że będzie Pan bardziej głodny indywidualnego sukcesu…

Przy takiej skali działalności liczy się praca zespołowa, umiejętność sprzedania swojej wizji szerokiemu gronu osób. Podobnie jest w sporcie. Nawet jak na podium staje załoga samochodu rajdowego, to na ten sukces składa się sprawna praca dużego zespołu.

W takim razie porozmawiajmy o drużynowych planach Inter Cars


W ostatnim dniu maja odbyło się wielkie i wyczekiwane wydarzenie w historii Inter Cars - otwarcie Europejskiego Centrum Logistycznego w Zakroczymiu. Jesteśmy na 10. pozycji w skali całego świata, ale w planach mamy podniesienie swojej pozycji w rankingu. Przy czym ranking to tylko wynik zrealizowanych planów oraz osiąganych zysków, a nie cel sam w sobie. Uruchomienie tej inwestycji stanowi jeden z kamieni milowych w rozwoju firmy. Tak jak mówiłem już wcześniej zależy nam na umocnieniu pozycji w innych segmentach niż części zamienne do pojazdów osobowych. Inwestujemy w rozwój części do samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych, motocykli, itp.

Czym wyróżnia się ta inwestycja spośród wielu podobnych?

Skalą i znaczeniem dla rozwoju branży motoryzacyjnej. W otwarciu uczestniczyli wszyscy kluczowi interesariusze polskiego rynku motoryzacyjnego: dostawcy, właściciele warsztatów, przedstawiciele szkół i uczelni, instytucji finansowych, rządowych i samorządów. Dla nich sukces Inter Cars stanowi wartość i element własnego sukcesu. Spotkanie odbywało się pod hasłem synergii, która najlepiej definiuje sposób, w jaki Inter Cars postrzega swoją rolę na rynku oraz funkcję uczestnika życia społecznego. Bo synergia to współdziałanie. Połączenie inicjatyw, które dzięki współpracy generują wyższe zyski, niż każdy z uczestników biznesowej kooperacji mógłby wypracować samodzielnie.

Jak przełoży się to na kondycję segmentu motoryzacyjnego?

Dzięki Inter Cars znacznie szybciej niż kiedykolwiek wzrastać będzie potencjał rynkowy branży motoryzacyjnej. Rozwiązania technologiczne zastosowane w Europejskim Centrum Logistycznym w Zakroczymiu to przede wszystkim dodatkowa powierzchnia magazynowa, znacznie większa przepustowość oraz poprawa jakości świadczonych usług. Zyskają na tym wszyscy nasi partnerzy, klienci końcowi oraz nasza spółka. Podczas otwarcia Europejskiego Centrum Logistycznego w Zakroczymiu zaprezentowaliśmy m.in. potężne możliwości nowego magazynu centralnego. Przedstawiliśmy partnerów inwestycji oraz ich nieoceniony wkład w jej skuteczną realizację. To ważne wydarzenie, bo Zakroczym posiada możliwości, jakimi dysponują tylko najnowocześniejsze centra logistyczne na świecie.

Czy zwiększenie potencjału e-commerce także należy do nowości, o których wspomniał Pan mimochodem w naszej rozmowie?

E-Commerce rozumiemy przede wszystkim jako wsparcie niezależnych warsztatów, które są naszymi klientami i przekierowanie do nich właścicieli samochodów. Zapraszam już teraz na stronę MI.EU, gdzie budujemy ogólnoeuropejską wyszukiwarkę usług i warsztatów. Czysty e-commerce, czyli sprzedaż produktów w Internecie planujemy rozwijać tylko dla niektórych grup produktowych, takich jak akcesoria, opony, akumulatory itp. Będzie to również główny kanał sprzedaży dla wszelkich akcesoriów motocyklowych pod marką InterMotors.

Jesteśmy również w ostatniej fazie produkcji nowego narzędzia e-commerce o roboczej nazwie USA. Nie, nie zamierzamy aktualnie sprzedawać produktów na terytorium USA. To skrót od Universal Sales Application. Nowoczesne narzędzie, które urzeczywistni ostatnio popularną wizję Omnichannel - każdy klient, niezależnie od kanału komunikacji z Inter Cars, będzie miał najwyższy poziom obsługi.

Czym jeszcze chcą Państwo zaskoczyć rynek?

Nie wiem, czy można to nazwać zaskoczeniem, ale testujemy właśnie nowy system wypożyczania pojazdów pod nazwą Auto w warsztacie. Program ten będzie funkcjonować dzięki współpracy z warsztatami zainteresowanymi osiąganiem korzyści nie tylko w obszarze samochodów zastępczych, ale także udostępniania na wynajem kierowcom ekonomicznych pojazdów w bardzo atrakcyjnej rynkowo cenie. Posiadamy potencjał techniczny i logistyczny, mamy odpowiednie know-how oraz opracowany dobry model biznesowy. Teraz wystarczy tylko wdrożyć najlepsze rozwiązania, by przyniosły korzyści wszystkim uczestnikom programu. Poza tym planujemy jeszcze większą ekspansję biznesową w zakresie łączenia branży motoryzacyjnej z innowacyjnymi technologiami cyfrowymi. Nieustannie monitorujemy zmieniające się oczekiwania konsumentów. Rozumiemy potrzebę wykorzystania nowych technologii.

Pytania i odpowiedzi dostarczone przez Inter Cars S.A.


Więcej na ten temat:

AFTERMARKET

  16. Targi Inter Cars - Strefa Ciężka - relacja Motofaktor.pl
  16. Targi Inter Cars - wyposażenie warsztatów - relacja Motofaktor.pl
  Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic - relacja Motofaktor.pl
  Otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu - relacja Motofaktor.pl

AKTUALNOŚCI

  Inter Cars: informator 'Zasilanie i sterowanie pracą silnika'
  Inter Cars: nagroda filmowa w Cannes
  Meyle: udane zakończenie sezonu ETRC dla zespołu tankpool24 Racing Team
  Inter Cars: produkty Monroe w ofercie dystrybutora
  Inter Cars: dwucyfrowy wzrost sprzedaży we wrześniu 2017

WARSZTAT 24/7

  Felga w Motorsporcie
  Fabryczna regeneracja a naprawa warsztatowa
  Zwrotnica koła
  Instalacja LPG

PRODUKTY

  Inter Cars: lampy robocze M-Tech
  Inter Cars: nowości BLIC
  Inter Cars: wózek narzędziowy Truck firmy Hans Tools
  Inter Cars: materiały naprawcze do opon Profitool


PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • P. Stopczyk: zmiana właściciela AD Polska to szansa na rozwój firmy

  Z Piotrem Stopczykiem, Prezesem AD Polska, rozmawiała Joanna Piszcz.
 • Konferencja AD Polska 2017 - ostatni raz pod dotychczasowym szyldem

  Klienci i dostawcy AD Polska spotkali się w dniach 7-8 października 2017 w hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku. Spotkanie zdominowała prezentacja nowego właściciela firmy - LKQ Corporation - oraz związanych z tym planów na najbliższe miesiące.  
 • Trzy elementy - jeden system

  System BE Plug&Drive składający się z baterii, sterownika i silnika ma pomóc w szybszym rozwoju elektromobilności w Polsce i nie tylko. Czy ma jednak szansę na wdrożenie?
 • 16. Targi Inter Cars - części zamienne - relacja Motofaktor.pl

  Ponad 200 wystawców na powierzchni 20 tys. m kw. prezentowało swoje produkty gościom 16. Targów Inter Cars. Po dwuletniej przerwie impreza odbyła się na błoniach PGE Narodowego. Motofaktor.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.
 • 16. Targi Inter Cars - Strefa Ciężka - relacja Motofaktor.pl

  W czasie 16. Targów Inter Cars swoją ofertę i nowości zaprezentowali także producenci części do pojazdów ciężarowych, których stoiska zostały zlokalizowane w tzw. Strefie Ciężkiej.
 • 16. Targi Inter Cars - wyposażenie warsztatów - relacja Motofaktor.pl

  W czasie 16. Targów Inter Cars swoją ofertę i nowości zaprezentowali także producenci wyposażenia warsztatowego.
 • Finał AP EXPERT 2017 - relacja Motofaktor.pl

  Znamy już zwycięzców tegorocznego finału promocji AP EXPERT, organizowanej przez Auto Partner S.A. O tytuł „Wybitnego wśród ekspertów” walczyło 100 mechaników samochodowych z całej Polski.
 • Supermechanik AD 2017 - relacja Motofaktor.pl

  Rałał Brzyszko, właściciel warsztatu samochodowego w Rudce koło Krasnegostawu, Supermechanikiem AD 2017. Finał drugiej edycji konkursu odbył się 2 września w Bukowinie Tatrzańskiej.
 • Targi i inwestycje na rumuńskim aftermarkecie

  Rumuński rynek motoryzacyjny, po kilku latach kryzysu, odnotował w drugim kwartale 2017 znaczące wzrosty. Zarówno sprzedaż nowych i używanych samochodów, jak i części zamiennych jest obecnie jednym z głównych motorów rozwoju rumuńskiej gospodarki.
 • Master Truck Show 2017 - relacja Motofaktor.pl

  Kilkaset najpiękniejszych pojazdów ciężarowych z całej Europy można było podziwiać na 13. zlocie Master Truck Show, który odbywał się w dniach 21-23 lipca w Polskiej Nowej Wsi koło Opola. Swoją ofertę prezentowali także producenci i dystrybutorzy części zamiennych.
 • Czeski aftermarket nie narzeka na brak ruchu

  Dobre wiadomości dla rynku aftermarketowego w Czechach i na Słowacji - produkcja samochodów rośnie, a dystrybutorzy części zamiennych otwierają kolejne oddziały. Relacja korespondenta Motofaktor.pl.
 • TitanX - ekspert w kategorii układów chłodzenia

  TitanX to największy producent chłodnic do pojazdów ciężarowych na pierwszy montaż. Firma dostarcza także elementy układów chłodzenia na rynek wtórny, a ich dystrybutorem w Polsce jest Highway International. Odwiedziliśmy fabrykę w Szwecji, gdzie projektuje się, produkuje i testuje chłodnice TitanX.
 • Przyszłość napędów samochodowych

  Coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin powodują, że schyłek napędów spalinowych i rozwój elektrycznych są nieuchronne. Ale czy w przyszłości będziemy jeździć tylko autami elektrycznymi? Czy nie będziemy się już rozkoszować brzmieniem wielocylindrowych, potężnych silników?
 • Autos Truck Day 2017 - relacja Motofaktor.pl

  7. edycja targów branży ciężarowej Autos Truck Day już za nami. 9 czerwca w Solcu Kujawskim klienci dystrybutora mogli zapoznać się z bogatą ofertą kilkudziesięciu wystawców.
 • ProfiAuto Show 2017 - relacja Motofaktor.pl

  Rekordowo wysoka frekwencja, setki wystawców, moc atrakcji oraz profesjonalnej wiedzy przekazywanej w trakcie rozmów i szkoleń dla mechaników - tak można podsumować 14. edycję targów ProfiAuto Show, która 3 i 4 czerwca 2017 odbywała się w Katowicach.
 • M. Oleksowicz: dwa sukcesy za jednym razem

  Maciej Oleksowicz od najmłodszych lat jest związany z branżą motoryzacyjną. Kierowca rajdowy, uczestnik Rajdowych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata SWRC. Od roku 2000 jest zatrudniony w Inter Cars. Odpowiadał za efektywne wdrażanie systemów informatycznych i logistycznych dla całej Grupy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady Nadzorczej spółki, od 2015 roku kierował obszarem nowych technologii oraz IT. Od 1 maja 2017 pełni funkcję Prezesa Zarządu Inter Cars SA.
 • Wiosenny ruch zagościł na ukraińskim aftermarkecie

  W ostatnich kilku miesiącach zdecydowanie dało się zauważyć ożywienie na ukraińskim aftermarkecie. Dystrybutorzy poszerzyli ofertę i liczbę filii, pojawiły się nowe marki.
 • Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic - relacja Motofaktor.pl

  9. finalistów krajowych edycji konkursu Young Car Mechanic z Polski, Litwy i Łotwy walczyło o zwycięstwo w międzynarodowym finale, który odbył się w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Polskim.
 • Otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu - relacja Motofaktor.pl

  40 tys. m kw. łącznej powierzchni magazynowej oraz 11 km taśmociągu w hali głównej - to liczby świadczące o skali Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS, które Inter Cars otworzył oficjalnie 13 maja 2017.
 • Tłumienie wysokiej jakości

  Ponad 40-letnie doświadczenie oraz wysoka jakość produktów - to wyróżnia MTS, włoskiego lidera w produkcji układów wydechowych.KOMENTARZE: