Newsletter   E-katalogi

WARSZTAT 24/7


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych

2013-04-19 23:00:56   Autor: artykuł sponsorowany przez Axalta


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych Coraz więcej samochodów dla lepszego efektu wizualnego ma fabrycznie nakładany lakier w trzech warstwach. Eksperci marki Standox radzą w jaki sposób należy lakierować takie elementy w czasie napraw powypadkowych tak, by auto nie straciło swojego unikalnego wyglądu.

Trendy w kolorystyce obejmują rosnącą popularność powłok 3-warstwowych. Przykładami takich kolorów są Rosso Competizione dla modelu Giulietta marki Alfa Romeo, czy ostatnio wprowadzony przez francuski koncern Renault kolor wyrazistej czerwieni Rouge Flamme, opracowany wyłącznie dla modelu Clio IV. W przypadku wprowadzenia przez producenta samochodów nowego odcienia koloru, lakiernicy muszą być gotowi na dokonanie renowacji auta w nowym kolorze, a w przypadku tzw. kolorów specjalnych z efektem, powłok 3-warstwowych, zadanie to może przysporzyć trudności oraz zająć mnóstwo cennego czasu.

Świadomi tego faktu, doradcy techniczni marki Standox przygotowali opis procesu naprawy koloru Rouge Flamme. Aplikacja zakłada użycie barwionego lakieru bezbarwnego i  składa się z następujących procesów:

Warstwa 1 – Wypełniacz Standox VOC Filler
Warstwa 2 – Lakier bazowy Standoblue lub Standohyd
Warstwa 3 – Barwiony lakier bezbarwny VOC Xtra
Warstwa 4 – Lakier bezbarwny VOC Xtra
 

 

W procesie naprawy powłoki w kolorze Rouge Flamme wymagane jest użycie dwóch specjalnych dodatków do lakieru bezbarwnego - Standox Clearcoat Additives: Transparent Red i Light Red.

 

 

W celu uzyskania pożądanego efektu koloru należy wykonać natryski próbne aplikując różną ilość warstw barwionego lakieru bezbarwnego na karty testowe. Przygotowane w ten sposób wzorce porównujemy z oryginalnym kolorem  karoserii naprawianego pojazdu, aby wybrać najlepiej dopasowany odcień koloru.

 

 

Marka Standox rekomenduje dwa procesy naprawy: naprawa całego elementu i/lub części zamiennych oraz cieniowanie w obrębie  elementu lub elementu sąsiadującego.


Opis procesu naprawy całego elementu i/lub części zamiennych koloru Rouge Flamme:  

1. Przygotowanie i oczyszczenie powierzchni jak przy standardowej naprawie.

2. Maskowanie elementów sąsiadujących.

3. Przygotowanie lakieru bazowego Standoblue lub Standohyd, zgodnie z kartą danych techniczncych TDS.

4. Aplikacja lakieru bazowego do osiągnięcia pełnego krycia.

5. Czas odparowania lakieru bazowego.

6. Przygotowanie barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack, zgodnie z kartą danych technicznych TDS.

7. Aplikacja właściwej ilości  warstw lakieru bezbarwnego , zgodnie z przygotowaną uprzednio kartą natrysku próbnego.

8. Aplikacja barwionego lakieru bezbarwnego powinna przebiegać dokładnie jak dokonana na wybranej karcie próbnej.

9. Czas schnięcia lakieru bezbarwnego, zgodnie z kartą TDS.

10. Usunięcie maskowania w celu weryfikacji dopasowania koloru.

11. W przypadku satysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Następnie szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, aplikacja kolejnej warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

12. W przypadku niesatysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, a następnie aplikacja kolejnej 1/2 warstwy barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

13. Czas odparowania. Aplikacja warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra  Klarlack.

 

 

 

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Opony z montażem od Oponeo.pl

  Jeśli swoje zamówienie na opony w Oponeo.pl złożysz przed godziną 15.00, kolejnego dnia, będziesz mógł odebrać je w serwisie już na kołach. Wystarczy, że zaznaczysz 1 opcję w wyszukiwarce i zarezerwujesz wolny termin.
 • Jak dobrać świece zapłonowe?

  Czasookresy wymiany świec zapłonowych zależą od technologii i materiałów użytych do produkcji świec. Przede wszystkim chodzi o odporność wykorzystanego materiału na korozję elektryczną i temperaturową.
 • Przyszłość wycieraczek samochodowych

  Wycieraczki samochodowe dzielą się na konstrukcje tradycyjne i z płaskim piórem. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlaczego więc nie spróbować połączyć ich w jedno?
 • Zamawiasz opony i wymieniasz je w jednym z 870 serwisów w Polsce

  Kupiłeś opony na dwa miesiące przed sezonem, a teraz nie masz co z nimi zrobić? Oponeo nawiązało współpracę z ponad 870 serwisami wulkanizacyjnymi w całym kraju, dzięki czemu kolejny komplet możesz kupić online, a wymienić go bezpośrednio na miejscu.
 • Texa CARe - ludzka twarz telematyki

  W czasie targów Inter Cars miała miejsce polska premiera systemu telematycznego CARe. To odpowiedź aftermarketu na zamknięte systemy oferowane przez producentów pojazdów. Czy przyjmie się na polskim rynku? 
 • Klocki hamulcowe TRW

  Okładziny cierne stosowane w układach hamulcowych składają się z dwóch podstawowych elementów - tzn. materiału ciernego oraz części trzymających, do których jest on zamocowany.
 • Odwrócić błędne koło w dystrybucji

  Błędne Koło Dystrybucji wywołuje wiele niepożądanych efektów, takich jak tracona sprzedaż z powodu niedostępności towarów, tracona marża ze względu na wyprzedaże towarów wolno rotujących, długie terminy realizacji zamówień, przewozy towarów między oddziałami, gdy towar jest w jednej lokalizacji, a brakuje go w innych, zamrożone znaczne ilości pieniędzy, ze względu na wysokie stany zapasów towarów wolno rotujących i przestarzałych oraz niska zyskowność firmy i problemy z Cash-Flow.
 • Z warsztatem po drodze, czyli jak efektywnie zarządzać flotą

  Kilka spotkań z klientami w ciągu dnia, setki przejechanych kilometrów, życie w ciągłym pośpiechu - to codzienność większości kierowców i operatorów flot samochodowych. O powodzeniu ich biznesu decyduje nie tylko liczba podpisanych umów, dostarczonych towarów, czy przyjętych zamówień, ale i sama efektywność funkcjonowania floty samochodowej. Sieć serwisowa Premio Opony - Autoserwis przeprowadziła pogłębiony sondaż wśród swoich serwisów członkowskich, aby ustalić, na co najbardziej zwracają uwagę managerowie flot. 
 • Gwiazda dla pracowników

  Najmniejszy dostawczy Mercedes pozwoli przywieść do warsztatu znaczny ładunek części, a w czasie wolnym od pracy dysponuje pięcioma miejscami i obszernym bagażnikiem.  
 • Jak zarobić na sprzedaży akumulatorów?

  Statystyki pokazują, że warsztat mechaniczny coraz częściej jest miejscem wymiany akumulatora. W ostatnich latach warsztaty zyskują od 1 do 2 proc. dodatkowych klientów rocznie. Jednak pomimo korzystnych trendów dla branży, dalej ponad 60 proc. kierowców wybiera samodzielny zakup i wymianę baterii. 
 • Nowe elektromagnetyczne wtryskiwacze Common Rail Bosch do ciśnień 2200 barów

  Elektromagnetyczne wtryskiwacze Common Rail Bosch są stosowane w nowoczesnych systemach wtryskowych Diesla od ponad 17 lat. 
 • Większość kierowców raz w roku sprawdza ustawienie świateł

  W ramach kampanii społecznej „Świecimy przykładem na drodze” koncern Hella sprawdził wiedzę polskich kierowców dotyczącą prawidłowego używania świateł samochodowych, wymiany żarówek oraz skutków jazdy z niewłaściwym oświetleniem.
 • Urządzenie diagnostyczne YDT-35

  Urządzenie zostało zaprojektowane przez firmę Hartridge dla warsztatów i specjalistów technicznych, również nie specjalizujących się w naprawach systemów paliwowych Diesla.
 • Gigalight Plus 120 - największy zasięg światła

  Gigalight Plus 120 to żarówki halogenowe (H1, H4, H7) dla użytkownika szukającego żarówek o największym zasięgu światła.
 • Czy drożej oznacza lepiej?

  Tekst przygotowała firma Motomarketing.pl, oferująca wydawnictwa i szkolenia dla warsztatów.
 • Platforma Diagnostyczna IDC4 rozwija się i staje się 'Evolution'

  IDC4, traktowany jako punkt odniesienia na rynku diagnostyki, ulega ciągłej ewolucji i otrzymuje coraz szybciej kolejne aktualizacje. Ciągła wymiana informacji z mechanikami i uwzględnianie ich sugestii pomagają nadążać za błyskawicznym rozwojem technologii i zmianami w diagnostyce systemów elektronicznych w pojazdach. 
 • Błędne koło w dystrybucji

  Jesteś właścicielem lub managerem w firmie dystrybucyjnej. Twoim celem jest, aby Firma zarabiała pieniądze teraz i w przyszłości. Każdego roku wprowadzacie usprawnienia, które mają za zadanie zwiększenie efektywności: szkolicie handlowców, poprawiacie procesy, wprowadzacie nowe moduły w systemie informatycznym itp. Efektywność Firmy jednak nie rośnie zauważalnie.
 • Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem

  Każdego dnia główną arterią Warszawy - Alejami Jerozolimskimi - przejeżdża ponad 60 tys. samochodów. Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin samochodowych, dlatego coraz bardziej rośnie znaczenie jakości i możliwości filtra kabinowego w samochodzie.
 • Jak sobie poradzić z reklamacją

  Tekst przygotowała firma Motomarketing.pl, oferująca wydawnictwa i szkolenia dla warsztatów.
 • Rozpoznać potrzeby i dać wybór

  Tekst przygotowała firma Motomarketing.pl, oferująca wydawnictwa i szkolenia dla warsztatów.KOMENTARZE: