Newsletter   E-katalogi

WARSZTAT 24/7


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych

2013-04-19 23:00:56   Autor: artykuł sponsorowany przez Axalta


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych Coraz więcej samochodów dla lepszego efektu wizualnego ma fabrycznie nakładany lakier w trzech warstwach. Eksperci marki Standox radzą w jaki sposób należy lakierować takie elementy w czasie napraw powypadkowych tak, by auto nie straciło swojego unikalnego wyglądu.

Trendy w kolorystyce obejmują rosnącą popularność powłok 3-warstwowych. Przykładami takich kolorów są Rosso Competizione dla modelu Giulietta marki Alfa Romeo, czy ostatnio wprowadzony przez francuski koncern Renault kolor wyrazistej czerwieni Rouge Flamme, opracowany wyłącznie dla modelu Clio IV. W przypadku wprowadzenia przez producenta samochodów nowego odcienia koloru, lakiernicy muszą być gotowi na dokonanie renowacji auta w nowym kolorze, a w przypadku tzw. kolorów specjalnych z efektem, powłok 3-warstwowych, zadanie to może przysporzyć trudności oraz zająć mnóstwo cennego czasu.

Świadomi tego faktu, doradcy techniczni marki Standox przygotowali opis procesu naprawy koloru Rouge Flamme. Aplikacja zakłada użycie barwionego lakieru bezbarwnego i  składa się z następujących procesów:

Warstwa 1 – Wypełniacz Standox VOC Filler
Warstwa 2 – Lakier bazowy Standoblue lub Standohyd
Warstwa 3 – Barwiony lakier bezbarwny VOC Xtra
Warstwa 4 – Lakier bezbarwny VOC Xtra
 

 

W procesie naprawy powłoki w kolorze Rouge Flamme wymagane jest użycie dwóch specjalnych dodatków do lakieru bezbarwnego - Standox Clearcoat Additives: Transparent Red i Light Red.

 

 

W celu uzyskania pożądanego efektu koloru należy wykonać natryski próbne aplikując różną ilość warstw barwionego lakieru bezbarwnego na karty testowe. Przygotowane w ten sposób wzorce porównujemy z oryginalnym kolorem  karoserii naprawianego pojazdu, aby wybrać najlepiej dopasowany odcień koloru.

 

 

Marka Standox rekomenduje dwa procesy naprawy: naprawa całego elementu i/lub części zamiennych oraz cieniowanie w obrębie  elementu lub elementu sąsiadującego.


Opis procesu naprawy całego elementu i/lub części zamiennych koloru Rouge Flamme:  

1. Przygotowanie i oczyszczenie powierzchni jak przy standardowej naprawie.

2. Maskowanie elementów sąsiadujących.

3. Przygotowanie lakieru bazowego Standoblue lub Standohyd, zgodnie z kartą danych techniczncych TDS.

4. Aplikacja lakieru bazowego do osiągnięcia pełnego krycia.

5. Czas odparowania lakieru bazowego.

6. Przygotowanie barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack, zgodnie z kartą danych technicznych TDS.

7. Aplikacja właściwej ilości  warstw lakieru bezbarwnego , zgodnie z przygotowaną uprzednio kartą natrysku próbnego.

8. Aplikacja barwionego lakieru bezbarwnego powinna przebiegać dokładnie jak dokonana na wybranej karcie próbnej.

9. Czas schnięcia lakieru bezbarwnego, zgodnie z kartą TDS.

10. Usunięcie maskowania w celu weryfikacji dopasowania koloru.

11. W przypadku satysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Następnie szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, aplikacja kolejnej warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

12. W przypadku niesatysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, a następnie aplikacja kolejnej 1/2 warstwy barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

13. Czas odparowania. Aplikacja warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra  Klarlack.

 

 

 

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Dlaczego samochody potrzebują dobrych żarówek?

  "Nie jeżdżę dużo, a jeśli już korzystam z samochodu, poruszam się nim tylko po mieście. Dlaczego więc mam kupować żarówkę klasy premium?" To pytanie, które można usłyszeć z ust wielu kierowców, którzy używają czterech kółek do przemieszania się z punktu A do punktu B. Jednak nawet oni powinni zwracać uwagę na jakość żarówek.
 • Rozgrzane do czerwoności...

  "Z punktu widzenia fizyki hamowanie jest procesem zamieniającym energię kinetyczną w cieplną. Przemiana tej energii odbywa się podczas tarcia okładziny klocka o tarczę lub bęben hamulcowy" - tak mógłby zaczynać się rozdział w podręczniku dla mechanika. A jak to wygląda w praktyce?
 • Kompleksowy pakiet do wymiany oleju

  Modułowe zestawy do wymiany oleju ZF Aftermarket pasują do ponad 600 typów pojazdów, wyposażonych w 5-, 6- i 8-biegową automatyczną skrzynię biegów ZF. Dzięki temu warsztaty mają skrojony na miarę pakiet, zawierający wszystkie niezbędne części do wymiany oleju przekładniowego z jednego źródła: warsztaty nie muszą już wyszukiwać i zamawiać poszczególnych części.
 • Układ kierowniczy, hamulcowy i zawieszenie Delphi...

  Technologia bezpieczeństwa Delphi, dostawcy części na pierwszy montaż, jest stosowana w milionach pojazdów wiodących światowych producentów. Począwszy od aktywnego tempomatu po elektroniczny radar skanujący, od systemu ostrzegania przed niekontrolowanym zjazdem z pasa ruchu po układ unikania kolizji. Systemy te są zaprojektowane w taki sposób, aby urzeczywistnić wizję Delphi - ruch drogowy bez wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych.
 • Elektryczny hamulec postojowy ZF TRW

  Firma ZF TRW ogłosiła niedawno produkcję swojego sześćdziesięciomilionowego elektrycznego hamulca postojowego (EPB), montowanego bezpośrednio na zacisku hamulcowym. Wydarzenie to podkreśla sukces ZF TRW w dziedzinie produkcji obecnie już piątej generacji EPB.
 • Irydowe i niklowe świece zapłonowe TT Denso

  Skonsolidowana oferta świec zapłonowych TT przeznaczona dla klientów rynku wtórnego zapewnia szerokie pokrycie najlepiej sprzedających się samochodów w Europie.
 • Awarie przewodów zapłonowych

  Niesprawność przewodów zapłonowych to dość poważna, jednak stosunkowo łatwa w naprawie awaria. Wskazanie przyczyn usterki nie będzie problemem, jeśli wnikliwie będziesz obserwować jej objawy.
 • Jak nie zepsuć układu rozrządu podczas jego montażu

  Producenci komponentów rozrządu często borykają się z reklamacjami wynikającymi z niewłaściwego sposobu montażu tych elementów.
 • Wtryskiwacze Common Rail

  Wymagania dotyczące norm emisji spalin ciągle rosną, klienci żądają mniejszego zużycia paliwa oraz dłuższych interwałów obsługowych pojazdu, co oznacza, że wtryskiwacze układów Common Rail stają się elementami coraz bardziej wyrafinowanymi. 
 • Wymiana klocków i tarcz hamulcowych

  Firma Blue Print zaleca, by diagnostyka i naprawy były prowadzone wyłącznie przez wyszkolonych mechaników samochodowych.
 • Płyn hamulcowy - zaniedbanie, które zagraża bezpieczeństwu

  Stan płynu hamulcowego nie jest badany w czasie obowiązkowych przeglądów przez Stacje Kontroli Pojazdów, ale doświadczenia mechaników jasno pokazują, że po polskich drogach porusza się wiele aut, w których płyn ten powinien zostać natychmiast wymieniony.
 • Żarówki Bosch

  Program 12V żarówek Bosch pozwala szybko i łatwo odnaleźć produkt idealnie spełniający oczekiwania kierowców spośród 4 linii żarówek: Pure Light, Longlife Daytime, Gigalight Plus 120 oraz Xenon Silver.
 • Filtry PZL Sędziszów jako zamienniki

  Dostępność oryginalnych części w pojazdach osobowych i ciężarowych, a co ważniejsze cena, sprawiają, że mechanicy często muszą szukać tzw. zamienników. W przypadku filtrów (powietrza, oleju, paliwa, kabiny) warto sięgnąć po PZL Sędziszów - krajowego producenta, który posiada w swej ofercie zamienniki do najpopularniejszych marek i modeli pojazdów.
 • Z Delphi kontrolka silnika jest pod kontrolą

  Jako wiodący producent systemów zarządzania silnikiem OE, włożyliśmy nasze doświadczenie OE w każdy produkt. Tym samym stworzyliśmy inteligentne części, które zapewnią zmniejszoną emisję spalin, niższe zużycie paliwa oraz znacznie dłuższą pracę.
 • Jesienią sprawdź wycieraczki...

  Jesienią widoczność pogarsza się zmniejszając bezpieczeństwo jazdy. Dlatego zawsze oprócz zmiany oleju, filtrów czy serwisowania hamulców, należy sprawdzić stan piór wycieraczek i poinformować kierowcę w razie konieczności wymiany. Jest to nie tylko szansa dodatkowego zarobku dla warsztatu, ale i troska o bezpieczeństwo kierowcy.
 • Filtry powietrza do samochodów ciężarowych

  Długotrwała i bezawaryjna eksploatacja samochodu ciężarowego w dużym stopniu zależy od trwałości silnika spalinowego. Jednym z najważniejszych warunków zapewniających długą żywotność jednostki napędowej jest dostarczenie czystego powietrza do komory spalania. Warunek ten zapewniają wysoko skuteczne filtry powietrza marki PZL Sędziszów S.A.
 • Czujniki Delphi

  Większość czujników położenia wałka rozrządu i wału korbowego firmy Delphi wykorzystuje technologię opartą na efekcie Halla. Adaptacyjne schematy wykrywania progowego znajdują zastosowanie w czujnikach dla zwiększonej wydajności i zmniejszenia czułości czujnika na miejsce zamontowania względem celu.
 • Montaż sprzęgła wentylatora Nissens w autach ciężarowych

  Nissens opublikował na kanale YouTube film instruktażowy prezentujący prawidłowy montaż nowego sprzęgła wentylatora w autach ciężarowych.
 • Wyczynowe klocki hamulcowe

  Na pierwszy rzut oka wiele części wykorzystywanych w samochodach rajdowych nie różni się znacząco od ich "cywilnych" wersji. Dla osób niezwiązanych na co dzień z motorsportem mogą się one wydawać wręcz identyczne. Jednak bliższe zapoznanie się z ich dokładną konstrukcją dowodzi, że pozory mogą być bardzo mylące.
 • Tygrysy Premio

  Premio Opony - Autoserwis, należąca do Grupy Goodyear sieć serwisów samochodowych typu fast fit, obchodzi w tym roku 10 lat istnienia na polskim rynku.KOMENTARZE: