Newsletter   E-katalogi

WARSZTAT 24/7


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych

2013-04-19 23:00:56   Autor: artykuł sponsorowany przez Axalta


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych Coraz więcej samochodów dla lepszego efektu wizualnego ma fabrycznie nakładany lakier w trzech warstwach. Eksperci marki Standox radzą w jaki sposób należy lakierować takie elementy w czasie napraw powypadkowych tak, by auto nie straciło swojego unikalnego wyglądu.

Trendy w kolorystyce obejmują rosnącą popularność powłok 3-warstwowych. Przykładami takich kolorów są Rosso Competizione dla modelu Giulietta marki Alfa Romeo, czy ostatnio wprowadzony przez francuski koncern Renault kolor wyrazistej czerwieni Rouge Flamme, opracowany wyłącznie dla modelu Clio IV. W przypadku wprowadzenia przez producenta samochodów nowego odcienia koloru, lakiernicy muszą być gotowi na dokonanie renowacji auta w nowym kolorze, a w przypadku tzw. kolorów specjalnych z efektem, powłok 3-warstwowych, zadanie to może przysporzyć trudności oraz zająć mnóstwo cennego czasu.

Świadomi tego faktu, doradcy techniczni marki Standox przygotowali opis procesu naprawy koloru Rouge Flamme. Aplikacja zakłada użycie barwionego lakieru bezbarwnego i  składa się z następujących procesów:

Warstwa 1 – Wypełniacz Standox VOC Filler
Warstwa 2 – Lakier bazowy Standoblue lub Standohyd
Warstwa 3 – Barwiony lakier bezbarwny VOC Xtra
Warstwa 4 – Lakier bezbarwny VOC Xtra
 

 

W procesie naprawy powłoki w kolorze Rouge Flamme wymagane jest użycie dwóch specjalnych dodatków do lakieru bezbarwnego - Standox Clearcoat Additives: Transparent Red i Light Red.

 

 

W celu uzyskania pożądanego efektu koloru należy wykonać natryski próbne aplikując różną ilość warstw barwionego lakieru bezbarwnego na karty testowe. Przygotowane w ten sposób wzorce porównujemy z oryginalnym kolorem  karoserii naprawianego pojazdu, aby wybrać najlepiej dopasowany odcień koloru.

 

 

Marka Standox rekomenduje dwa procesy naprawy: naprawa całego elementu i/lub części zamiennych oraz cieniowanie w obrębie  elementu lub elementu sąsiadującego.


Opis procesu naprawy całego elementu i/lub części zamiennych koloru Rouge Flamme:  

1. Przygotowanie i oczyszczenie powierzchni jak przy standardowej naprawie.

2. Maskowanie elementów sąsiadujących.

3. Przygotowanie lakieru bazowego Standoblue lub Standohyd, zgodnie z kartą danych techniczncych TDS.

4. Aplikacja lakieru bazowego do osiągnięcia pełnego krycia.

5. Czas odparowania lakieru bazowego.

6. Przygotowanie barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack, zgodnie z kartą danych technicznych TDS.

7. Aplikacja właściwej ilości  warstw lakieru bezbarwnego , zgodnie z przygotowaną uprzednio kartą natrysku próbnego.

8. Aplikacja barwionego lakieru bezbarwnego powinna przebiegać dokładnie jak dokonana na wybranej karcie próbnej.

9. Czas schnięcia lakieru bezbarwnego, zgodnie z kartą TDS.

10. Usunięcie maskowania w celu weryfikacji dopasowania koloru.

11. W przypadku satysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Następnie szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, aplikacja kolejnej warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

12. W przypadku niesatysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, a następnie aplikacja kolejnej 1/2 warstwy barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

13. Czas odparowania. Aplikacja warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra  Klarlack.

 

 

 

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Co jest przyczyną zjawiska 'backfire'?

  Wysokie ceny benzyny skłaniają wielu kierowców do poszukiwania tańszych paliw mogących służyć do napędzania silników spalinowych. W silnikach z zapłonem iskrowym takimi alternatywnymi paliwami mogą być LPG i CNG. Obydwa te paliwa wymagają wprowadzenia pewnych modyfikacji w układach zasilania silników przeznaczonych do spalania benzyny.
 • Tak ważne, tak zaniedbane

  Na zlecenie firmy Osram Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził badanie stanu wiedzy polskich kierowców na temat oświetlenia samochodowego. Okazało się, że Polacy wciąż nie wiedzą jak zadbać o światła swoich samochodów.
 • TPMS - wyzwanie dla warsztatów oponiarskich?

  Zbyt niskie ciśnienie powietrza przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa, jak również do zmniejszenia żywotności opon o ponad 45 proc. Ma wpływ również na bezpieczeństwo.
 • Żeby klocki hamulcowe nie piszczały

  Wymagania dyktowane potrzebami bezpieczeństwa i komfortu jazdy wpływają w sposób bardzo znaczący na budowę współczesnych układów hamulcowych. Hamulce odgrywają dominującą rolę nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale również w określony sposób wpływają na ocenę komfortu prowadzenia pojazdu.
 • Norma Euro VI - środki smarne a wydajność pojazdów

  Od 1 stycznia 2014 roku silniki wszystkich nowo rejestrowanych na terenie UE ciężarówek i autobusów muszą spełniać normę Euro VI.
 • Usterki amortyzatorów

  Amortyzator samochodowy podobnie jak inne elementy zawieszenia może ulec zarówno eksploatacyjnemu zużyciu, jak i nagłej awarii. Ze względów bezpieczeństwa bardzo istotne jest, aby wszelkie niedomagania tych podzespołów zostały w miarę wcześnie wykryte.
 • Idzie jesień, sprawdź przewody

  Nawet najnowocześniejszy samochód z silnikiem benzynowym może zostać - dosłownie i w przenośni - uziemiony, jeśli w zużytych przewodach zapłonowych jest przebicie i do świec zapłonowych nie dotrze prąd o odpowiednim natężeniu.
 • Sprzęgiełka jednokierunkowe alternatora NTN-SNR

  Proste rozwiązanie zwiększające żywotność paska klinowego.
 • Poprawny montaż przegubu wahacza

  Stan elementów gumowo-metalowych układu kierowniczego i zawieszenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i precyzję prowadzenia pojazdu. Eksperci ZF Services rekomendują nie tylko stosowanie oryginalnych części zamiennych, ale również odpowiednich narzędzi i akcesoriów, co umożliwia skuteczne funkcjonowanie tych elementów przez długie lata eksploatacji.
 • Tarcze hamulcowe z łożyskiem NTN-SNR

  Zintegrowane rozwiązanie ma swoje zalety, ale w razie zużycia, element trzeba wymienić w całości. Amatorska wymiana samego łożyska jest nieopłacalna i nie gwarantuje sprawności auta.
 • Komplety rozrządu NTN-SNR - wygoda i pewność

  Jednym z podstawowych warunków poprawnej pracy czterosuwowego silnika spalinowego jest to, aby zawory ssące i wydechowe otwierały się przy ściśle określonym położeniu tłoka. Musi więc istnieć sztywne połączenie kinematyczne między wałem korbowym, a wałkiem rozrządu otwierającym te zawory.
 • Nie za wszelką cenę

  Aby prawidłowo regenerować felgi aluminiowe, trzeba przede wszystkim wyposażyć warsztat w odpowiedni sprzęt i zainwestować w szkolenia. Warto także pamiętać, jakie skutki może przynieść naprawa za wszelką cenę.
 • Czy Twój akumulator jest gotowy na wakacje?

  Dr Eberhard Meissner, ekspert do spraw akumulatorów w Johnson Controls, wyjaśnia dlaczego łagodna zima sprawia, że sprawdzenie akumulatora przed latem jest niezbędne, a także to, na co należy zwrócić uwagę w trakcie lata.
 • Poradnik kupującego felgi

  Na rynku wtórnym w Polsce mamy ogromny wybór felg aluminiowych, począwszy od bardzo znanych czołowych producentów po praktycznie nikomu nieznane marki.
 • Koła pasowe z tłumikiem drgań skrętnych

  Tłokowe silniki spalinowe są obecnie podstawowym źródłem napędu pojazdów mechanicznych. Obok wielu zalet posiadają też pewne wady, których skutki próbują zniwelować konstruktorzy przez stosowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.
 • Przygotuj auto do wakacji

  Okres wakacyjny to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na wyjazdy urlopowe. Tak jak planujemy wypoczynek z wyprzedzeniem, tak też zaleca się przeprowadzić przegląd pojazdu odpowiednio wcześniej. Sprawny samochód to bezpieczeństwo na drodze i komfort podróżowania.
 • Sprężarki o zmiennej wydajności

  Zasady serwisowania i przyczyny uszkodzeń sprężarek.
 • Jak prawidłowo ustawić geometrię zawieszenia

  Odpowiednie oprzyrządowanie, wydzielone stanowisko w warsztacie, a przede wszystkim wiedza oraz doświadczenie – bez tego nie można mówić o  prawidłowym ustawieniu geometrii kół w samochodzie. Tymczasem pod wpływem nacisków klientów szukających oszczędności, część mechaników o tym zapomina i stosuje różne triki, by obniżyć koszty.
 • Amortyzatory TRW - innowacyjna technologia

  Zasada działania amortyzatorów hydraulicznych jest doskonale znana, jednak inżynierowie TRW zastosowali kilka ciekawych rozwiązań, które zwiększają trwałość i skuteczność działania amortyzatorów tej firmy.
 • Skraplacz klimatyzacji

  Zobacz jaką rolę pełni skraplacz w układzie klimatyzacji i jakie konsekwencje ma jego nieprawidłowe działanie.KOMENTARZE: