Newsletter   E-katalogi

WARSZTAT 24/7


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych

2013-04-19 23:00:56   Autor: artykuł sponsorowany przez Axalta


Renowacja trójwarstwowych powłok lakierniczych Coraz więcej samochodów dla lepszego efektu wizualnego ma fabrycznie nakładany lakier w trzech warstwach. Eksperci marki Standox radzą w jaki sposób należy lakierować takie elementy w czasie napraw powypadkowych tak, by auto nie straciło swojego unikalnego wyglądu.

Trendy w kolorystyce obejmują rosnącą popularność powłok 3-warstwowych. Przykładami takich kolorów są Rosso Competizione dla modelu Giulietta marki Alfa Romeo, czy ostatnio wprowadzony przez francuski koncern Renault kolor wyrazistej czerwieni Rouge Flamme, opracowany wyłącznie dla modelu Clio IV. W przypadku wprowadzenia przez producenta samochodów nowego odcienia koloru, lakiernicy muszą być gotowi na dokonanie renowacji auta w nowym kolorze, a w przypadku tzw. kolorów specjalnych z efektem, powłok 3-warstwowych, zadanie to może przysporzyć trudności oraz zająć mnóstwo cennego czasu.

Świadomi tego faktu, doradcy techniczni marki Standox przygotowali opis procesu naprawy koloru Rouge Flamme. Aplikacja zakłada użycie barwionego lakieru bezbarwnego i  składa się z następujących procesów:

Warstwa 1 – Wypełniacz Standox VOC Filler
Warstwa 2 – Lakier bazowy Standoblue lub Standohyd
Warstwa 3 – Barwiony lakier bezbarwny VOC Xtra
Warstwa 4 – Lakier bezbarwny VOC Xtra
 

 

W procesie naprawy powłoki w kolorze Rouge Flamme wymagane jest użycie dwóch specjalnych dodatków do lakieru bezbarwnego - Standox Clearcoat Additives: Transparent Red i Light Red.

 

 

W celu uzyskania pożądanego efektu koloru należy wykonać natryski próbne aplikując różną ilość warstw barwionego lakieru bezbarwnego na karty testowe. Przygotowane w ten sposób wzorce porównujemy z oryginalnym kolorem  karoserii naprawianego pojazdu, aby wybrać najlepiej dopasowany odcień koloru.

 

 

Marka Standox rekomenduje dwa procesy naprawy: naprawa całego elementu i/lub części zamiennych oraz cieniowanie w obrębie  elementu lub elementu sąsiadującego.


Opis procesu naprawy całego elementu i/lub części zamiennych koloru Rouge Flamme:  

1. Przygotowanie i oczyszczenie powierzchni jak przy standardowej naprawie.

2. Maskowanie elementów sąsiadujących.

3. Przygotowanie lakieru bazowego Standoblue lub Standohyd, zgodnie z kartą danych techniczncych TDS.

4. Aplikacja lakieru bazowego do osiągnięcia pełnego krycia.

5. Czas odparowania lakieru bazowego.

6. Przygotowanie barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack, zgodnie z kartą danych technicznych TDS.

7. Aplikacja właściwej ilości  warstw lakieru bezbarwnego , zgodnie z przygotowaną uprzednio kartą natrysku próbnego.

8. Aplikacja barwionego lakieru bezbarwnego powinna przebiegać dokładnie jak dokonana na wybranej karcie próbnej.

9. Czas schnięcia lakieru bezbarwnego, zgodnie z kartą TDS.

10. Usunięcie maskowania w celu weryfikacji dopasowania koloru.

11. W przypadku satysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Następnie szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, aplikacja kolejnej warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

12. W przypadku niesatysfakcjonującego koloru, usunięcie maskowania sąsiadującego elementu. Szlifowanie naprawianego elementu przy użyciu P1000, a następnie aplikacja kolejnej 1/2 warstwy barwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra Klarlack.

13. Czas odparowania. Aplikacja warstwy niebarwionego lakieru bezbarwnego VOC Xtra  Klarlack.

 

 

 

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Wyposażenie warsztatowe - co dziś trzeba mieć?

  Po każdym z tekstów naszego cyklu „Warsztatowa (r)ewolucja” eksperci czekają na Wasze pytania – wystarczy przysłać je nam mailem na adres rewolucja@motofaktor.pl. Poniżej Tomasz Niedbała, kierujący Akademią Techniczną Inter-Team, odpowiada na najciekawsze pytania, które wybraliśmy spośród nadesłanych przez Was po piątym odcinku cyklu. 
 • Tylko u profesjonalisty

  W ostatnim czasie wzrosła liczba aut z system Start&Stop. Zwiększa się więc zapotrzebowanie na akumulatory do samochodów wyposażonych w ten system. Wymiany takiego akumulatora nie może dokonać samodzielnie kierowca, lecz wykwalifikowany personel w warsztacie.
 • Bremann - nowa jakość hamowania

  Bremann to nowa marka klocków hamulcowych, która od początku września jest dostępna w sieci sprzedaży Autos. W ofercie znajduje się 29 referencji do najpopularniejszych marek pojazdów ciężarowych oraz do naczep.
 • Hella dla warsztatu

  Czas jesienno-zimowy to okres kiedy samochód udowadnia swą przydatność ponad wszelką wątpliwość. Podróż spędzamy w suchym i ciepłym pojeździe, nie ma problemu z bagażem czy noszeniem bardzo grubych ubrań. O przygotowaniu pojazdu do zimowej eksploatacji piszą teraz wszystkie publikatory, bo mimo że wiemy to jednak często zapominamy co należy zrobić aby samochód w tym czasie nie przysparzał kłopotów.
 • Tej okazji nie można zmarnować

  Wymiana opon na zimowe to świetna okazja, by ocenić stan klocków hamulcowych. Jeśli są zużyte, nie gwarantują skutecznego hamowania w awaryjnej sytuacji i wtedy nawet najlepsza zimowa opona nie zapobiegnie wypadkowi.
 • LiDAR i radar - oczy i uszy samochodu

  Delphi współpracuje z firmą Quanergy, producentem działających w trójwymiarze czujników lidarowych opartych na technologii półprzewodnikowej, wspierając w ten sposób swoje Zaawansowane Technologie Wspierania Kierowcy (ADAS) oraz systemy autonomicznej jazdy. W efekcie w przyszłości samochody będą w stanie myśleć i reagować 34 tys. razy szybciej niż większość ludzi.  
 • Wyposażenie warsztatowe - co dziś trzeba mieć?

  Biurowy pracownik korporacji zadowoli się wygodnym biurkiem, precyzyjną klawiaturą i dużym monitorem. W porównaniu z nim, mechanik samochodowy ma o wiele droższe narzędzia pracy, a jednocześnie podchodzi do nich z o wiele większą pasją. I – nie ma się co oszukiwać – także radością.  
 • Czystość - ten niedoceniany aspekt w warsztacie

  Po każdym z tekstów naszego cyklu „Warsztatowa (r)ewolucja” eksperci czekają na Wasze pytania – wystarczy przysłać je nam mailem na adres rewolucja@motofaktor.pl. Poniżej Adrian Dekowski, właściciel firmy Chemia 8, producenta środków czystości pod marką Ósemka, odpowiada na najciekawsze pytania, które wybraliśmy spośród nadesłanych przez Was po czwartym odcinku cyklu. 
 • Diagnozowanie stanu amortyzatorów i ich usterek

  Amortyzator samochodowy, podobnie jak inne elementy zawieszenia, może ulec zarówno eksploatacyjnemu zużyciu, jak i nagłej awarii.
 • Opakowanie żarówek samochodowych

  Opakowanie żarówek samochodowych to swoista mapa znaków, których właściwe odczytanie powie nam wiele o produkcie znajdującym się w środku. Białe kartoniki bez żadnych oznaczeń czy w ogóle brak opakowania powinny wzbudzić podejrzenia.
 • Czystość - ten niedoceniany aspekt w warsztacie

  Kompetencja, szkolenia, techniki sprzedaży, testery diagnostyczne, narzędzia specjalistyczne, dedykowane oprogramowanie, branding budynku, profesjonalny marketing w terenie, promocja w social media, a klient i tak nie wrócił, bo… mechanik miał brudne ręce. To nie żart, takie sytuacje zdarzają się każdego dnia.  
 • Aplikacja systemu Standoblue w warunkach wysokiej wilgotności

  Dbając o prawidłowy przebieg prac w warunkach o wysokiej wilgotności Standox zaleca stosowanie się do kilku rad. Zbyt mokra warstwa bazy może doprowadzić do powstania różnic kolorystycznych, na przykład: ciemniejszy odcień lub grubsze ziarno. 
 • Szkolenia techniczne dla rozwoju warsztatu

  Po każdym z tekstów naszego cyklu „Warsztatowa (r)ewolucja” eksperci czekają na Wasze pytania – wystarczy przysłać je nam mailem na adres rewolucja@motofaktor.pl. Poniżej Tomasz Niedbała, szef Akademii Technicznej Inter-Team, odpowiada na trzy najciekawsze pytania, które wybraliśmy spośród nadesłanych przez Was po trzecim odcinku cyklu. 
 • Opony zimowe - wygoda czy konieczność?

  Jedynie opony zimowe są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy zimą, niezależnie od tego, czy ta pora roku jest mroźna, czy łagodna. Taki jest wniosek ekspertów sieci Premio Opony-Autoserwis, którzy coraz częściej odpowiadają na wątpliwości kierowców o to,  czy warto zakładać opony zimowe skoro zimy w ostatnich latach są dosyć łagodne.  
 • Zanim nadejdzie zima...

  Wszystkie podzespoły i części samochodu podlegają stopniowemu zużyciu. W wielu przypadkach trudno to zauważyć, bowiem podczas codziennej jazdy nie jesteśmy w stanie wychwycić różnic. Po prostu również i my stopniowo przyzwyczajamy się do tego. Idealnym przykładem są amortyzatory, które - o ironio - wpływają na komfort naszej podróży. 
 • Szkolenia techniczne dla rozwoju warsztatu

  Z mediów można się dowiedzieć, że po polskich drogach jeżdżą wyłącznie stare graty, a nowych samochodów nikt nie kupuje. Tymczasem każdego roku do Polski trafia grubo ponad pół miliona używanych samochodów z Zachodu, które skutecznie odmładzają krajowy park aut. Bez ciągłego podnoszenia kwalifikacji na szkoleniach mechanicy nie poradzą sobie z ich obsługą i naprawą.  
 • Jak pozyskać klienta i na nim zarobić

  Po każdym z tekstów naszego cyklu „Warsztatowa (r)ewolucja” eksperci czekają na Wasze pytania – wystarczy przysłać je nam mailem na adres rewolucja@motofaktor.pl. Poniżej Maciej Matczak, właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Motomarketing.pl i Leszek Kadelski, redaktor naczelny Motofaktor.pl, odpowiadają na trzy najciekawsze pytania, które wybraliśmy spośród nadesłanych przez Was po drugim odcinku cyklu.  
 • Świece żarowe Bosch w układach wtryskowych Diesla

  Świece żarowe oraz systemy grzania wstępnego Bosch przez większość wiodących producentów samochodów są uważane za najlepsze rozwiązanie umożliwiające osiąganie postępu technicznego w konstrukcji nowoczesnych silników Diesla.
 • Jak pozyskać klienta i na nim zarobić

  Nie wystarczy być najlepszym mechanikiem w danym mieście – bo skąd klienci mają się o tym dowiedzieć? Niekoniecznie też świetni mechanicy są dobrymi biznesmenami, podobnie jak doskonali lekarze często nie radzą sobie jako dyrektorzy szpitali. W drugim odcinku „Warsztatowej (r)ewolucji”, wspólnie z ekspertami firmy Motomarketing.pl przyglądamy się bliżej temu jak zwiększyć przychody warsztatu 
 • Od wzmacniaczy sygnału do silników

  Firmy Delphi i Tula wspólnie pracują nad technologiami, które pozwolą uzyskać lepszą o 15 – 20 proc. ekonomikę spalania, w porównaniu z testami wykonywanymi zgodnie ze standardami EPA. Do testów wykorzystywany jest samochód GMC Yukon Denali. Takie osiągnięcia stają się możliwe dzięki nowatorskiemu podejściu firmy technologicznej Tula z Doliny Krzemowej, założonej przez wynalazcę, który – jak sam przyznaje – nie miał zielonego pojęcia o silnikach. KOMENTARZE: