E-katalogi

NA POBOCZU


Polacy za surowym karaniem za brak OC

2017-10-11 15:41:42   Autor: Adrian Januszkiewicz


Polacy za surowym karaniem za brak OC W ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się poglądy Polaków odnośnie kierowców jeżdżących bez ważnego OC. Dziś, jak wynika z sondaży przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, coraz więcej osób chce dla nich ostrzejszych kar od holowania niebezpiecznych aut po odbieranie prawa jazdy recydywistom.

Z listy 10 wykroczeń drogowych wciąż najmniej akceptowane jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Takiego zachowania na drodze nie aprobuje 70 proc. badanych, to jest o 5 pkt. proc. więcej niż w 2011 roku. Niepokojące jest jednak, że wzrosła tolerancja dla przekraczania dozwolonej prędkości. O ile 6 lat temu takiego zachowania nie akceptowało 60 proc. badanych, to w tym roku już tylko 55 proc.

Następna na liście najmniej aprobowanych wykroczeń drogowych jest jazda na czerwonym świetle (45 proc. wskazań) oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa i jazda pojazdem bez ważnych badań technicznych (odpowiednio 25 i 24 procent wskazań). Na 6. miejsce tej listy skoczyło, z 10. pozycji, poruszanie się po drogach pojazdem bez ważnej polisy OC; nie akceptuje go dziś 23 proc. respondentów. Najbardziej niechętni temu wykroczeniu są właściciele i użytkownicy pojazdów w wieku 40+ i 50+, mieszkający w miastach do 50 tys. mieszkańców (przeciętnie ok. 30 proc. wskazań). Natomiast najczęściej akceptują takie zachowanie ludzie młodzi do 24 lat (87 procent badanych), jak również osoby o najniższych dochodach, z wykształceniem podstawowym i mieszkający w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Wraz ze spadkiem akceptacji dla osób poruszających się po drogach nieubezpieczonym pojazdem – zaostrzeniu uległy również poglądy Polaków odnośnie sankcji dla osób unikających zakupu OC. Wzrósł bowiem odsetek kierowców opowiadających się za uniemożliwianiem dalszej jazdy nieubezpieczonym pojazdem i odholowanie go na policyjny parking. Wyższy jest też odsetek osób opowiadających się za odebraniem, na pewien czas, możliwości kierowania pojazdem – nieubezpieczonym recydywistom.


"To są bardzo optymistyczne wyniki, bo pokazujące wzrost świadomości Polaków odnośnie tego czym jest poruszanie się po drogach bez ważnej polisy OC" – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. "Od lat staramy się w UFG pokazywać kierowcom konsekwencje braku tego ubezpieczenia i cieszy, że udaje nam się dotrzeć przekazem do coraz większej grupy Polaków" – dodaje.


Z tegorocznego sondażu wynika, że 65 proc. kierowców jest za odholowywaniem pojazdu, którego prowadzący nie potrafi okazać aktualnej polisy OC, podczas kontroli drogowej. Podróż takim autem, motocyklem, ciągnikiem etc. mogłaby być kontynuowana dopiero po okazaniu ważnego ubezpieczenia. Taki przepis obowiązywał w Polsce jeszcze 8 lat temu, ale został wykreślony przez Parlament. Co ciekawe rośnie jednak liczba zwolenników takiego rozwiązania. W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2013 roku – za powrotem do tej sankcji opowiadało się 53 proc. badanych, czyli o 12 pkt. proc. mniej niż obecnie (przeciwko było wtedy 45 proc. kierowców-respondentów). Nieco mniej restrykcyjnie badani podchodzą do nieubezpieczonych recydywistów, złapanych po raz kolejny na jeździe bez OC. Za wprowadzeniem dla nich zakazu prowadzenia pojazdów, na jakiś czas, opowiada się 53 proc. kierowców, to jest o 14 pkt. proc. więcej niż w 2013 roku. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest obecnie 37 proc., podczas gdy przed 4 laty było aż 57 proc. respondentów.


Wraz z ubiegłorocznym wzrostem cen polis OC pojawiły się obawy, że właściciele aut przestaną kupować to ubezpieczenie  – a tym samym nastąpi wzrost liczby nieubezpieczonych na polskich drogach oraz wzrost ryzyka kolizji z nimi. UFG nie podzielał jednak tych obaw. Dzięki udoskonalonym narzędziom do identyfikowania pojazdów bez OC – Fundusz znacznie poprawił bowiem skuteczność ich wykrywania. Należy przypomnieć, że dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi – czyli analizie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, a nie podczas kontroli drogowej - wykrywanych jest już ponad 65 proc. przypadków braku ubezpieczenia.


UFG postanowił jednak sprawdzić jakie jest nastawienie Polaków do tej kwestii i zapytał czy, ich zdaniem, podwyżki OC wpłyną na rezygnację z zakupu tych polis. Zdecydowana większość badanych (60 proc.) uważa, że mimo wszystko właściciele pojazdów będą kupować OC. Natomiast 17 proc. obawia się, że zrezygnują z polisy, mimo że jest ona obowiązkowa, a kara za jej brak - nawet 10-krotnie przewyższa średnią cenę polisy. Porównanie powyższych wskazań do wyników z podobnego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie UFG przed 4 laty – daje szczyptę optymizmu. Znacznie spadła bowiem liczba respondentów przewidujących wzrost liczby nieubezpieczonych (spadek z 37 do 17 proc.). Jednocześnie o ponad 20 pkt. procentowych wzrósł odsetek Polaków deklarujących zakup - mimo wzrostu cen - polisy OC.


Źródło: UFG

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Partnerstwo człowieka i samochodu

  Na zbliżających się Targach Motoryzacyjnych w Tokio Toyota zaprezentuje serię pojazdów koncepcyjnych Toyota Concept-i, która wyraża wizję motoryzacji przyszłości. W tej wizji ludzie i samochody są współpracującymi partnerami, a system oparty na sztucznej inteligencji uczy się od kierowcy, aby lepiej dostosowywać działanie samochodu do jego potrzeb.
 • Elektromobilność w jednym miejscu

  Najnowszy raport PSPA i Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych to pełne zestawienie dostępnych w Polsce pojazdów elektrycznych. Katalog, aktualizowany na bieżąco, został udostępniony pod adresem www.elektromobilni.pl.
 • Wodorowa ciężarówka Toyoty

  Mieszkańcy Los Angeles i Long Beach będą mieli niedługo okazję oswoić się z widokiem zaskakująco cichej ciężarówki. 23 października rozpocznie się test prototypowego pojazdu ciężarowego Toyoty napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.
 • Polacy za surowym karaniem za brak OC

  W ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się poglądy Polaków odnośnie kierowców jeżdżących bez ważnego OC. Dziś, jak wynika z sondaży przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, coraz więcej osób chce dla nich ostrzejszych kar od holowania niebezpiecznych aut po odbieranie prawa jazdy recydywistom.
 • Nowy silnik gazowy w ciężarówce

  Volvo Trucks wprowadza na rynek pojazdy ciężarowe emitujące od 20 do 100 proc. mniej CO2, a to za sprawą rozwoju nowej, energooszczędnej technologii w zakresie napędu pojazdów gazowych.
 • Mercedes-Benz łączy prąd i wodór w napęd EQ Power

  GLC F-CELL to pierwszy na świecie samochód elektryczny napędzany energią z ogniw paliwowych oraz z akumulatora.
 • Pierwsza stacja wodorowa w Polsce

  Toyota planuje postawić w Polsce pierwszą stację tankowania aut wodorem. Z kim? Kandydatów jest czterech, wszyscy państwowi - pisze Puls Biznesu.
 • Bezpieczeństwo w pojazdach autonomicznych

  Intel opublikował wnioski z eksperymentu sprawdzającego poczucie bezpieczeństwa i zaufanie pasażerów samochodów autonomicznych. W przygotowaniu do wprowadzenia na rynek pojazdów tego typu podobne badania prowadzą kolejne firmy.
 • Pierwsza elektryczna ciężarówka Tesli

  Tesla zaprezentuje we wrześniu swój pierwszy pojazd do zastosowań komercyjnych - informuje agencja Reuters. 
 • Kultowy 'ogórek' Volkswagena powraca

  Koncepcyjny Volkswagen I.D. BUZZ został opracowany i jest rozwijany pod kątem wdrożenia go do produkcji seryjnej.
 • Przezroczyste przednie słupki

  Amerykańscy inżynierowie Toyoty zastosowali proste prawa fizyki do opracowania urządzenia, które wyświetli kierowcy obraz zza przednich słupków. Udało się to osiągnąć bez użycia kamer, czujników czy innej elektroniki.
 • Udoskonalony silnik Hondy Civic

  Kompleksowo udoskonalony, opracowany przez Hondę, silnik wysokoprężny i-DTEC o pojemności 1,6 litra i mocy maksymalnej 120 KM będzie dostępny w europejskiej wersji Hondy Civic od marca 2018 roku.
 • Strefy niskoemisyjne w miastach

  Jak wynika z badań społecznych zrealizowanych dla Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, ponad 70 proc. Polaków uważa, że niskoemisyjny transport pozwoli ograniczyć problem smogu w polskich miastach. Większość z nich zaakceptuje docelowo zamknięcie centrum dla diesli, popierają też wymianę taboru na droższy, ale niskoemisyjny. Jedyne czego się obawiają, to nagłych i zbyt radykalnych obostrzeń.
 • Opel i Vauxhall w PSA

  Grupa PSA ogłosiła finalizację umowy nabycia spółek zależnych Opel/Vauxhall należących do GM. Wstępna umowa została podpisana 6 marca 2017 roku.
 • 10 mld euro dla Audi

  Audi do 2022 r. zamierza zredukować wydatki o 10 mld euro – zaoszczędzone środki pomogą w elektryfikacji oferty modelowej producenta z Inglostadt.
 • Dwie odmiany Tesli Model 3

  Nowy model Tesli będzie sprzedawany w dwóch wersjach, z których o dziwo ta tańsza trafi później do klientów od tej droższej.
 • Polskie drogi wśród najniebezpieczniejszych w Europie

  Według raportu sporządzonego przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu, Polska ma jeden z najbardziej niekorzystnych wskaźników pod względem bezpieczeństwa na drogach publicznych w Europie. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na drogach Starego Kontynentu postępuje zbyt wolno.
 • Elektryczne wyzwanie Arkadego Fiedlera

  Arkady Fiedler po raz kolejny przejedzie przez Afrykę, ale tym razem za kierownicą samochodu elektrycznego.
 • Prius Plug-in Hybrid najlepszy w ADAC EcoTest

  Toyota Prius Plug-in Hybrid otrzymała najwyższą ocenę 5 gwiazdek za ekologiczność w badaniu EcoTest przeprowadzonym przez niemiecki automobilklub ADAC.
 • Rok 2040 na Wyspach Brytyjskich z zakazami dla aut spalinowych

  W 2040 r. Wielka Brytania wprowadzi, podobnie jak Francja, zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi.KOMENTARZE: