E-katalogi

NA POBOCZU


Polacy kupują coraz więcej hybryd

2017-05-11 09:58:48   Autor: Joanna Piszcz, Newsrm.tv


Polacy kupują coraz więcej hybryd Pierwszy kwartał 2017 roku można uznać za bardzo udany dla polskiej branży motoryzacyjnej. Wzrost segmentu samochodów nowych wynosi 11,2 procenta, można również zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu aut z napędem alternatywnym - na poziomie 95,7 proc.

Raport przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i instytut KPMG pokazuje, że w pierwszym kwartale 2016 roku zarejestrowano o 21,2 tys. samochodów osobowych więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak samo jak w poprzednich okresach popyt jest nadal generowany głównie przez klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali od stycznia do marca o 24,6 proc. aut więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na uwagę zasługuje bardzo dynamiczny rozwój samochodów z napędem alternatywnym. Specjaliści KPMG podkreślają, że rejestracje aut osobowych tego segmentu wzrosły - w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku - o 95,7 proc. Od stycznia do marca sprzedano tyle hybryd, co przez pierwsze dwa kwartały ubiegłego roku.

"W pierwszych czterech miesiącach roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym o ponad 100 procent, a w przypadku samochodów z napędem elektrycznym ten wzrost jest jeszcze większy, bo ponad 130 procent. Trend jest więc bardzo pozytywny i zauważalny. Ma to związek między innymi z coraz większą ofertą takich modeli" - wyjaśnia Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. "Jeżeli chodzi o zakup dokonywany przez klientów instytucjonalnych, to i w tym przypadku można zauważyć, że znacznie częściej wybierają oni samochody z napędem alternatywnym. Auta wyposażone w silnik Diesla mają nadal przewagę nad hybrydami. Jest to jednak kwestia czasu i przy tych trendach, które obserwujemy na rynku, diesel w przyszłości straci palmę pierwszeństwa. Polski rynek reaguje nieco inaczej niż europejski, ale zauważamy, że rynek samochodów zasilanych olejem napędowym zaczyna już gubić swój udział, zmniejszając się z prawie 31 procent do 27 procent, natomiast udział hybryd zwiększył się z 2,14 procent do 3,75 procent - widać tu więc wyraźną poprawę".

A oto ranking marek, w oparciu o sprzedaż w Polsce, najczęściej kupowanych samochodów hybrydowych w okresie styczeń-kwiecień 2017. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie danych Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.

 • Toyota C-HR
 • Lexus NX
 • Kia Niro
 • Hyundai Ioniq
 • Infiniti Q50
 • Ford Mondeo
 • Volvo XC90
 • BMW i3
 • Mitsubishi Outlander
 • Audi Q7

Także w Europie wzrasta natomiast zainteresowanie samochodami z napędem alternatywnym. Sprzedaż hybryd wzrosła o 28,8 procent, a aut elektrycznych o niecałe 3 procent. Największy udział hybryd w całkowitej sprzedaży na europejskim rynku odnotował w 2016 roku Lexus. Aż 99 procent samochodów tej marki sprzedanych w Europie Zachodniej miało napęd spalinowo-elektryczny, zaś na całym rynku europejskim hybrydy stanowią rekordowe 65 procent sprzedaży Lexusa. Najczęściej wybierane modele z napędem hybrydowym to: NX, RX i CT 200h.

Czy popularność samochodów hybrydowych i elektrycznych oznacza zmierz Diesli? Według testów przeprowadzonych przez
organizację ADAC nowe samochody z silnikami Diesla mogą przekraczać normy emisji tlenków azotu nawet o 900 proc. Specjaliści szacują, że w atmosferze znajduje się obecnie ponad 8 ton NOx (tlenków azotu), z czego za około 3,3 tony odpowiada branża transportowa

Dlatego kolejne
miasta zapowiadają wprowadzenie zakazów wjazdu dla diesli. Na początku roku władze Paryża, Madrytu, Aten i Meksyku zapowiedziały, że do 2025 roku wprowadzone zostaną zakazy wjazdu do centrów miast dla pojazdów z silnikami Diesla. Niemieckie miasta również walczą ze smogiem, a za największych trucicieli uznawane są przez ich władze samochody z silnikami wysokoprężnymi - szczególnie te starsze rocznikowo. W Berlinie, Monachium i Hamburgu obowiązują przepisy zakazujące wjazdu samochodom z dużą emisją trujących spalin. Poziom zanieczyszczeń NOx w tych regionach występuje tak często, że Komisja Europejska wystosowała już ostatnie upomnienie.

Do grona miast ze strefami ekologicznymi chce dołączyć także Stuttgart. Władze miasta planują od 2018 roku zakazać pojazdom z silnikiem Diesla, które nie będą spełniały najwyższych norm spalin, wjazdu do śródmieścia. Decyzja ta ma bezpośredni związek z drastycznie pogarszającą się jakością powietrza w tym mieście - od początku roku normy stężenia drobnych pyłów w powietrzu były przekraczane już 30 razy, a w zeszłym roku alarm obowiązywał łącznie przez 63 dni.

Londyn rozpoczął swoją walkę ze smogiem już 60 lat temu, wprowadzając zakaz palenia węglem. Dzisiaj kierowcy, chcąc wjechać do centrum stolicy Wielkiej Brytanii, muszą uiścić opłatę w wysokości 11,5 funta. Władze Londynu zapowiedzieli, że od 2019 roku kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi, którzy będą chcieli poruszać się po centrum stolicy, zostaną obciążeni dzienną opłatą w wysokości 24 funtów (około 120 zł).

W Polsce plany związane z wprowadzeniem stref ograniczonego ruchu lub zakazu ruchu pojazdów przekraczających normy spalin są brane pod uwagę w 16 miastach Polski – między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdyni. W praktyce oznaczałoby to najprawdopodobniej wprowadzenie nalepek podobnych do tych, jakie obowiązują w niemieckich miastach.

Zdjęcie: Toyota

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Wodór na stacjach Orlenu

  Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie Orlen został właśnie uruchomiony na niemieckiej stacji koncernu działającej pod marką Star, w miejscowości Mülheim.
 • Rośnie konkurencja dla Tesli

  Daimler AG zamierza zbudować gigafabrykę produkującą baterie, co ma pozwolić niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu konkurować z Teslą.
 • Japonia stawia na wodór w motoryzacji

  Toyota, Air Liquide Japan i 9 innych japońskich przedsiębiorstw podpisało memorandum o wspólnej budowie kolejnych stacji tankowania wodoru w Japonii, których do 2020 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni ma powstać 160.
 • Koniec z nowymi Dieslami

  Prezes Volvo, Hakan Samuelsson zapowiedział we ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung", że koncern nie będzie już pracować nad nowymi silnikami Diesla. Decyzja ta ma charakter ekonomiczny.
 • Fabryka samochodów elektrycznych pod Zgorzelcem

  W niemieckim Rothenburgu, 26 km od Zgorzelca koncern Beijing WKW zbuduje gigantyczną fabrykę samochodów, która da ponad 1 tys. miejsc pracy.
 • Polacy kupują coraz więcej hybryd

  Pierwszy kwartał 2017 roku można uznać za bardzo udany dla polskiej branży motoryzacyjnej. Wzrost segmentu samochodów nowych wynosi 11,2 procenta, można również zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu aut z napędem alternatywnym - na poziomie 95,7 proc.
 • Autobus miejski bez kierowcy

  Nowa dzielnica Wiednia, Seestadt Aspern, ma byc pierwszą, gdzie miasto planuje wprowadzić bezzałogowe autobusy komunikacji miejskiej.
 • Elektryczny Crafter produkowany w Polsce

  W fabryce Volkswagena we Wrześni ma być w niedalekiej przyszłości produkowany model Crafter z napędem elektrycznym.
 • Latający samochód ze Słowacji

  Słowacka firma AeroMobil zaprezentowała w Monako swój latający samochód, który ma kosztować 1,2-1,5 mln euro.
 • Koreańczycy inwestują w KSSE

  Koreańska firma z branży motoryzacyjnej Sekonix Poland uruchomiła zakład produkcyjny w Żorach-Osinach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 • Ciężarówka na ogniwa paliwowe

  Testy ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe to kolejny krok Toyoty do realizacji planu wprowadzania technologii wodorowej do głównego nurtu motoryzacji.
 • Punkty karne sprawdzisz online

  Od 24 kwietnia 2017 Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia e-usługę pod nazwą "Sprawdź swoje punkty karne", która jest pierwszym etapem z sześciu w realizacji Programu CEPiK 2.0.
 • Światowy Samochód Roku 2017

  12 kwietnia podczas gali otwierającej tegoroczny salon samochodowy w Nowym Jorku - NYIAS 2017 - ogłoszono wyniki konkursu na Światowy Samochód Roku 2017.
 • Polska Dolina Elektromobilności

  Wojciech Kąkol, inwestor od lat zajmujący się spinaniem nauki z biznesem, zamierza rozwinąć w Trójmieście swój najnowszy pomysł, pierwszy w Polsce klaster dla aut elektrycznych - pisze "Puls Biznesu".
 • Które nowe auta trują najbardziej?

  Niemiecki automobilklub ADAC opublikował raport, zawierający wyniki badań emisji spalin w 77 najnowszych modelach samochodów.
 • Poznań Motor Show 2017

  W dniach 6-9 kwietnia 2017 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Poznań Motor Show 2017, czyli największe targi motoryzacyjne w Polsce. Z tej okazji zarówno wystawcy, jak i organizator przygotowali szereg atrakcji.
 • Pierwsze testy autonomicznego auta z udziałem kierowców amatorów

  Grupa PSA umożliwia kierowcom amatorom przetestowanie pojazdu autonomicznego zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera na drogach regionu paryskiego 28 i 29 marca 2017 roku.
 • Ciężarówki z długimi kabinami na polskich drogach

  Według projektu rozporządzenia ogłoszonego przez Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury od 7 maja 2017 zostaną zmienione przepisy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów ciężarowych, Dzięki temu na polskich drogach pojawią się ciągniki z wydłużonymi kabinami jak w amerykańskich ciężarówkach.
 • Fabryka Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej

  W Bielsku-Białej zostało ogłoszone utworzenie Fabryki Samochodów Elektrycznych, której produkcja ma wstępnie wynosić 1 tys. samochodów rocznie, a z czasem ma wzrosnąć. Przedstawiono też pierwszy model śląskiej fabryki - FSE 01.
 • Młody Polak z Tarnowa w wyścigach samochodowych NASCAR

  Maciej Dreszer w tegorocznym sezonie wystartuje w słynnych amerykańskich wyścigach NASCAR. To najmłodszy w historii kierowca i pierwszy Polak, który wygrał wyścig w Zielonym Piekle, czyli na słynnym torze Nürburgring w 2014 roku. 21-letni Maciej Dreszer będzie drugim, po Władysławie Surmie, Polakiem, który weźmie udział w tych zawodach.KOMENTARZE: