E-katalogi

NA POBOCZU


Nowy silnik gazowy w ciężarówce

2017-10-03 12:01:56   Autor: Adrian Januszkiewicz


Nowy silnik gazowy w ciężarówce Volvo Trucks wprowadza na rynek pojazdy ciężarowe emitujące od 20 do 100 proc. mniej CO2, a to za sprawą rozwoju nowej, energooszczędnej technologii w zakresie napędu pojazdów gazowych.

Nowe silniki gazowe Volvo Trucks spełniają normę emisji spalin Euro 6 i pod względem ekonomiki paliwowej i osiągów dorównują pojazdom ciężarowym z silnikami spalającymi olej napędowy, a przy tym odznaczają się znacznie mniejszym oddziaływaniem na klimat. Nowe ciężarówki: Volvo FH LNG i Volvo FM LNG, mogą być zasilane biogazem, którego potencjał redukcji emisji CO2 sięga 100 proc., lub gazem ziemnym, w przypadku którego emisja CO2 jest mniejsza o 20 proc., w porównaniu z olejem napędowym. Przekłada się to wprost na emisję substancji szkodliwych w trakcie użytkowania pojazdu, określaną mianem emisji „od zbiornika do koła”.


W porównaniu z obecnie dostępnymi na rynku pojazdami ciężarowymi z silnikami gazowymi, nowe ciężarówki Volvo Trucks zużywają od 15 do 25 proc. mniej paliwa. W celu zapewnia jak największego zasięgu eksploatacyjnego wykorzystują one skroplony gaz ziemny (LNG).
 


"Nasze nowe pojazdy ciężarowe zasilane skroplonym gazem ziemnym lub biogazem oddziałują na klimat w znacznie mniejszym stopniu, niż pojazdy ciężarowe wykorzystujące olej napędowy. Ponadto zużywają mniej paliwa, w porównaniu z innymi dostępnymi dziś na rynku gazowymi pojazdami ciężarowymi. Dzięki temu gaz staje się jeszcze bardziej realną alternatywą dla oleju napędowego w ciężkim transporcie długodystansowym" – mówi Mats Franzen, menedżer produktu ds. silników w Volvo Trucks.


Przewoźnik pokonujący swoim pojazdem 120 tys. km rocznie, który zainwestuje w napęd gazowy zamiast konwencjonalnego, może ograniczyć swoją całoroczna emisję CO2 o 18 do 20 ton. Biorąc pod uwagę, że ubiegłym roku w całej UE zarejestrowanych było ponad 264 tys. pojazdów ciężarowych o dużej ładowności, istnieje ogromny potencjał istotnego ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez sektor transportowy w skali globalnej. Gaz ziemny jest szeroko dostępny, w wielu krajach jego cena jest konkurencyjna, a w całej Europie, postępuje rozwój infrastruktury LNG, zgodnie ze strategią Komisji Europejskiej i krajów członkowskich, przyjętą w celu zabezpieczenia długookresowej dostępności nośników energii na kontynencie."Dlatego też uznajemy LNG za główną długookresową alternatywę dla oleju napędowego, zarówno w transporcie regionalnym, jak i długodystansowym, gdzie decydującymi czynnikami są efektywność, ładowność i wydajność. Oddziaływanie na klimat można zredukować jeszcze bardziej, zwiększając udział biogazu. W przypadku operatorów użytkujących pojazdy w warunkach miejskich, gdzie zasięg nie jest czynnikiem decydującym, większą rolę odegrają pojazdy zelektryfikowane. Nasza wizja zakłada, że samochody ciężarowe Volvo z czasem osiągną poziom zerowej emisji, przy czym cel ten zostanie osiągnięty za po pomocą nie jednego, lecz kilku różnych rozwiązań, stosowanych równolegle. Jednym z nich jest właśnie LNG" – mówi Lars Martensson, dyrektor ds. ochrony środowiska i innowacyjności w Volvo Trucks.


Źródło: Volvo Trucks

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Partnerstwo człowieka i samochodu

  Na zbliżających się Targach Motoryzacyjnych w Tokio Toyota zaprezentuje serię pojazdów koncepcyjnych Toyota Concept-i, która wyraża wizję motoryzacji przyszłości. W tej wizji ludzie i samochody są współpracującymi partnerami, a system oparty na sztucznej inteligencji uczy się od kierowcy, aby lepiej dostosowywać działanie samochodu do jego potrzeb.
 • Elektromobilność w jednym miejscu

  Najnowszy raport PSPA i Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych to pełne zestawienie dostępnych w Polsce pojazdów elektrycznych. Katalog, aktualizowany na bieżąco, został udostępniony pod adresem www.elektromobilni.pl.
 • Wodorowa ciężarówka Toyoty

  Mieszkańcy Los Angeles i Long Beach będą mieli niedługo okazję oswoić się z widokiem zaskakująco cichej ciężarówki. 23 października rozpocznie się test prototypowego pojazdu ciężarowego Toyoty napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.
 • Polacy za surowym karaniem za brak OC

  W ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się poglądy Polaków odnośnie kierowców jeżdżących bez ważnego OC. Dziś, jak wynika z sondaży przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, coraz więcej osób chce dla nich ostrzejszych kar od holowania niebezpiecznych aut po odbieranie prawa jazdy recydywistom.
 • Nowy silnik gazowy w ciężarówce

  Volvo Trucks wprowadza na rynek pojazdy ciężarowe emitujące od 20 do 100 proc. mniej CO2, a to za sprawą rozwoju nowej, energooszczędnej technologii w zakresie napędu pojazdów gazowych.
 • Mercedes-Benz łączy prąd i wodór w napęd EQ Power

  GLC F-CELL to pierwszy na świecie samochód elektryczny napędzany energią z ogniw paliwowych oraz z akumulatora.
 • Pierwsza stacja wodorowa w Polsce

  Toyota planuje postawić w Polsce pierwszą stację tankowania aut wodorem. Z kim? Kandydatów jest czterech, wszyscy państwowi - pisze Puls Biznesu.
 • Bezpieczeństwo w pojazdach autonomicznych

  Intel opublikował wnioski z eksperymentu sprawdzającego poczucie bezpieczeństwa i zaufanie pasażerów samochodów autonomicznych. W przygotowaniu do wprowadzenia na rynek pojazdów tego typu podobne badania prowadzą kolejne firmy.
 • Pierwsza elektryczna ciężarówka Tesli

  Tesla zaprezentuje we wrześniu swój pierwszy pojazd do zastosowań komercyjnych - informuje agencja Reuters. 
 • Kultowy 'ogórek' Volkswagena powraca

  Koncepcyjny Volkswagen I.D. BUZZ został opracowany i jest rozwijany pod kątem wdrożenia go do produkcji seryjnej.
 • Przezroczyste przednie słupki

  Amerykańscy inżynierowie Toyoty zastosowali proste prawa fizyki do opracowania urządzenia, które wyświetli kierowcy obraz zza przednich słupków. Udało się to osiągnąć bez użycia kamer, czujników czy innej elektroniki.
 • Udoskonalony silnik Hondy Civic

  Kompleksowo udoskonalony, opracowany przez Hondę, silnik wysokoprężny i-DTEC o pojemności 1,6 litra i mocy maksymalnej 120 KM będzie dostępny w europejskiej wersji Hondy Civic od marca 2018 roku.
 • Strefy niskoemisyjne w miastach

  Jak wynika z badań społecznych zrealizowanych dla Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, ponad 70 proc. Polaków uważa, że niskoemisyjny transport pozwoli ograniczyć problem smogu w polskich miastach. Większość z nich zaakceptuje docelowo zamknięcie centrum dla diesli, popierają też wymianę taboru na droższy, ale niskoemisyjny. Jedyne czego się obawiają, to nagłych i zbyt radykalnych obostrzeń.
 • Opel i Vauxhall w PSA

  Grupa PSA ogłosiła finalizację umowy nabycia spółek zależnych Opel/Vauxhall należących do GM. Wstępna umowa została podpisana 6 marca 2017 roku.
 • 10 mld euro dla Audi

  Audi do 2022 r. zamierza zredukować wydatki o 10 mld euro – zaoszczędzone środki pomogą w elektryfikacji oferty modelowej producenta z Inglostadt.
 • Dwie odmiany Tesli Model 3

  Nowy model Tesli będzie sprzedawany w dwóch wersjach, z których o dziwo ta tańsza trafi później do klientów od tej droższej.
 • Polskie drogi wśród najniebezpieczniejszych w Europie

  Według raportu sporządzonego przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu, Polska ma jeden z najbardziej niekorzystnych wskaźników pod względem bezpieczeństwa na drogach publicznych w Europie. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na drogach Starego Kontynentu postępuje zbyt wolno.
 • Elektryczne wyzwanie Arkadego Fiedlera

  Arkady Fiedler po raz kolejny przejedzie przez Afrykę, ale tym razem za kierownicą samochodu elektrycznego.
 • Prius Plug-in Hybrid najlepszy w ADAC EcoTest

  Toyota Prius Plug-in Hybrid otrzymała najwyższą ocenę 5 gwiazdek za ekologiczność w badaniu EcoTest przeprowadzonym przez niemiecki automobilklub ADAC.
 • Rok 2040 na Wyspach Brytyjskich z zakazami dla aut spalinowych

  W 2040 r. Wielka Brytania wprowadzi, podobnie jak Francja, zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi.KOMENTARZE: