E-katalogi

NA POBOCZU


Fabryka samochodów elektrycznych pod Zgorzelcem

2017-05-12 12:10:26   Autor: Adrian Januszkiewicz


Fabryka samochodów elektrycznych pod Zgorzelcem W niemieckim Rothenburgu, 26 km od Zgorzelca koncern Beijing WKW zbuduje gigantyczną fabrykę samochodów, która da ponad 1 tys. miejsc pracy.

Fabryka Chińskiego koncernu będzie produkowała samochody elektryczne, które później będą sprzedawane na rynku europejskim i eksportowane na rynek chiński. W komunikacie wydanym przez rząd Saksonii ujawniono jedynie, że w zakładach mają powstawać auta premium oraz, że w wyniku inwestycji ma powstać ponad tysiąc miejsc pracy.

"Zakład ma produkować samochody na rynek europejski oraz eksportować je do Chin. Planowany koszt inwestycji koncernu Beijing WKW który uwzględnia nie tylko budowę fabryki, ale także zaprojektowanie samochodu to ponad 1,1 mld euro. To będzie z pewnością duże wyzwanie dla polskich pracodawców w południowo-zachodniej części Polski" - mówi w rozmowie z "Muzycznym Radiem" burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Według burmistrza Gronicza otwarcie fabryki w Rothenburgu może też wpłynąć na stworzenie nowych miejsc pracy w Zgorzelcu i okolicach. "W teorii 100 miejsc w dużej firmie generuje 25 w mniejszych dookoła tej firmy, więc ja liczę, że to się spełni" - dodał.

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Wodór na stacjach Orlenu

  Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie Orlen został właśnie uruchomiony na niemieckiej stacji koncernu działającej pod marką Star, w miejscowości Mülheim.
 • Rośnie konkurencja dla Tesli

  Daimler AG zamierza zbudować gigafabrykę produkującą baterie, co ma pozwolić niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu konkurować z Teslą.
 • Japonia stawia na wodór w motoryzacji

  Toyota, Air Liquide Japan i 9 innych japońskich przedsiębiorstw podpisało memorandum o wspólnej budowie kolejnych stacji tankowania wodoru w Japonii, których do 2020 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni ma powstać 160.
 • Koniec z nowymi Dieslami

  Prezes Volvo, Hakan Samuelsson zapowiedział we ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung", że koncern nie będzie już pracować nad nowymi silnikami Diesla. Decyzja ta ma charakter ekonomiczny.
 • Fabryka samochodów elektrycznych pod Zgorzelcem

  W niemieckim Rothenburgu, 26 km od Zgorzelca koncern Beijing WKW zbuduje gigantyczną fabrykę samochodów, która da ponad 1 tys. miejsc pracy.
 • Polacy kupują coraz więcej hybryd

  Pierwszy kwartał 2017 roku można uznać za bardzo udany dla polskiej branży motoryzacyjnej. Wzrost segmentu samochodów nowych wynosi 11,2 procenta, można również zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu aut z napędem alternatywnym - na poziomie 95,7 proc.
 • Autobus miejski bez kierowcy

  Nowa dzielnica Wiednia, Seestadt Aspern, ma byc pierwszą, gdzie miasto planuje wprowadzić bezzałogowe autobusy komunikacji miejskiej.
 • Elektryczny Crafter produkowany w Polsce

  W fabryce Volkswagena we Wrześni ma być w niedalekiej przyszłości produkowany model Crafter z napędem elektrycznym.
 • Latający samochód ze Słowacji

  Słowacka firma AeroMobil zaprezentowała w Monako swój latający samochód, który ma kosztować 1,2-1,5 mln euro.
 • Koreańczycy inwestują w KSSE

  Koreańska firma z branży motoryzacyjnej Sekonix Poland uruchomiła zakład produkcyjny w Żorach-Osinach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 • Ciężarówka na ogniwa paliwowe

  Testy ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe to kolejny krok Toyoty do realizacji planu wprowadzania technologii wodorowej do głównego nurtu motoryzacji.
 • Punkty karne sprawdzisz online

  Od 24 kwietnia 2017 Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia e-usługę pod nazwą "Sprawdź swoje punkty karne", która jest pierwszym etapem z sześciu w realizacji Programu CEPiK 2.0.
 • Światowy Samochód Roku 2017

  12 kwietnia podczas gali otwierającej tegoroczny salon samochodowy w Nowym Jorku - NYIAS 2017 - ogłoszono wyniki konkursu na Światowy Samochód Roku 2017.
 • Polska Dolina Elektromobilności

  Wojciech Kąkol, inwestor od lat zajmujący się spinaniem nauki z biznesem, zamierza rozwinąć w Trójmieście swój najnowszy pomysł, pierwszy w Polsce klaster dla aut elektrycznych - pisze "Puls Biznesu".
 • Które nowe auta trują najbardziej?

  Niemiecki automobilklub ADAC opublikował raport, zawierający wyniki badań emisji spalin w 77 najnowszych modelach samochodów.
 • Poznań Motor Show 2017

  W dniach 6-9 kwietnia 2017 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Poznań Motor Show 2017, czyli największe targi motoryzacyjne w Polsce. Z tej okazji zarówno wystawcy, jak i organizator przygotowali szereg atrakcji.
 • Pierwsze testy autonomicznego auta z udziałem kierowców amatorów

  Grupa PSA umożliwia kierowcom amatorom przetestowanie pojazdu autonomicznego zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera na drogach regionu paryskiego 28 i 29 marca 2017 roku.
 • Ciężarówki z długimi kabinami na polskich drogach

  Według projektu rozporządzenia ogłoszonego przez Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury od 7 maja 2017 zostaną zmienione przepisy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów ciężarowych, Dzięki temu na polskich drogach pojawią się ciągniki z wydłużonymi kabinami jak w amerykańskich ciężarówkach.
 • Fabryka Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej

  W Bielsku-Białej zostało ogłoszone utworzenie Fabryki Samochodów Elektrycznych, której produkcja ma wstępnie wynosić 1 tys. samochodów rocznie, a z czasem ma wzrosnąć. Przedstawiono też pierwszy model śląskiej fabryki - FSE 01.
 • Młody Polak z Tarnowa w wyścigach samochodowych NASCAR

  Maciej Dreszer w tegorocznym sezonie wystartuje w słynnych amerykańskich wyścigach NASCAR. To najmłodszy w historii kierowca i pierwszy Polak, który wygrał wyścig w Zielonym Piekle, czyli na słynnym torze Nürburgring w 2014 roku. 21-letni Maciej Dreszer będzie drugim, po Władysławie Surmie, Polakiem, który weźmie udział w tych zawodach.KOMENTARZE: