E-katalogi

NA POBOCZU


Autobus miejski bez kierowcy

2017-05-11 09:07:48   Autor: Adrian Januszkiewicz


Autobus miejski bez kierowcy Nowa dzielnica Wiednia, Seestadt Aspern, ma byc pierwszą, gdzie miasto planuje wprowadzić bezzałogowe autobusy komunikacji miejskiej.

Latem 2017 r. rusza w Wiedniu projekt badawczy mający na celu wprowadzenie inteligentnych, bezzałogowych autobusów do komunikacji miejskiej. Rozwój projektu, który ma zwiększyć wydajność oraz niezawodność działania pojazdów bezzałogowych otrzyma wsparcie finansowe z austriackiego Ministerstwa Transportu.


Pierwsza w pełni automatyczna trasa w Wiedniu będzie obsługiwana przez mały autobus Navya Arma. Oferuje on miejsce dla maksymalnie 11 pasażerów, a napędzany jest silnikiem elektrycznym. Już dzisiaj pokonuje różne trasy próbne, ale zanim tym małym autobusem pojadą pasażerowie, muszą zostać podjęte pewne kroki m.in. dotyczące wszelkich czynników technologicznych i uregulowań prawnych.


Przy projekcie auto.Bus Seestadt współpracują: Wiener Linien czyli Wiedeńskie Linie Komunikacyjne, Austrian Institute of Technology, KFV-Kuratorium Bezpieczeństwa Transportu, TÜV Austria jak również Siemens AG Austria oraz francuski producent autobusów Navya.


Priorytetem jest zrównoważony wzrost wydajności i zwiększenie bezpieczeństwa bezzałogowych pojazdów. Ich osiągnięcie pozwoli uruchomić linię autobusową w dzielnicy Wiednia Seestadt Aspern w realnych warunkach - z przystankami, rozkładem jazdy i prawdziwymi pasażerami. Równie ważne co dalszy rozwój sensoryki są akceptacja ze strony pasażerów, wypracowanie niezbędnych warunków ramowych jak również funkcjonalne bezpieczeństwo i zabezpieczenie wykorzystywanych systemów IT. Te aspekty będą badane w trakcie projektu, aby ostatecznie umożliwić włącznie autobusów bezzałogowych do zróżnicowanego systemu transportu austriackiej stolicy.


Seestadt Aspern to najmłodsza dzielnica Wiednia wybudowana na północnym wschodzie miasta i pierwszy zakrojony na tak dużą skalę projekt urbanistyczny opierający się na ideach smart city. Powstające tam budynki, takie jak np. pierwszy na świecie drewniany wieżowiec, mają wykorzystywać najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Dopełnieniem idei smart city w Seestadt Aspern ma być zrównoważony i inteligentny transport publiczny wykorzystujący m.in. autobusy bezzałogowe.

Źródło: PAP

Więcej na ten temat:PODZIEL SIĘ:    Odchudzanie bez kitów Facebook  

ZOBACZ TAKŻE:

 • Wodór na stacjach Orlenu

  Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie Orlen został właśnie uruchomiony na niemieckiej stacji koncernu działającej pod marką Star, w miejscowości Mülheim.
 • Rośnie konkurencja dla Tesli

  Daimler AG zamierza zbudować gigafabrykę produkującą baterie, co ma pozwolić niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu konkurować z Teslą.
 • Japonia stawia na wodór w motoryzacji

  Toyota, Air Liquide Japan i 9 innych japońskich przedsiębiorstw podpisało memorandum o wspólnej budowie kolejnych stacji tankowania wodoru w Japonii, których do 2020 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni ma powstać 160.
 • Koniec z nowymi Dieslami

  Prezes Volvo, Hakan Samuelsson zapowiedział we ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung", że koncern nie będzie już pracować nad nowymi silnikami Diesla. Decyzja ta ma charakter ekonomiczny.
 • Fabryka samochodów elektrycznych pod Zgorzelcem

  W niemieckim Rothenburgu, 26 km od Zgorzelca koncern Beijing WKW zbuduje gigantyczną fabrykę samochodów, która da ponad 1 tys. miejsc pracy.
 • Polacy kupują coraz więcej hybryd

  Pierwszy kwartał 2017 roku można uznać za bardzo udany dla polskiej branży motoryzacyjnej. Wzrost segmentu samochodów nowych wynosi 11,2 procenta, można również zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu aut z napędem alternatywnym - na poziomie 95,7 proc.
 • Autobus miejski bez kierowcy

  Nowa dzielnica Wiednia, Seestadt Aspern, ma byc pierwszą, gdzie miasto planuje wprowadzić bezzałogowe autobusy komunikacji miejskiej.
 • Elektryczny Crafter produkowany w Polsce

  W fabryce Volkswagena we Wrześni ma być w niedalekiej przyszłości produkowany model Crafter z napędem elektrycznym.
 • Latający samochód ze Słowacji

  Słowacka firma AeroMobil zaprezentowała w Monako swój latający samochód, który ma kosztować 1,2-1,5 mln euro.
 • Koreańczycy inwestują w KSSE

  Koreańska firma z branży motoryzacyjnej Sekonix Poland uruchomiła zakład produkcyjny w Żorach-Osinach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 • Ciężarówka na ogniwa paliwowe

  Testy ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe to kolejny krok Toyoty do realizacji planu wprowadzania technologii wodorowej do głównego nurtu motoryzacji.
 • Punkty karne sprawdzisz online

  Od 24 kwietnia 2017 Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia e-usługę pod nazwą "Sprawdź swoje punkty karne", która jest pierwszym etapem z sześciu w realizacji Programu CEPiK 2.0.
 • Światowy Samochód Roku 2017

  12 kwietnia podczas gali otwierającej tegoroczny salon samochodowy w Nowym Jorku - NYIAS 2017 - ogłoszono wyniki konkursu na Światowy Samochód Roku 2017.
 • Polska Dolina Elektromobilności

  Wojciech Kąkol, inwestor od lat zajmujący się spinaniem nauki z biznesem, zamierza rozwinąć w Trójmieście swój najnowszy pomysł, pierwszy w Polsce klaster dla aut elektrycznych - pisze "Puls Biznesu".
 • Które nowe auta trują najbardziej?

  Niemiecki automobilklub ADAC opublikował raport, zawierający wyniki badań emisji spalin w 77 najnowszych modelach samochodów.
 • Poznań Motor Show 2017

  W dniach 6-9 kwietnia 2017 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Poznań Motor Show 2017, czyli największe targi motoryzacyjne w Polsce. Z tej okazji zarówno wystawcy, jak i organizator przygotowali szereg atrakcji.
 • Pierwsze testy autonomicznego auta z udziałem kierowców amatorów

  Grupa PSA umożliwia kierowcom amatorom przetestowanie pojazdu autonomicznego zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera na drogach regionu paryskiego 28 i 29 marca 2017 roku.
 • Ciężarówki z długimi kabinami na polskich drogach

  Według projektu rozporządzenia ogłoszonego przez Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury od 7 maja 2017 zostaną zmienione przepisy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów ciężarowych, Dzięki temu na polskich drogach pojawią się ciągniki z wydłużonymi kabinami jak w amerykańskich ciężarówkach.
 • Fabryka Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej

  W Bielsku-Białej zostało ogłoszone utworzenie Fabryki Samochodów Elektrycznych, której produkcja ma wstępnie wynosić 1 tys. samochodów rocznie, a z czasem ma wzrosnąć. Przedstawiono też pierwszy model śląskiej fabryki - FSE 01.
 • Młody Polak z Tarnowa w wyścigach samochodowych NASCAR

  Maciej Dreszer w tegorocznym sezonie wystartuje w słynnych amerykańskich wyścigach NASCAR. To najmłodszy w historii kierowca i pierwszy Polak, który wygrał wyścig w Zielonym Piekle, czyli na słynnym torze Nürburgring w 2014 roku. 21-letni Maciej Dreszer będzie drugim, po Władysławie Surmie, Polakiem, który weźmie udział w tych zawodach.KOMENTARZE: